Nejen kávu a zákusky, ale také výhled na historické památky si mohou vychutnávat Kadaňští i návštěvníci města už příští jaro. Na Mírovém náměstí přibude v dubnu dřevěná předzahrádka s plůtkem a květníky s květinami, aby bylo posezení příjemné a na úrovni.

To by nebylo tak zvláštní. Většina českých měst má podobně příjemná místa pro hosty. Jenže si je nechávají vyrobit provozovatelé kaváren, cukráren a restaurací, nikoli města.

„Z našich provozovatelů nikdo nic takového nevybuduje," je si po mnohaletých zkušenostech jistý starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Výroba předzahrádky stojí peníze a kadaňské náměstí nepatří k těm nejrušnějším, takže by majitelé riskovali, že se jim náklady nevrátí. Jenže vedení města chce historické centrum oživit, a tak je ochotno vzít náklady na sebe. „Ujali jsme se toho, protože jinak by se to nepohnulo z místa," uzavřel starosta.

Kavárník: „Nám se to nevyplatí"

Z logiky věci vyplývá, že by měl předzahrádku spravovat jeden z provozů na Mírovém náměstí, aby mohla být přistavena co nejblíže k němu.

Ne každý však spatřuje v záměru dobrý potenciál. „Máme spoustu provozoven, a tak víme, že je trh v Kadani extrémně malý," soudí Jan Havelka, jednatel společnosti Lagarto Stores. „Míváme pronajatou plochu před kavárnou na Mírovém náměstí a nikdo tam nechodí," je skeptický. Kromě toho má podnik ještě visutou terasu směrem k hradbám, a tak určitě nebude patřit k uchazečům v soutěži o pronájem předzahrádky. „Pro nás by to byl jen další z nákladů," dodal Havelka.

Město: „Užijeme ji tak jako tak"

Pro radnici to ale není zneklidňující odezva. „Pustili jsme se do toho, protože jsme naopak od jednoho z nich dostali žádost," uvedl starosta. O to, že by nebyla využívaná, se proto nestrachuje. „Samozřejmě může se stát, že o ni bude zájem jednu sezónu a druhou už ne, ale i pak pro ni najdeme upotřebení," doplnil. Hodit se může při pořádání akcí ve Františkánském klášteře, Císařském dni, Masopustu a dalších příležitostech.
 

Rozkládací předzahrádka z masivuPředzahrádka má být vyrobena z dřeva masivu a rozměry by měla mít deset krát osm metrů. Konstrukci bude možné rozložit, takže přes zimu bude uložena u technických služeb. Zatím se na její zhotovení vypracovává projekt a následně bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele. Město následně vypíše soutěž o pronájem předzahrádky. Minimální cena začíná na pěti stech korunách za měsíc a zvítězí ten, kdo nabídne nejvíc.