O pomoc ji požádalo samo město, aby pomohla zlepšit životní vyhlídky chudých.

V tichosti

„Naše spolupráce s městem začala už loni v červnu,“ připomněla lokální konzultantka pro Chomutov Lucie Špallová. V říjnu si zvolila jako lokálního asistenta a svou pravou ruku společnost Člověk v tísni. Od té doby nebylo o agentuře slyšet. Ta ale v tichosti pracovala na plánu, co vše je potřeba zlepšit. V dubnu ho předloží městu. Základní cíle už má ale jasně vytyčené. Týkají se především bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti a také předcházení tomu, aby mládež sklouzávala ke kriminalitě.

Kamínek

„V tuto chvíli spolupracujeme s magistrátem na vybudování Sociálního centra Kamínek, které má pod jednou střechou zahrnout nízkoprahové centrum pro mládež, K– centrum a zázemí pro sociální terénní pracovníky,“ informovala kozultantka.

Kamínek má vzniknout v místě bývalého Ústavu sociálních služeb na Kamenné. Jen bude zapotřebí větších úprav komplexu složeného ze sedmi pospojovaných částí. Rozdělený bude na dva pavilony.

V jednom bude K–centrum a služby hygienického rázu, kde se budou moci vykoupat a umýt bezdomovci. Dále tam vznikne kancelář pro sociální terénní pracovníky. Ve druhém odděleném pavilonu si mládež v nízkoprahovém zařízení může zahrát šipky, fotbálek, popovídat si nebo se poradit s odborníky. Tato služba už tam úspěšně funguje. Právě včera se v herně dobře bavilo deset dětí. Projekt ale napomůže tomu, aby se služby doplnily o další. V patře například přibudou klubovny.

Podle chomutovského primátora Jana Mareše by bylo možné pustit se do přestavby ještě letos, záleží jen na přísunu dotací.

Zkušebna = mocné lákadlo

Tím ale agentura nekončí. Vybudovat chce ještě další nízkoprahové zařízení, protože je jich v Chomutově málo. Vzniknout by mohlo například v Jirkovské ulici na Písečné. Mělo by mít zkušebnu, která bude pro děti z ulice velkým lákadlem.

V plánu je také návrh, aby vzniklo zařízení, které školám poskytne služby školního psychologa a speciálního pedagoga. Dále systém prostupného bydlení, což znamená, že zodpovědní klienti budou lépe přecházet z nižších stupňů bydlení do dlouhodobého nájmu. Pro podporu zaměstnanosti má vzniknout informační centrum se seznamem zaměstnavatelů, kteří rádi přijmou lidi s nízkým vzděláním.

Agentura má za cíl spojit a zastřešit snahu organizací s vlastními projekty zacílenými na chudé a Romy. Navazuje na integrovaný plán rozvoje města a komunitní plán sociálních služeb. Klienty by měli být lidé ze sociálně vyloučených oblastí, tedy především z Dukelské, Písečné a Kamenné. „Vše, co budujeme, ale nemá vznikat přednostně v těchto lokalitách, nechceme lidi segregovat. Naopak bychom rádi zbourali bariéry,“ dodala metodička Barbora Šolková.

Pro nebo proti? Jednoznačně pro
Má cenu dávat peníze do podobných projektů? Proč by měl někdo, kdo nemá práci, bere dávky, snad dokonce i krade, dělá bordel atd. dostávat něco navíc a za spoustu milionů? A proč? To jsou názory, na které občas narazím a zdaleka nejsou ojedinělé. Odpověď je: Ano, dokonce to musíme dělat. A proč? Protože to je jediná možná cesta, na nic jiného nikdo ještě nepřišel. Když se nedělalo nic, tak jako dosud, situace se pomalu zhoršovala, až to došlo k pověstné „bitvě o Janov“, která už i těm posledním tak trochu napověděla, že by se asi něco dělat mělo. Začalo se s represí, na které, pokud je v mezích zákona a je důsledná, není nic špatného, ale ruku v ruce sní musí jít i něco dalšího, represe jako taková nic zásadního nezmění. Proto je potřeba podporovat mravenčí terénní práci, vzdělávat předškoláky a školáky, nabízet alternativu k neutěšeným poměrům a tak dále. Jistě, budeme se to muset naučit, bude to stát hodně milionů korun a výsledky neuvidíme za rok, dva možná ani ne za pět let, ale pak už ano. Jan Rödling

A co vy? Myslíte si, že jsou podobné projekty potřebné? Diskutujte pod článkem a hlasujte v anketě vpravo.