Poměrně ojedinělá novinka čeká jak na občany Kadaně, tak i návštěvníky, kteří se rozhodnou vyrazit do královského města. Kadaň totiž od května zprovozní v informačním centru nedaleko radnice půjčovnu jízdních kol.Zlepšení cestovního ruchu

Jde přitom o poměrně jedinečný počin. „Nevím poblíž o žádném městě, které by takovou službu občanům nabízelo," uvedl starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Novinka má hlavně posloužit návštěvníkům města, kteří tak mohou poznat okolí města příjemným způsobem. „Chceme rozšířit nabídku pro turisty v Kadani, aby se mohli na našich cyklostezkách projet do okolí města a zůstat tak déle v Kadani. V důsledku je to výhodou jak pro turistu, tak pro služby v cestovním ruchu," vysvětlil starosta.

Jak a za kolik?

Vypůjčení kola pro dospělé vyjde na 100 korun, pokud jej vrátíte do čtyř hodin od zapůjčení. Na celý den pak zaplatíte 200 korun, na týden rozumných 700. Dětská kola jsou levnější přesně o polovinu. V každém případě ale zájemce musí uhradit zálohu. „Ta vyjde u kola pro dospělého na tisíc korun, u dětského pak na pět set," vysvětlila Štěpánka Petrášová z kadaňského informačního centra. Kola jsou přitom velmi dobře vybavena k dispozici jsou dětské sedačky, zámky, ale i helma. Vše je v ceně.

Výpůjční doba kol kopíruje otevírací dobu infocentra. Po domluvě se kola vracet přes noc nemusí, tedy pokud si je zákazník půjčí na více dní.

Zapůjčením jízdních kol to ale nekončí. „Ke službě nabízíme kompletní servis informace o cykloservisech nebo místech v okolí vhodných pro výlet. Zájemci mají k dispozici i mapky místních cyklotras, ale i některé větší mapy," řekla Petrášová z infocentra. „A samozřejmě jim sami rádi a ochotně osobně poradíme, kam si v okolí zajet nebo kde se dobře najíst," dodala s úsměvem.

Připraveno na zloděje

A co zloději? „Kola jsou pojištěná proti krádeži, ale i proti tomu, když by s nimi člověk způsobil nějakou škodu," uvedla Petrášová. „Kola budou mít ale i čipy," dodal k bezpečnosti starosta . Od pohledu je navíc podle barevného provedení jasné, že se jedná o kola města, což by mělo potenciální zloděje od krádeže odradit.

Pokud se s kolem navíc něco stane, tak by ani to nemělo být velkým problémem. „Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby sem člověk dostal zničené kolo svépomocí. V pondělí ale budeme jednat s městskou policií o tom, zdali by například v nevyhnutelných případech pro kolo nezajeli," dodala.

K dispozici jsou momentálně v různých velikostech 4 kole pro dospělé a 2 pro děti. „Je to první sezóna. Uvidíme, jaký bude zájem a jak se půjčovna osvědčí," dodal starosta.