Lepší propojení se zooparkem i aquaparkem, nová náměstí a možná i infocentrum s kavárnou či hotel s výhledem na jezero a hory. Chomutov má ve svých rukách architektonickou studii, která radí, jak v příštím desetiletí proměnit celý areál k lepšímu. Vzešla z architektonické soutěže.

Mezi pěti týmy složenými s odborníků na urbanismus, architekturu i krajinářství zvítězilo brněnské architektonické studio Refuel, které si nejlépe poradilo se současnou roztříštěností areálu i podmínkami zadání. „Dnes je to slepenec míst, která bychom chtěli propojit. Je tam městský charakter, ale i čistě přírodní, pak kemp a také hodně aktivit,“ uvedl architekt Refuelu Jan Skoupý.

Pláže přehrady Nechranice jsou kvůli opravě hráze širší než jindy
FOTO: Nechranice už lákají, hladina je kvůli opravám velmi nízko

Jeho tým proto navrhl spojení díky veřejným prostranstvím s novými domy. „Prvním prostranstvím je Kamencové náměstí, které spojí jezero se zooparkem a vytvoří důstojný vstup z centra města,“ přiblížil další architekt Refuelu Zbyněk Ryška. „Druhým je Sportovní náměstí, které umožní vstup k jezeru k aquaparku, třetím je hráz mezi jezerem a otvickým rybníkem,“ doplnil.

Na Kamencovém náměstí, které má vzniknout v místě zbouraného hotelu v Přemyslově ulici, architekti navrhli vstup s pokladnou do areálu jezera i letního kina, navíc se zázemím a uzamykatelnými kójemi pro kola.

Tak to v současnosti u jezera vypadá:

Vize počítá také s tím, že v sousedství vyroste infocentrum s kavárnou a multifunkčním sálem. Sloužit by mělo nejen pro jezero, ale také pro Podkrušnohorský zoopark. Původní pokladna v místě zůstane coby historická stopa.

Návrh počítá s přesunem dalšího vstupního místa z ulice Tomáše ze Štítného k Aquasvětu, kde by současně vzniklo centrální veřejné prostranství „Naše řešení zahrnuje rozšíření Golf klubu o recepci kempu,“ doplnil Jan Skoupý.

Vybraná přírodní koupaliště Ústeckého kraje
Zatopené lomy i nudapláž. Venkovní koupaliště otevírají do nové sezony

Z parkovací plochy u dalšího vstupu od otvické hráze má zmizet asfalt, aby ho nahradily parkovací plochy ze zátěžového trávníku. Jakmile skončí léto a nájezdy návštěvníků, prostor tak lépe splyne s okolní přírodou. Na hrázi architekti navrhli také nový objekt od vstupu, převlékací kabiny a toalety.

Největší změnou by bylo vybudování hotelu s restaurací a wellness provozem. „Hotel byl součástí zadání. Protože má lákat návštěvníky po celý rok a má z něj být výhled na jezero i hory, stěhovali jsme ho po celém areálu,“ poznamenal Skoupý. Nakonec pro něj našli místo u Otvické pláže.

Okruh kolem jezera

Součástí návrhu je i vytvoření souvislého okruhu kolem jezera, architekti také koketují s myšlenkou využít toho, že hlavní molo pluje na hladině, a pootočit ho.

Architektonická soutěž měla dvě kola. První začalo loni na podzim a týmy architektů v něm pracovaly se základní koncepcí, ve druhé pak předkládaly rozpracovanou vizi. Ta předpokládala investici 100 milionů korun, které by město do areálu mohlo vložit během následujícího desetiletí. V první etapě v letech 2019 až 2021 jde o 30 milionů.

Radním budou radit Vojtěch Friml, Jakub Jan Fiala a Barbora Slámová.
Chceme mladé názory, řekla Kadaň a založila juniorskou komisi