Psi a hafani jako součást rodiny

Myšlenka vybudovat psí hřiště v parku vznikla už za minulého vedení města, když se plánovalo rodinné centrum Rozmarýn. Úředníkům na magistrátu ji vnukly přímo občané. „Lidem v centru města chybělo nějaké místo pro pejsky, takových podnětů se nám sešlo několik," potvrdila Hana Nováková, projektová manažerka chomutovské radnice.

Cílem města je, aby rodiny park jen neprocházely, ale aby se do něj chodily bavit. A čtyřnozí psíci a hafani jsou dnes už regulérní součástí spousty rodin.

Slalom, trojskok, kladka, tunel…

Hřiště je obehnané dřevěnou palisádou, podobně jako nedaleké dětské hřiště. Vybudování stálo zhruba tři sta tisíc korun. Je veřejně přístupné, a to každý den od sedmé ráno do desíti večer.

Jednotlivé prvky jsou rovněž dřevěné, stylizované do tvaru kostí. A přestože nejde úplně o soutěžní dráhu, kynologové na podobě hřiště spolupracovali. „Jsou tam prvky, které nejsou úplně jednoduché, takže páníčkové se rozhodně nebudou nudit a své psy mohou naučit něco nového," říká Karel Šplíchal, jednatel Základní kynologické organizace Březenecká. Právě tu město při budování hřiště oslovilo. „Je to dobrý počin, něco takového tu chybělo," dodává kynolog.

Na hřišti jsou tyče na slalom, dvě šikmé stěny, trojskok, „áčko" na proskok či pevný tunel. „Třeba slalom se dá relativně snadno naučit skoro každý pejsek, ale další prvky už tak jednoduché nejsou," upozorňuje Šplíchal.

Hárajícím fenkám vstup zakázán

Součástí návštěvního řádu je osmero (viz grafický prvek dole), které obsahuje také zajímavý zákaz. Na hřiště totiž nesmějí hárající feny. Důvod je jednoduchý, v takovém okamžiku by šlo totiž všechno cvičení stranou. „I dobře vycvičeného psa dokáže hárající fena rozhodit. A sem budou lidé vodit psy se základním nebo vůbec žádným výcvikem," potvrzuje kynolog.

Osmero pro návštěvníky hřištěSoučástí návštěvního řádu, který visí u hřiště, je také osm základních bodů pro návštěvníky hřiště.
1.) Na psím hřišti je volné pobíhání, skákání a štěkání psů povoleno bez omezení.
2.) Psí hřiště může užívat pes zdravý, řádně očkovaný, přihlášený a v doprovodu pejskaře.
3.) Za chování a veškeré škody způsobené psem a za dodržování čistoty nese odpovědnost pejskař.
4.) Hárající feny nemají na hřiště přístup.
5.) Na psí hřiště je zakázán vstup psům agresivním a nezvladatelným.
6.) Na hřiště je povolen vstup dětí pouze v doprovodu osoby starší 18 let.
7.) Na psí hřiště je vstup na vlastní nebezpečí.
8.) Nejedná se o dětské hřiště!