222 náměstí


Zajímavou sondu do Novákova majetku přineslo aktuální vydání časopisu Týden. „Za posledních několik let se z Nováka stal doslova realitní magnát. Především na Chomutovsku, Teplicku a Mostecku nakoupil od roku 2008 přes dva miliony metrů čtverečních pozemků, několik domů a dalších nemovitostí. Utratil za ně přes 28 milionů korun,“ píše časopis s přirovnáním, že jde o plochu zabírající 222 Staroměstských náměstí v Praze.

A co na to Novák? „No a co. Něco jsem nakoupil. Zase někdy prodám. Celá věc je ale bezvýznamná a nestojí za pozornost,“ řekl Týdnu.
Jenže bezvýznamná není. Přes pozemky, které koupil, povede tu plynovod, tu rychlostní silnice, tu zase vedení vysokého napětí. A cena pochopitelně stoupne.

Štěstí? Správný odhad podnikatelského dravce? Nebo využívá informací a kontaktů, které získal jako politik a s pozemky spekuluje?


Jak si vydělal?


Časopis jeho majetek zajímal hlavně proto, že k nákupu mu mohli pomoci peníze ze čtyřicetimilionového úplatku, za který byl včera odsouzen. Novák to odmítá s tím, že si vydělal podnikáním a sám časopis odkázal na svá majetková přiznání, která odevzdával jako senátor. Jenže tam jsou k nalezení jen částky v řádu desítek, později stovek tisíc korun. Nikoli desítky milionů.


Čím se dnes živí?


Podle obchodního rejstříku figuruje ve třech společnostech. Sám podle Týdne tvrdí, že vedle realit podniká s pohonnými hmotami a vlastní síť čerpacích stanic. Víc neupřesnil.

Nejvíc je spojován s chomutovskou firmou Multitechnik, kde byl svého času i jednatelem. Teď už ale sám Novák spojení s firmou odmítá. Přesto podle časopisu stojí jeho známá vila nad Chomutovem na pozemku, který patří právě této společnosti.

Na trase podnikatel – politik a zpět

Alexandr Novák se narodil v roce 1956 v Lounech. V roce 1981 emigroval do Německa, o devět let později se vrátil a začal podnikat v Chomutově. Jeho politická kariéra začala v roce 1998, kdy se stal starostou Chomutova za ODS. Jen o dva roky později se stal senátorem. Pak křeslo starosty opustil a v roce 2006 už neobhajoval ani post senátora. Měl však nadále velký vliv na místní i krajskou politiku. Teď je sice bez funkcí, ale jistě ne bez vlivu. Toho dosáhl díky propojení kontaktů z byznysu a politiky.

Co o něm možná nevíte…


CHOMUTOVÁK NEBO PRAŽÁK? Trvalé bydlliště má podle všeho v Praze - na luxusní adrese na Janáčkově nábřeží s výhledem na centrum metropole.

DRBY: MĚL NĚCO S ŘÁPKOVOU? Dobře ví, že si lidi povídají i o jeho soukromí a nejpikantnější historkou je probírání, jestli měl něco se svojí nástupkyní ve starostovském křesle a dnešní poslankyní Řápkovou. „Já všechny ty žvásty znám. Slyšel jsem taky, že mám s Řápkovou dítě a stavím jí baráky a takové hovadiny, jsou to všechno nesmysly,“otiskl jeho reakci v únoru letošního roku časopis Respekt.

FIRMA NA FLORIDĚ. Stejnému časopisu, tedy Respektu, také prozradil, že vlastní firmu ITG sídlící v americké Floridě. „Je to obchodní firma, která obchoduje se vším možným, ale hlavní komoditou jsou díly pro čerpací stanice,“ řekl Novák. Z floridské obdoby českého katastru nemovitostí pak vyplývá, že firma – čili fakticky její vlastníci – před šesti lety koupila dům v pobřežním floridském městečku Lake Worth.

MOTORKÁŘ. Slabost pro silné stroje měl už v době, kdy o něm lidé ještě nevěděli. Dnes jeho koníček trochu neprávem považují za snobárnu, protože si může dovolit i dražší stroje. Nenechal si ujít ani sraz amerických aut na Bandě.
WIKIPEDIE. Má dokonce svůj vlastní záznam v internetové encyklopedii Wikipedie. Je tam označen jako kontroverzní český podnikatel a politik.

Jak na Alexandra Nováka vzpomínám já…


Vzpomínám si, že můj první novinářský konflikt s tehdejším starostou Alexandrem Novákem se odehrál krátce poté, co jsem na jaře roku 2001 nastoupil do Deníku. Nelíbilo se mu, když jsem napsal (z veřejně přístupných zdrojů), že město kupuje pozemky od obce Spořice za méně peněz, než od jiných. Obec se totiž po článku cukala a chtěla také víc peněz.

Vzpomínám si, že si mě pozval do kanceláře a prvních pět minut láteřil, že škodím městu. Vychladl ale rychle a začal mluvit o jiných věcech, jak neefektivně se pracuje v organizaci Teplo, jak hrozné je tamto a naopak slušné ono.

Vzpomínám si, že jsme se rozešli celkem v dobrém, ale mladý a snaživý novinář nikdy nezůstane s politiky „v dobrém“. Takže se ze mě stal časem nejen škůdce Chomutova, ale především ODS. Což v mínění některých členů strany přetrvalo dodnes. Myslím, že za tuto nesmyslnou nálepku vděčím právě Alexandru Novákovi. Ale stejně jako on mohu odpovědět: „báchorky a povídačky mě nezajímají“.

Vzpomínám si, že uměl být nepříjemný, naštvaný, přezíravý a jedovatý, ale ne namyšlený, arogantní nebo hysterický.

Vzpomínám si, že bez ohledu na jeho pozdější pověst a naše konflikty se mi jako starosta líbil. Málokdy mlžil, nebál se, zvedal telefony, mluvil normálně bez politického žargonu a kudrlinek, dokázal přidat i nějaké zajímavé historky a také si postupně vypěstoval návyk neřešit nepříjemné články.

Vzpomínám si, jak vyprávěl o tom, že neumí moc ovládat počítač. A že se mu jednoho dne na ploše starostovského monitoru objevila ikona s odkazem na nějaké porno. Nevěděl co s ní, tak se jí snažil myší zatáhnout někam na stranu, ven z monitoru, aby zmizela…

Vzpomínám si, že když se mě tehdy jiný politik ptal na můj názor, řekl jsem, že podle mého Novák přinesl na radnici podnikatelského ducha se vším dobrým i špatným. S hledáním rezerv, využíváním všeho do mrtě a tím pádem perfektním hospodařením. Ale také s kamarádšofty, přihráváním zakázek a zneužívání informací.

Vzpomínám si, jak si při konfliktu s místní podnikatelkou, která s ním byla jednat za účasti novinářů v kanceláři, nechal vytáhnout z úředních záznamů informace o ní. A ještě v průběhu jednání na mě pokýval a nenápadně mi složku ukázal i s dluhem, který měla podnikatelka mít.

Vzpomínám si, jak se po něm po odchodu ze starostovského křesla prakticky „slehla zem“, přestože byl senátorem za okres.

Vzpomínám si, že když jsme se poprvé po letech potkali v předsálí soudní síně a já po něm chtěl telefon pro případné kontaktování, odmítl slušně a zdvořile, ale s pohledem „ty si asi spadnul z višně, Dušku“

Josef Dušek, šéfredaktor Chomutovského deníku
josef.dusek@denik.cz