S návrhem přišel kontrolní výbor zastoupený Elvírou Hahnovou (SPD). „Hokejový klub čerpá dotaci, která mu byla udělena na činnost extraligy. V té skončil, proto žádáme, aby zastupitelstvo rozhodlo, že se k tomu má klub vyjádřit. Když tak neučiní, chtěli bychom hloubkový audit,“ přednesla zastupitelka.

Podmínka, že sportovní kluby musí informovat, když skončí projekt, vyplývá ze zásad pro poskytování dotace v rámci Memoranda o podpoře vrcholového sportu. V případě chomutovských hokejistů šlo právě o účast v extralize.

Podle zastupitele za Nový sever Stanislava Mikšovice, ale projekt neskončil. „Pokračuje, protože stále hrajeme nejvyšší soutěže v juniorské a dorostenecké soutěži,“ oponoval zastupitel, který je současně také výkonným ředitelem hokejového klubu. „Souhlasím, že klub k tomu musí dát nějaké stanovisko a uvést věci na pravou míru. Máme to v plánu,“ ujistil.

Kličkování?

Zmínka o nejvyšší soutěži mládežnických týmů zaskočila opozici. „Nevím jak ostatní, ale já jsem nikdy nevnímal, že by šlo v rámci memoranda o podporu mládežnických týmů, byť v nejvyšších soutěžích,“ namítl zastupitel Vlastimil Polívka z hnutí PRO Chomutov.

K této názorové frontě se přidal i stranický kolega Marian Bystroň, který argumentaci ze strany Nového severu a vedení Pirátů označil jako zastírací manévr. „Dotace byla evidentně myšlena na extraligu dospělých,“ je přesvědčený.

To rozporoval Mikšovic, i když připustil, že velká část podpory bude vyúčtovaná na dospělé hráče. „Nicméně v memorandu se píše, že to není jen na vrcholový sport dospělých, ale dává se i na vrcholový sport mládeže,“ upozornil.

Zastupitelé nakonec uložili odboru ekonomiky, aby klub oslovil a ten dodal písemnou zprávu do deseti kalendářních dnů od doručení žádosti. Když klub neodpoví, nakládání s dotací prověří audit.

Hokejový klub patří Jaroslavu Veverkovi staršímu a dlouhodobě čelí vážným ekonomickým problémům. Koncem dubna to vypadalo, že situaci zachrání chomutovský podnikatel a spolumajitel konsorcia firem Heros Milan Soukup, který se měl stát novým majitelem a statutárním ředitelem. Ten ale začátkem června oznámil, že společnost nepřevezme, protože jsou dluhy vyšší, než mu bylo prezentováno.

Jaroslav Veverka poté oznámil, že akcie klubu zdarma převede na skupinu podnikatelů, kteří chomutovský hokej dlouhodobě podporují.