Jestliže dosud jezdil starosta Jirkova v deset let staré služební škodovce za zhruba půl milionu korun, nová starostka může mít vůz za skoro tři čtvrtě milionu. Alespoň podle návrhu rozpočtu, kde z kolonky s kapitálovými výdaji vykukuje sdělení „automobil pro starostku – 700 tisíc korun“. Položka udivuje opoziční zastupitele, někteří už se nechali slyšet, že pro tento návrh rozhodně ruku nezvednou.

„Překvapuje nás, že se vedení města zabývá věcmi, jako je nové auto pro starostku v situaci, kdy Jirkov nemá sestavený rozpočet, takže hospodaříme v rozpočtovém provizoriu. Určitě jsou důležitější věci k řešení,“ namítl Bedřich Fryč z hnutí Náš Jirkov. „Jestli dosud stačilo auto ve vybavení, které stálo o polovinu méně, pak by u toho měla zůstat i paní starostka,“ je přesvědčený.

Vůči návrhu se vymezila také Strana svobodných. „Všichni čtyři zastupitelé jsme proti,“ řekl Josef Šebek. „Při řidičských zkušenostech paní starostky, které jsou nulové, si myslím, že by lépe vyhovovalo podstatně levnější auto,“ nešetřil kritikou. Připomněl tak skutečnost, že starostka Darina Kováčová (ANO) původní vůz nabourala.

Hlavě Jirkova dosud sloužila Škoda Octavia z roku 2009, kterou úřad pořídil za 535 tisíc korun. Při nedávné nehodě první dámy města auto nijak zásadně neutrpělo, rozbitý je údajně nárazník a světlo. Drobná kolize ale není důvodem, proč koupit nový vůz, jak sdělila vedoucí odboru vztahů s veřejností Jitka Řeháková. S koupí úřad počítá delší dobu.

close Starostka Jirkova Darina Kováčová info Zdroj: Roman Dušek zoom_in

Starostka Jirkova Darina Kováčová  Foto: Roman Dušek

„Nákup nového vozu vychází z potřeb městského úřadu,“ uvedla jen v obecné rovině starostka Darina Kováčová. „Využívat ho bude vedení města, tedy já, případně ostatní radní. Starší automobil dostanou k dispozici odbory,“ doplnila.

Cenový rámec podle Kováčové vychází z aktuálních cen, které vládnou na trhu s auty střední třídy. „Skutečná cena bude známa až po vyhodnocení nabídek,“ poznamenala.

Jakou má mít vůz výbavu zatím neprozradila s poukazem na to, že se podklady pro poptávkové řízení budou teprve připravovat.

O návrhu rozpočtu pro příští rok, jehož součástí je i koupě nového auta pro starostku, budou jirkovští zastupitelé rozhodovat na zasedání ve středu 30. ledna.

Vozový park jirkovské radniceV garážích jirkovské radnice stojí čtyři vozy. Nejstarší je dvanáctiletý Citroën Berlingo, který využívá odbor majetku města a útvar investic městského úřadu. Právě tam má tedy nakonec směřovat opravený starostčin vůz. Dvěma auty Škoda Rapid, které sjely z výrobní linky před třemi lety, jezdí pracovníci stavebního úřadu, doručovatelky, sociální odbor, slouží také pro služební výjezdy a cesty na školení.
Vlastní vozový park má také městská policie, odtahová služba a hasiči.