Vyděšení cestující včetně dětí, tři zranění pasažéři a bohužel i jeden mrtvý - řidič. To jsou výsledky vážné dopravní nehody ze středečního rána 28. prosince, která postihla autobus na lince Louny – Praha nedaleko Lotouše u Slaného.

Autobus skončil v příkopu převrácený na boku. Jeho 62letý řidič na místě zemřel. Silnice byla několik hodin uzavřena.

Na komunikaci přistávaly i dva vrtulníky, odlétaly ale prázdné. Zraněni byli tři cestující, které do nemocnice ve Slaném odvezly sanitky. Ve vozidle cestovaly i děti. Celkem ve voze jelo čtrnáct lidí, patnáctý byl řidič.

Autobus vyjel z komunikace a skončil na boku v příkopu. „Příčinu dopravní nehody vyšetřujeme,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Podle následných zpráv řidiče nejspíš během jízdy poskytla náhlá zdravotní příhoda cévního charakteru - zřejmě srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. V jejím důsledku ztratil vědomí i kontrolu nad řízením a krátce nato zemřel. Vůz, který nikdo neřídil, sjel se silnice a převrátil se do příkopu. Řidiče museli z kabiny vozu vystříhat hasiči, poté byl resuscitován, ale lékař musel nakonec konstatovat smrt. Mezi zraněnými jsou cestující. „Tři osoby byly převezeny k ošetření do slánské nemocnice s lehčím až středně těžkým zraněním. Původní informace z místa události hovořily i o dalších těžce zraněních, ale to se později naštěstí nepotvrdilo,“ uvedla mluvčí záchranné služby Tereza Janečková.
Mohlo jít o infarkt

Na místě zasahovali slánští i kladenští hasiči. „Lidé se chovali vcelku ukázněně. Bylo vidět, že je zle, že jde o krizovou situaci, ale panika nevznikla,” řekla Nikola Richterová z Loun, která jela do Prahy na veslařský trénink. Cestující podle ní vylézali z převráceného vozu střešním oknem. „Řidiči se předtím udělalo nevolno. Lidé na předních sedadlech slyšeli, jak těžce dýchal,“ řekl další cestující Michal Klíč z Loun.

Náhlou zdravotní příhodu řidiče jako nejpravděpodobnější příčinu nehody později potvrdila i policie. „Autobus bude podroben expertize a u řidiče byla nařízena soudní pitva,“ uvedla mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová. Na místě jsme oslovili i pracovníka lounské společnosti, jíž autobus patří. „Autobus byl v dobrém stavu, je jen šest let starý, rok výroby 2005. O tom, že by byl řidič nějak nemocný, jsme nevěděli,“ řekl zaměstnanec dopravní společnosti.

Daniela Řečínská, Kateřina Husárová