Dá se očekávat, že se Česku teplejší počasí nevyhne ani v příštích letech. Proto se Kadaň chystá nastolit pár změn ve svém hospodaření s vodou.

„Nechali jsme si zpracovat projektovou dokumentaci a chceme zkusit dotační titul, který vypsalo ministerstvo životního prostředí na nádrže na sběr dešťové vody,“ potvrdil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Dotační program s pracovním názvem Modrá úsporám a oficiálním pojmenováním Dešťovka má řešit nedostatek vody v období extrémního sucha a motivuje k její úspoře. Pokud v něm Kadaňští uspějí, první plastovou nádrž na sběr dešťové vody by zkušebně zahloubili do země vedle 3. Základní školy v Chomutovské ulici. „Zakopali bychom ji u tělocvičny a stahovali vodu ze střechy školy. Sloužila by pro zálivku travnatého hřiště a zahrady,“ nastínil starosta.

Ilustrační foto.
Řidiči pozor. Na silnici u Loučné nově snížili rychlost

Když se ukáže, že se tento přístup vyplácí, město by další nádrže pořídilo také ke třem největším sportovním budovám ve městě, takže by bylo možné využívat dešťovou vodu ze střechy zimního stadionu, haly na tenis a sportovní haly. Zálivka by pomohla travnatým hřištím a dalším plochám, navíc by byla nehledě na vstupní investici zdarma.

Nádrže na dešťovou voduDešťová voda. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Martin ŠtěrbaDokážou ušetřit přes polovinu spotřeby vody. Akumulační nádrž je instalovaná pod zemí a stéká do ní dešťová plocha ze střechy i zpevněných ploch. Využívat se dá nejen na zálivku, ale také jako užitková voda pro WC a všude tam, kde není třeba využívat pitnou vodu.

V současnosti bere město vodu z přivaděče, což ale stojí tisíce korun měsíčně. „S vodou to bude zřejmě čím dál horší, takže se v investicích chceme soustředit na to, abychom dešťovku zbytečně neodváděli do řeky, nevsakovala se jen tak do země nebo nevypařovala, a abychom ten koloběh aspoň v té naší malé Kadani udržovali,“ okomentoval Jiří Kulhánek.

S vodou od letoška důmyslněji hospodaří také Tepelné hospodářství, což je společnost, která spravuje kadaňské koupaliště. Protože pod ním bývaly bažiny a jsou tam spodní vody, společnost je odčerpává a kropí s nimi trávníky na koupališti. Umožňuje to systém podzemních nádrží s tryskami za takřka milion korun.

Tomáš Kohút (vlevo) a Marek Hošta vyjedou z Chomutova na svých třicet let starých simsonech.
Na Balkán na simsonech. Chomutované podniknou dobrodružnou cestu

„Za den takto zdarma získáváme 35 kubíků vody,“ pochlubil se už dříve jednatel Tepelného hospodářství Dušan Kučera. Pokud bude vody nadbytek, je možné, aby ji čerpalo také město pro zálivku zeleně a úklid ulic.

Kvůli suchu a vedru Kadaň také investovala do vodních vaků, s jejichž pomocí zachránila naprostou většinu mladých ohrožených stromů. Stovka vaků pomáhá stromům napříč městem, jsou v Komenského ulici, Budovatelů, Školní, na sídlišti „C“ a v dalších lokalitách. Do každého se vejde šedesát litrů vody, které kořeny stromu průběžně zásobují vodou.

„Podařilo se nám díky tomu zachránit 99 procent dvou až tříletých stromů. V jejich výsadbě má město zhruba milion korun,“ přiblížil Miroslav Jancák z odboru životního prostředí. „Přitom každý z vaků stojí pět set korun, vydrží několik let a je přenosný,“ pochválil vychytávku.