Na Chomutovsku není žádný zubař, který by oficiálně přijímal nové pacienty. Deník namátkou obvolal lékaře, které česká stomatologická komora eviduje jako ty, kteří nabírají a ještě pár dalších. Reakce byly všude stejné: „Nové pacienty nebereme,“ znělo z telefonů. Problém najít si zubaře má proto mnoho lidí.

Své o tom ví i šestašedesátiletá Hana Rycková. „Roky chodím ke své zubní lékařce a pravidelně dbám o svůj chrup. Jenže, lékaři stárnou a moje paní zubařka oznámila svým pacientům smutnou zprávu, že ke konci roku ukončí svou praxi,“ svěřuje se svým příběhem.

Obvolala celý Chomutov. Marně

Přestože zubařka paní Ryckové, Libuše Cihlářová oznámila všem pacientům tuto zprávu rok dopředu, někteří lidé se zklamání nevyhnuli. „Obvolala jsem snad všechny zubní ordinace v Chomutově, ale všude je plno. Nové pacienty nepřijímají,“ zjistila paní Rycková.

Štěstí se na ní usmálo až v neštěstí. „Sousedce zemřel manžel. Tak mi řekla ať jdu k jejich zubaři- za něj,“ popisuje trochu morbidní situaci Rycková. Tam ji nakonec vzali.

Mnoho zubařů je v důchodovém věku

Na celé Chomutovsko, kde žije kolem sto dvaceti sedmi tisíc lidí, je jen něco málo přes šedesát zubařů. Podobný problém tak může potkat každého. Nemálo je jich totiž už v důchodovém věku. To potvrzuje i stomatologická komora. „Více než polovina zubních lékařů je starší padesáti let. Více než 10% z nich dále pracuje, i když jsou již v důchodovém věku,“ tvrdí tisková tajemnice České stomatologické komory Zina Sladkovská.

Budoucnost zatím nevypadá lépe

V lepší zítřky se bohužel příliš věřit nedá. Pacienti, kteří nejsou spokojeni se svým lékařem, tak mohou být rádi, že alespoň nějakého mají.

Česká stomatologická komora sice není povinná budovat síť zdravotnických zařízení, přesto na nedostatek zubních lékařů dlouhodobě poukazuje a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a školství se snaží situaci zlepšit. „I když se počty studentů zubního lékařství na lékařských fakultách v posledních letech (mimo jiné i zásluhou ČSK) zvyšují, zcela jistě nenahradí zubní lékaře, kteří budou v nejbližších letech odcházet do důchodu,“ informuje Zina Sladkovská.

I šest tisíc pacientů na jednoho zubaře

Na jednoho stomatologa už dnes připadá téměř dva tisíce lidí. Někde jsou na tom ještě hůře.„Pan doktor má v registru šest tisíc lidí,“ informuje sestřička z ordinace doktora Michala Kasla s tím, že už opravdu nepřijímají.

„Optimální počet pacientů na jednoho zubního lékaře se i ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi pohybuje kolem 1500,“ informuje Sladkovská. „Oficiální kvóta není daná, je na zvážení zubního lékaře, kolik pacientů přijme do péče tak, aby jim mohl poskytnout kvalitní ošetření v rozumných objednacích intervalech,“ dodává.

Kde hledat zubaře?

Pokud hledáte nového stomatologa nezbude Vám nejspíš nic jiného, než obejít, či obvolat všechny ordinace. Seznam všech lékařů, ale i těch, které berou ještě nové pacienty najdete na webových stránkách stomatologické komory www.dent.cz v sekci pro veřejnost. V Chomutově by jich podle těchto stránek mělo být pětatřicet, v Jirkově osm, stejně jako v Klášterec nad Ohří a v Kadani jich je jedenáct. Jeden zubař pak funguje ještě ve Vejprtech, v Perštejně a Radnic u Kadaně.

Informace o zubařích, kteří ještě přijímají nové pacienty však nemusí být stoprocentní. Lékaři totiž nemají povinnost tyto informace zveřejňovat. Je to pouze na jejich dobré vůli. Bohužel ani ti, kteří byli na webových stránkách inzerováni, už nepřijímají. „Také jsme museli přijímání nových pacientů ukončit. Vzali jsme všechny z Údlic, kde paní doktorka skončila,“ informuje sestřička z ordinace doktorky Ludmily Kotenové. „Jsme přeplněni,“ dodává. Ani pan doktor Vladimír Kysela už nové pacienty nepřijímá.

Pacienti, kteří hledají se také mohou obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, či přímo oslovit Oblastní stomatologickou komoru.

Kam se vydat v případě nouze

V nejhorším případě, kdy už nevíte co s bolestí, lze využít zubní pohotovosti. Ta už bohužel přímo v Chomutově není. Za lékařem tak musíte dojet. Možnosti jsou ale hned tři Most, Ústí nad Labem nebo Děčín.

ÚSTÍ NAD LABEM
Zdravotní středisko Mírová 8, Ústí nad Labem - Severní Terasa
telefon: 477 117 898
ordinační hodiny:pátek: 16:00 – 20:00
sobota, neděle, svátek: 08:00 – 20:00MOST
Paracelsus s.r.o., areál Chemopetrol, a.s., Litvínov - Záluží
telefon: 476 162 240
ordinační hodiny: sobota, neděle, svátek:09:00 - 18:00