Vládní Agentura pro sociální začleňování odchází z Chomutova. Konec spolupráce její zástupci oznámili v pondělí tiskovou zprávou. Jako hlavní důvod uvedli nedostatečnou spolupráci města.

„Město Chomutov sice veřejně deklaruje zájem o spolupráci s agenturou. Reálně však nechce přijmout zodpovědnost za realizaci konkrétních integračních opatření,“ vysvětluje důvody, proč se Agentura stahuje, její ředitel Martin Šimáček.

Podle jeho slov se neochota města projevuje v neustálém odkládání přijetí strategického plánu sociálního začleňování, který dosud nebyl schválen zastupiteli jako v jediné z deseti lokalit, v nichž agentura působí od roku 2010. Strategický plán je přitom klíčovým dokumentem, podle něhož se měla po tři roky řídit veškerá činnost. Fakt, že dosud nebyl schválen, podle Šimáčka zbrzdil další působení agentury. Proto se členové monitorovacího výboru, který je jejím dozorčím orgánem, rozhodli neefektivní spolupráci ukončit.

Nemá to smysl

Město Chomutov se o rozhodnutí agentury ukončit spolupráci dozvědělo až prostřednictvím médií. Její přístup podrobil tvrdé kritice. „Agentura se trvale prezentuje nepravdami, přivlastňuje si práci jiných a připomínky města jako svého partnera nebere vážně,“ stojí v oficiálním vyjádření. „Rada města byla na svém pondělním jednání seznámena s postupy a stylem jednání představitelů agentury. Zásadně odmítáme tyto způsoby a projevy arogance vládní agentury,“ uvedl k tomu primátor Jan Mareš.

Spolupráce prý za daného stavu není smysluplná, a tak Chomutov na její ukončení bez váhání přistoupil.

Agentura působila v Chomutově od ledna 2010 na žádost města. To očekávalo, že poskytne odborný tým a „know-how“ díky, nimž se zastřeší snahy „neziskovek“ i městských organizací ve snaze přeměnit sociálně vyloučené lokality, jako je Dukelská ulice a Kamenná či Písečná, na solidní městské části. Spolupráce začala skřípat už na podzim, kdy se město ohradilo proti údajnému výroku agenturních pracovníků, že jsou v chomutovských školách děti segregovány.

Otázkou je, co z ukončení spolupráce Agentury s Chomutovem plyne. Podle města to není ztráta a vše poběží dál i bez ní. „Organizace města i neziskové organizace na projektech pracovaly před příchodem agentury a pokračovat budou nadále,“ zkonstatovala mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Nejde o to udělat si čárku

Ředitel Agentury by si to přál, ale je v tomto smyslu skeptický. „Pokud by město pokračovalo dál v naplňování strategického plánu i bez jeho schválení, jen bychom to uvítali. Nejde nám o to, udělat si čárku, ale aby se v Chomutově zlepšily podmínky,“ ujistil Šimáček. „Koordinovat projekty si skutečně může i samo. Bohužel, si nemyslíme, že má na to město dost kapacit. Vždyť i proto nás původně požádalo o spolupráci. Navíc si nemyslíme, že by to bylo jeho prioritou,“ uzavřel Šimáček.

Za působení Agentury se v Chomutově se podařilo vytvořit deset sociálních bytů pro rodiny s dětmi, které úzce spolupracují s terénním sociálním pracovníkem. Dalších dvacet čtyři bytů je v přípravě. Podání dalších dvou projektových žádostí na vznik sociálních firem zajistí zaměstnání ženám i mužům s nízkou kvalifikací. K větším projektům, na nichž by se v Chomutově mělo pracovat dál, patří vybudování Sociálního centra Kamínek na Kamenné. S jeho výstavbou by se mělo začít na podzim. Agentura „pro chudé“ v pondělí ukončila spolupráci také s Duchcovem.

Jak jsou s Agenturou spokojeni jinde?

Agentura také sklidila velkou kritiku od starostů ze Šluknovského výběžku. Někteří z nich dokonce navrhli, aby vláda agenturu zrušila a peníze využila jinak. Naopak města na Mostecku jsou naopak s prací Agentury pro začleňování národnostních menšin spokojena. „Co se týče sociální oblasti a terénních pracovníků agentury, jsme s touto činností spokojeni,“ uvedl Martin Klika, krajský radní a litvínovský zastupitel. „Oblast extremismu by ale tolik řešit nemusela, to je spíš práce pro policii,“ dodal. Agentura působí již dva roky i v Obrnicích na Mostecku. Tamní starostka upozorňuje, že města a obce především musejí chtít spolupracovat a musí vědět, co chtějí na svém území změnit. „To ale neznamená, že přijde pracovník a všechno změní. Agentura pomáhá připravovat projekty, mapovat dotační tituly, podává informace. Vždy ale ve spolupráci s daným městem nebo obcí,“ uvedla starostka Drahomíra Miklošová. „Mrzí mě negativní reakce některých politiků na adresu vládní agentury. My si spolupráci s ní nemůžeme vynachválit,“ dodala.