Cesta autobusem do Prahy už nemusí být noční můrou. Na trasu Chomutov Praha a zpět vstupuje totiž Student Agency a Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova (DPCHJ) na to s předstihem reaguje.

Žlutý expres bude řádit už za měsíc

Je to potvrzeno! Na trasu Chomutov Praha a zpět přichází oblíbený dopravce Student Agency a Chomutované si tak budou moci vybírat. „Autobusy Student Agency budou na trase jezdit bez zastavení v pravidelných intervalech několikrát denně v obou směrech a jejich hlavní výchozí a konečnou zastávkou v Praze bude stanice trasy metra A Dejvická," prozradil včera Chomutovskému deníku ředitel komunikace skupiny Student Agency Aleš Ondrůj.

Žlutý expres by měl začít tuto trasu brázdit ještě v průběhu jara. „S největší pravděpodobností by to mělo být od května," prozradil Ondrůj s tím, že cestující si budou moci jízdenky zakoupit v předprodeji již v průběhu dubna.

Přesné jízdní řády a ceníky zatím Student Agency nezveřejnil. Podle mluvčího je cestující najdou nejspíš již v příštím týdnu na webu společnosti. Těšit se ale již nyní mohou na luxusní žluté autobusy s plným palubním servisem. Chybět nebude připojení k internetu, palubní personál, promítání filmů či distribuce teplých nápojů.

DPCHJ reaguje: Jako první zrychluje

Dopravník podnik měst Chomutova a Jirkova nechce nechat lukrativní linku konkurenci jen tak. S novinkou, po které cestující volali již řadu let, přišli místní dopravci už od začátku dubna. Rozšířili počet takzvaných „rychlíků" a nově autobusy nezastavují na některých zastávkách, čímž zrychlily cestu na všech linkách. „Rozhodli jsme se vyslyšet podněty cestujících a upravit jízdní řády tak, abychom odjezdy i dobu jízdy přizpůsobili jejich požadavkům," řekl k tomu generální ředitel DPCHJ Jiří Melničuk. Většina autobusů tak nově z Chomutova do Prahy či zpět jezdí zhruba o půl hodiny rychleji.

Díky tomu si budete moci i přispat. Odjezd jednoho z ranních autobusů do Prahy se totiž posunul o půl hodiny. Z autobusového nádraží v Chomutově nově vyjíždí místo v 6:00 až v 6:30 hodin. V Praze přitom bude ve stejný čas. K pražskému metru dorazí za hodinu a deset minut.

Změny se týkají i dvou odpoledních spojů z Prahy do Chomutova a Jirkova. Místo v původních 13:00 hodin vyjíždí autobus z Florence až ve 13:30 hodin. „Následující odpolední spoj ve 14:20 hodin se posouvá jen o deset minut, měly by ale stačit k tomu, aby naši cestující nemuseli autobus dobíhat na poslední chvíli," vysvětlil ředitel divize linkové dopravy DPCHJ Milan Toms.

Ušetříte a svezete se novými autobusy

Další příjemnou novinku nabízí DPCHJ cestujícím z Jirkova a Chomutova, kteří vystupují až v Praze. Ti totiž nově při placení Buskartou ušetří vždy deset korun. Sleva samozřejmě platí i v opačném směru. „Ti, kteří využívají našich linek pravidelně, výrazně ušetří. Při denním dojíždění může jít až o čtyři sta korun měsíčně," upozorňuje Melničuk. Slevu lze ale uplatnit pouze u základního jízdného.

DPCHJ navíc garantuje, že v letním období bude do Prahy i zpět vypravovat jen autobusy s klimatizací. „Na podzim pak zakoupíme pro tuto linku nový autobus," dodal Toms.

Dopravní podnik se netají tím, že jedním z impulsů byl i příchod žlutého autobusového dopravce. „Jedním z důvodů ke změnám zavedeným od počátku dubna a zatraktivnění našich služeb byl avizovaný nástup konkurence," přiznal generální ředitel DPCHJ Jiří Melničuk.