Rychlost, výbušnost a cit pro bicykl při dlouhých skocích mohou sportovci rozvíjet na nové BMX dráze ve Škroupově ulici v Chomutově. V pátek 31. srpna ji otevřou, aby na ní trénovali bikrosoví jezdci z místního klubu i začátečníci z řad veřejnosti.

Novou dráhu během dvou let vybudoval místní klub Faler Bike Team. „Je to moderní dráha se startovací ocelovou rampou a prudkým vrškem, kde je možné nabrat rychlost. Má asi 250 metrů, tři zatáčky a čtyři rovinky, kde jsou skoky,“ popsal parametry předseda klubu a trenér Petr Miltner.

Ačkoli bude dráha slavnostně otevřená od pátku, ještě poté ji bude potřeba doladit. „Dokončená je z osmdesáti procent. Ještě ale zbývá rozšířit startovací pahorek a navýšit zatáčky, aby byly víc klopené,“ podotkl Miltner.

Dráha vyšla na půl druhého milionu a klubu s financováním pomohli sponzoři, Ústecký kraj, který z větší části zainvestoval rampu, a také město. Chomutovští přispěli formou participativního rozpočtu, díky kterému mají jezdci zatáčky a startovací plošinu vydlážděné zámkovou dlažbou.

Faler Bike Team sdružuje 18 bikrosových jezdců od 5 do 13 let. Většinou se jedná o kluky, jezdí s nimi ale také dvě děvčata. Na závody i mistrovství ČR dosud trénovali na chomutovské Domovince a v lesích a na horských kolech, kde cvičili skoky, jízdu přes kameny i z prudkého kopce a sprinty.

Nová dráha by je však mohla posunout dál. „Na dráhu už se těším. Mám rád adrenalin a bikros mě baví víc než tréninky na horském kole,“ prozradil desetiletý Oliver, který trénuje už třetím rokem. Ačkoli nejsou výjimkou kolize, zatím utržil jen pár škrábanců. „Na bedně jsem ještě nestál, ale už mám 13. místo z mistrovství,“ prozradil mladý sportovec.

Tým je otevřený novým členům, kteří se mohou hlásit přímo na dráze v úterý a ve čtvrtek od 16 hodin, kdy jsou tréninky. S výjimkou tréninků klubu si ji ale může vyzkoušet každý, jen musí dorazit s helmou a kolem. Pro začátek nebude za plotem, to by se ale mělo změnit. „Když dráha namokne a někdo na ni vjede, ničí se, takže ji dodatečně budeme chtít oplotit,“ zmínil Miltner.

BMX dráha bude otevřená od pátku od 12.30 hodin. Děti z oddílu předvedou ukázky jízdy a připraví workshop pro příchozí děti. Ty si budou moct na místě půjčit BMX kola. Kdo zdolá deset metrů dlouhý skok, odnese si novou přilbu, drobné dárky ale získají i další děti. Hlavním hřebem programu budou jezdci, kteří ovládají jízdu na více než dvou kolech. Hosty budou závodníci Rallye Dakar: legendární Josef Kalina a Milan Kolomý, který přijede s Tatrou Buggyra. Jízdu předvede také Milan Engel, Tomáš Kubiena a Ollie Roučková z motocyklového týmu Moto Racing Group.