Mezi mocnými stolovými horami a bizarními skalními útvary se tu proplétají přítoky Labe a v tichých soutěskách a údolích, podobajících se kaňonům, můžete zahlédnout vydry, ledňáčky, sokoly, rysy, černé čápy či výry.

A vše, co tato nádherná příroda nabízí, si můžete užít i z pohledu z výšek nebo ze sedla kola.

Dějiny psané lezci

Horolezci nazývají Saské Švýcarsko středem „starého světa“, neboť zde se začaly psát dějiny sportovního lezení. Jen se žebříkem a skobami se kameníkovi Ewaldu Ufrovi a jeho společníkovi H. Frickovi v roce 1874 podařilo zlézt Mönchstein u Rathenu.

V následujících letech vylezl na významné skály Oscar Schuster a později Rudolf Fehrmann. A tak se stalo Saské Švýcarsko rodištěm sportovního lezení zvaného freeclimbing.

První horské boty s konopnými podrážkami a knihy, které na vrcholcích hor uschovávají jejich pokořitelé, škála obtížnosti a horolezecká pravidla, na tom všem dnes stojí světové sportovní horolezectví.

Ráj milovníků skal

Více než 1100 skal, po kterých se dá lézt, s přibližně 18 000 trasami, v současnosti umožňuje zájemcům vychutnat si freeclimbing se vším, co k němu patří. Úžasná kulisa Labských pískovců nabízí potěšení z lezení bez hranic a jedinečné zážitky. Jména jako Lokomotiva, Strážcové údolí a Wehlská jehla naznačují, že je tu o co stát.

S několika málo omezeními, týkajícími se ochrany zvířat, zde tak lezci z celého světa nalézají pískovcové skály a lezecké trasy všech stupňů saské škály obtížnosti (od I. do XII.).

SASKÉ ferraty jsou pro odvážné.

Labské ferraty

Několik značených ferrat je součástí označených pěších stezek, třeba „Wildschützensteig“ v Schrammsteine. Nejznámější ferratou je pravděpodobně „Häntzschelstiege“ v Affensteine, kterou správa Národního parku v roce 2002 nákladně zrekonstruovala. Kdo chce zdolávat zdejší ferraty, neměl by je podceňovat a mít již nějaké zkušenosti za sebou.

Plavba na lodičkách

Národním parkem se projeďte také na kole

Ze Schöny do Cuxhavenu vede perfektně značená cyklistická stezka s modrým „e“, která měří přes 860 km. Tato labská cyklostezka patří mezi nejoblíbenější trasy turistů. Čtyřicetikilometrový úsek přes Saské Švýcarsko se pak táhne přímo podél řeky a nabízí výhledy na fascinující pískovcové útvary.

Početné restaurace podél cyklostezky nabízejí pestré regionální menu vždy za cenu 10 eur (včetně nápoje) a určitě stojí za to vyzkoušet vyhlášený Labský talíř.

Užitečné informace
Pravidla pro lezení


Saská horolezecká pravidla chrání choulostivý pískovec a důležité životní prostory v oblasti. V zájmu ochrany měkké horniny jsou proto zakázány kovové pomůcky (vklíněnce, friendy) a namísto nich se používají tradiční (uzlové) smyčky. Zakázané je také měnit povrch skály kromě vkládání bezpečnostních kruhů, a to jen při prvovýstupech. Na mokré nebo lámavé skály se lézt nesmí.

Nejdůležitější oblasti lezení
Bielatal (vrchol 239 m), oblast Rathener (148 m), oblast Schmilkaer (127 m), Affensteine (119 m), oblast der Steine (93 m), Grosser Zschand (80 m), Schrammsteingebiet (80 m) a Brandgebiet (84 m).

Labské pískovce
Krajina z období křídy utvářená ve třech patrech erozí (vznik zhruba před devadesáti miliony lety) z pískovcových kvádrů, které jsou často překryty sedimenty z doby ledové, na okrajích pak žulou a čedičovými průlomy.
Nadmořská výška je od 110 m (Labe u Pirny) až po 723 metrů nad mořem (Vysoký Sněžník, Česká republika).

Průměrná roční teplota: 7 až 8 °C
Roční úhrn srážek: 700 - 900 mm

Kulturní krajina Labských pískovců: zhruba 35000 obyvatel většinou ve venkovských sídlech

Tourismusverband
Sächsische Schweiz e. V.
Bahnhofstr. 21
01796 Pirna
Telefon: +49 (0) 3501 470147
Kontakt: info@saechsische-schweiz.de, www.saechsischeschweiz.de