Jako kdyby někdo zapíchl zpuchřelý klacek do probouzejícího mraveniště.

Tak ční zchátralá budova takzvaného Armabetonu v chomutovské středu města. Okolí sedmnáctipatrového betonového kolosu ožívá. Z bývalého Prioru roste moderní obchodní centrum, které už brzy otevře. Vedle se staví vysoký hotel, naproti chodí zákazníci nakupovat do nového Centralu.

Ale Armabeton zůstává stále mrtvý. Pražská společnost Codeco, která ho spravuje, čeká na „velkou ránu“, kdy si někdo pronajme aspoň polovinu věžáku nebo ho koupí celý. Ta však nepřichází a budova chátrá.


„Vůbec jsme o tom neuvažovali“


Investoři o ni zájem nemají. Společnost Crestyl, která postavila Central a dodělává bytový dům, se do budovy ze sedmdesátých let nehrnula. „O koupi budovy tzv. Armabetonu jsme vůbec neuvažovali,“ říká Kateřina Váně, marketingová manažerka Crestylu.

Stejně tak nemají zájem majitelé Prioru. „O tom jsme skutečně neuvažovali. Domníváme se, že využití této budovy je velmi problematické, má malý půdorys a hodně pater, to je využití jedině na kancelářské plochy,“ vysvětluje Radovan Pilich z ostravské společnosti Spectrum Stores.

Pilich by opravu a oživení objektu uvítal, ale to je zatím v nedohlednu.


Dovnitř chodí jen kontroly


Jedinými návštěvníky, kteří do budovy čas od času zavítají jsou kontroloři stavebního úřadu. „Objekt Armabetonu stavební úřad kontroluje pravidelně jednou ročně. Poslední kontrola proběhla v prosinci 2009 a nebyla shledána závada,“ podotýká mluvčí města Tomáš Branda.

Úředníci také nařídili, aby správce budovy nechal dvakrát ročně zkontrolovat fasádu. Jinak město se soukromým majetkem podle Brandy nemůže udělat nic. „Město může pouze kontrolovat objekt z hlediska stavebního zákona a to činí,“ dodal.

Armabetonu se na lepší časy zatím neblýská.

Jak se na chátrající věžák uprostřed města díváte vy? Kdo by s tím měl něco dělat? Diskutujte dole pod článkem.