V čele chomutovského Střediska knihovnických a kulturních služeb (SKKS) nově stojí Andrea Löblová. V jejích rukách se tak ocitá nejen největší knihovna okresu, ale také značná část kulturního dění. SKKS totiž ročně pořádá stovky akcí, navíc k ní patří i dvě největší městské galerie Špejchar a Lurago či kostel svatého Ignáce. 42letá Andrea Löblová pracovala pět let jako kurátorka v lounské Galerii Benedikta Rejta, posledních deset let pak v chomutovském muzeu.

Jste vášnivá čtenářka?
Bývala jsem hodně vášnivá čtenářka. Teď to přichází ve vlnách, když mám více času, čtu hodně.

Co nejraději?
Je to široký záběr. Mí oblíbení autoři jsou Michal Ajvaz a Jáchym Topol.

Na brankách areálu už visí cedule, které návštěvníky knihovny či kavárny upozorňují na změnu.
Jezuitský areál u knihovny uzavře v noci mříž. Kvůli bezdomovcům

Knihovnu teď můžete měnit. Co si podle vás zasluhuje největší změnu v tomto obrovském souboru?
Říkáte to správně, je to obrovský soubor aktivit, lidí a prostoru. Začít bych chtěla třemi zásadnějšími věcmi, a to je rozšíření otevírací doby pro čtenáře, lepší propagace akcí a postupná úprava mnoho let neobměňovaného interiéru, což je velké sousto. Začínáme s drobnými kroky, ale chystáme kompletní změnu vizuálního stylu.

Pokud jde o otevírací dobu, jaké změny chcete prosadit?
Aby bylo otevřeno i v úterý, kdy bývá knihovna zavřená. V úvaze je také rozšíření otevírací doby o hodinu buď ráno, nebo odpoledne do 19 hodin. Určitě by to nemohlo být dennodenně, zkusili bychom pilotně nějaký den.

V druhém kole prezidentské volby vyzve Miloše Zemana Jiří Drahoš
Rozhodnuto! Na Chomutovsku se pro Zemana vyslovila téměř polovina voličů

Chcete ve větší míře změnit vnitřní uspořádání a vzhled. Jak?
To je otázka, která je nejcitelněji spojena s penězi. V mých představách jde o opravdu velkou změnu, která se dotkne všech veřejně přístupných prostor. Do tohoto tématu pojímám i exteriér: jak atrium, tak i park před areálem, který si zaslouží obrovský zásah. Zeleň je podle mého názoru přerostlá, a tak se nejedná o místo, které by lidé právě vyhledávali.

Jak chcete upravit exteriéry?
Prostor bych primárně ráda využila pro děti. Ne pro dětské hřiště a prolézačky, ale prvky, které spojují hru, vzdělávání a poznávání. Je to téma pro odborníka, který dokáže spojit parkovou úpravu s popisovanou náplní. Při prosazování tohoto záměru budeme úzce spolupracovat se sousedícím muzeem. Pokud jde o atrium, ráda bych v něm viděla a potkávala daleko více lidí a mám nějaké plány, jak toho dosáhnout. Například myslím, že by tu měla být volná wi-fi.

Ilustrační foto
Novou šéfkou chomutovské knihovny bude Andrea Löblová

Ročně pořádáte přes dvě stě kulturních akcí. Plánujete i tady nějaké změny?
Chtěla bych nabídku rozšířit o zajímavá jména a atraktivní témata. Například jsem šťastná, že se díky chomutovskému Ženskému spolku podařilo pozvat Kateřinu Šedou, která je jedním z nejzajímavějších aktérů na současné výtvarné scéně. Do Chomutova přijede 19. února, představí svou tvorbu a návštěvníci budou mít možnost s ní diskutovat. Existuje samozřejmě celá řada inspirujících osobností a tvůrců, které bych ráda v Chomutově přivítala. Pozvat bychom mohli například Petra Mikšíčka, který je velkým propagátorem Krušnohoří, nemalý zájem by jistě vzbudila návštěva spisovatelky Radky Třeštíkové a také šéfredaktora Respektu Erika Taberyho. Předjednaná je například přednáška známé genealožky Lenky Peremské a také mám záměr přilákat děti na youtubery.
 

Pokud se nám podaří získat dotaci, chtěli bychom v létě o prázdninách vytvořit něco, čemu pracovně říkám „chomutovské korzo“. Když se lidé o víkendu odpoledne nebo večer vracejí z koupališť, chtěli bychom jim dát důvod přijít do města. Záběr by měl být široký od pouličního divadla, muzikantů, po například portrétování. Ale ráda bych připravila i program prezentující například parkour.

Jaké máte plány s galeriemi Špejchar a Lurago?
Obě běží v zajetých kolejích, mají nasmlouvané výstavy. Tento rok považuji za daný, do dalších budu vstupovat.