Desítky nebo stovky? Kolik potenciálně nebezpečných kriminálníků se po amnestii vrátí do ulic? Policie přesná čísla nemá a tak jí nezbývá, než být ve střehu.

„Jsme v kontaktu s věznicí, víme o propouštěných a posílili jsme výkon služby," říká policejní mluvčí Marie Pivková. Znamená to, že více policistů jen nejen v ulicích, ale teď hlavně u vlakových či autobusových nádraží, odkud budou vězni ze Všehrd odjíždět do svých domovů. V tom státním policistům pomáhají i chomutovští strážníci, kteří mají podobné úkoly. Zatím prý probíhá vše bez problémů.

Jenže nejde jen o ty, kteří teď odjíždějí. Jde hlavně o ty, kteří se budou z jiných věznic v republice naopak na Chomutovsko vracet. Nikdo totiž neví, kolik jich a je a jak jsou nebezpeční.

Vrazi zůstanou za mřížemi, těch se amnestie netýká. Napravení hříšníci, kterým má amnestie pomoci, budou sekat latinu. Ale co drobní zloději, podvodníci a rváči, kteří si ze zákonů nic nedělají? A co ti, kterým se zahladí podmínka a oni se mohou zase beze strachu začít živit zločinem, protože získali„pokus" navíc?

„Počty, kolik vězňů bude propuštěno a vrátí se do okresu, nemáme," připouští policejní mluvčí Pivková. Zástupce ředitele Městské policie v Chomutově Petr Zálešák dodává, že i strážníci teď musejí být víc ve střehu. „V přeneseném slova smyslu je to pro nás něco jako krizový stav," dodal. Netají se ani svým osobním názorem, v němž amnestii stejně jako další policisté odsuzuje (více v článku ZDE).

Ochromen je chomutovský soud. „Zavřít nemůžeme, ale daleko k tomu není," běduje předseda chomutovského soudu Petr Šustr. „Zůstaly mi tu dvě soudkyně, které musí i za své kolegy zajistit ty nejpodstatnější kroky, ale řadu hlavních líčení jsme museli odročit," dodává. Sám neví, jak dlouho budou soudci „úřadovat" ve Všehrdech. „Do konce týdne určitě, možná tam budou i příští týden. Musejí prostudovat na pět set spisů," krčí rameny.

Věznici ve Všehrdech již opustila téměř polovina vězňů, na které se amnestie vztahuje. Ve středu jich propustili asi 100 z plánovaných 222, včera v poledne podepsalo rozhodnutí 35 dalších. Další budou postupně odcházet v následujících dnech.

Co si o amnestii myslíte vy? Přečtěte si glosu Josefa Duška, názory dalších čtenářů a přidejte svůj vlastní - ZDE!