V okolí Františkánského kláštera v Kadani to bzučí. V zahradách totiž před dvěma měsíci přibyly úly a už brzy tam bude včelař stáčet originální klášterní med. Jako první ho ochutnají ti, kdo se zapojí do akce Adoptuj si svou včelku, která odstartuje během příštího týdne.

Atrakce i pomoc

„Adopce včelky vyjde na sto korun. Kdo se pro ni rozhodne, získá rodný list jedné z dělnic i se jménem, kterým ji sám pokřtí, a navíc také malou skleničku se vzorkem medu," přiblížil šéf kadaňské kultury Jan Losenický. „Osvojení jedné konkrétní včelky ve velkém roji je samozřejmě nadsázkou, která by ale mohla být velkou atrakcí pro rodiny s dětmi," věří. Výtěžek bude podle jeho slov využit pro dobro dalších zvířat v zahradách. Správa kláštera za ně nechá na zimu zateplit jejich přístřešky.

Protože se jedná jen o hrstku zvířat: ovce, kozy a poníka, ke kterým má brzy přibýt mládě prasete kadeřavého Čenda namísto dvanáctileté prasnice Cecilky, která loni uhynula, klášter by si adopcí těchto zvířat nevystačil. U včel něco takového nehrozí. Pět klášterních včelstev totiž řádově obnáší na sto tisíc včelek. Adoptovat si tedy teoreticky může každé dítě z Kadaně či z celého Chomutovska a ještě zbude na sousední okresy. Limitem zůstává jen množství stáčeného medu.

Podle kadaňského včelaře Jiřího Loudy, jenž má včely ve „františkánu" na starosti, by z prvního stáčení mohlo být deset kilogramů medu. „Když jsem se díval naposledy, vypadalo to slibně, bylo tam dvacet kilo medu. Pak se ale zkazilo počasí. Přesto by z toho mělo být nejméně deset kilogramů medu," vysvětlil s tím, že se včelkám odebírá vždy jen polovina produkce. Její podstatou je nektar z kvetoucích kaštanů, vrb, javorů, bílého hlohu, jichž je kolem kláštera nejvíc, a tisíců jarních květin. Další stáčení vyjde na přelom července a srpna.