Protože několik let neřešil své dluhy, vyrostlo mu penále na 176 tisíc korun. Dubnová amnestie mu přišla vhod – stačilo sehnat pár desítek tisíc, zaplatit dluh a z penále jen deset procent. Zbylých devadesát, což činilo právě 160 tisíc, mu město odpustilo.

Takový je princip amnestie, kterou Jirkov vyhlašuje vždy jednou v roce. Letos to byl celý duben. Pro dlužníky, kteří mají alespoň snahu své závazky uhradit, je to lákavá nabídka, jak vyplývá i ze zmíněné příkladu. Využívají toho často lidé, kteří si chtějí od města koupit byt. K tomu musejí mít vyrovnané dluhy.

Letos se vybralo celkem 528 tisíc korun. Město je spokojené s částkou i s principem amnestie. „Osvědčuje se nám to,“ přikyvuje starosta Radek Štejnar. „V roce 2008 amnestii využilo 49 dlužníků, uhradili 545 tisíc korun. Loni to bylo 54 lidí, pohledávka se snížila dokonce o 1,1 milionu korun. Tehdy byla amnestie výjimečně dvouměsíční.“

Jak starosta podotkl, akce je v podstatě jedinou možností pro dlužníky, kteří se dostali do problémů třeba kvůli těžké životní situaci. „Nechceme být úplně asociální, lidé se k dluhům mohli dostat různě,“ říká. „Všechny individuální žádosti, které se nám pak scházejí v radě, pak ale automaticky zamítáme. Lidé mají možnost právě při amnestii.“

Celkové pohledávky se ovšem daří snižovat jen mírně, protože zatímco jedni svůj dluh zaplatí, druhým naopak naskakuje penále nebo se objevují noví neplatiči. V současné době dluží Jirkováci městu na nájemném či službách přes 25 milionů korun.