Necítím téměř záda. Krčím se už několik hodin nad šicím strojem s krejčovským metrem za krkem a mžourám na rychle se pohybující jehlu. Pomáhá mi dlouholetá šička Zdena Janoušková.

„Ne ne, musíš nejprve patu položit na šlapku a pak jak v autě, přidáváš ,plyn´ a jedeš, tedy šiješ,“ směje se Zdeňka. „Hlavně zkus látku držet rovně, aby šev nebyl klikatý,“ říká profesionální šička.

Dílna připomíná doslova včelí úl

Ve společnosti PRVNÍ CHRÁNĚNÁ DÍLNA s. r. o. jsem si vyzkoušel práci krejčího. Útulná dílna připomíná včelí úl. Slyšet je jen klepání jehel šicích strojů. Majitel První chráněné dílny Bc. Tomáš Horáček úvodem říká, že jeho pracovnice šijí na zakázku hlavně pracovní a zdravotnické oděvy, které dodávají především do nemocnic, klinik a ústavů sociální péče.

„Naše výrobky exportujeme nejen po celé republice, hlavně pak na Moravu a také do zahraničí, a to především do Německa, Rakouska a Belgie.

Chráněnou dílnu s desetiletou tradicí jsem převzal koncem roku 2008, tehdy měla jen pár zaměstnanců. Dílnu jsme postupně rozšířili na současných přibližně čtyřicet pracovníků. Společnost se statutem chráněná dílna vznikla ve spolupráci s ústeckým Úřadem práce a zaměstnává zde více než 90 procent lidí se změněnou pracovní schopností,“ říká majitel Horáček.

Pracovní a zdravotnické oděvy

Ve dvou dílnách na Střekově se v těchto dnech vyrábějí lůžkoviny a také pracovní stejnokroje zdravotních sestřiček.

„I když osm hodin sedíme za šicím strojem, nejde o monotonní práci. Každý den se věnujeme jiné činnosti. Asi nejjednodušší je strojové přišívání knoflíků,“ vysvětluje šička Janoušková.

Se strojem to umí jako málokdo. „Šití tě musí bavit. Asi jako každá jiná práce, pokud to totiž odflákneš, pozná se to na finálním výrobku. Já osobně mám šití moc ráda. Dokonce i doma ve svém volném čase si strašně ráda něco ušiji,“ směje se šička .

Metráky ložního prádla nemizí ze stolů. „Nejprve se látka musí nastříhat. Děláme asi tak padesát kilogramů látky najednou. Za den projde šičkám pod rukama asi 500 metrů látky ložního prádla,“ vysvětluje další šička Marie Urbanová.

Spolu s ní poté značkujeme budoucí knoflíky na pracovních halenkách. „Musíš nejprve přeložit látku přesně podle švu tak, aby budoucí knoflík přesně seděl,“ vysvětluje šička Urbanová. Po třetí společné haleně zkouším značkovat sám. Kupodivu mi to začíná jít. Mnou označkované halenky si bere další šička, která na stroji všívá knoflíky.

Sázíme na kvalitu a preciznost

„Konkurence je v tomto odvětví obrovská a kdo chce jít s dobou, musí přijít s nějakým nápadem. U nás sázíme na kvalitu a preciznost. Velký důraz klademe na funkčnost, pohodlnost a zároveň na aktuální módní trendy. Všechny naše výrobky jsou produkovány ze sanforizované bavlny a všechny materiály jsou tak vhodné pro použití ve zdravotnictví,“ říká majitel chráněné dílny Tomáš Horáček.

Ani po dvou hodinách mé „stáže“ neutichá pracovní ruch šicích strojů. U vedlejšího stolku se vyrábějí zelené ochranné zdravotnické ústenky pro operační personál. Šička pořád do kola sešívá lem. Je to úmorná práce. Jde jí to od ruky.

„Můžeš si zvolit rychlost šití. Tady tím tlačítkem posuneš na zajíce nebo na želvu. V tom prvním případě budeš šít jako blesk rychle, když zmáčkneš želvu, šití bude o poznání pomalejší,“ ukazuje mi názorně Zdeňka. Volím raději pomalejší tempo. „Já bych si dala to rychlejší, je to mnohem lepší,“ říká kolegyně šička. Měla pravdu. Zatímco jehla mé mašiny se téměř belhá, u vedlejšího stolku kmitá ostošest.

Speciální šicí stroj dokáže zázraky

Pracovnice dílny zvládají ušít desítky druhů pracovních oděvů a také zdravotní obuv nebo gastronomické oblečení. Obchodní ředitelka společnosti Bc. Nina Bilková k tomu dodává, že krejčové mají k dispozici také speciální šicí stroj řízený počítačem. Právě správný program poté dokáže vyšít nejrůznější obrázky nebo loga.

„Stačí logo, text nebo obrázek vložit například na flešce do šicího stroje a správně nastavit program a je to. Vše ostatní za vás udělá tato mašina,“ ukazuje na špičkovou techniku šéfka střekovské dílny Bilková.

Teprve v chráněné dílně jsem poznal jaký je rozdíl mezi krejčovou a šičkou. Krejčová je vyučená profesionálka s letitou zkušeností a praxí, šičkou se může stát každá žena i bez velkých znalostí. Musí být hlavně zručná, šikovná a také pracovitá.

Zatímco sériovou výrobu mají na starost šičky, zakázková výroba spadá do kompetencí krejčích.

Roucho i kápě mi sedly jak ušité

Hrdý majitel První chráněné dílny Tomáš Horáček ukazuje skvosty, které jeho šičky dokázaly vyrobit pro zahraniční zákazníky. „Pro několik klášterních opatství šijeme na zakázku bílá roucha a černé kápě. Opravdu se povedla,“ ukazuje Horáček.

Neodolal jsem a roucho si nakonec přece jen oblékl. Stejně tak jednorázový oblek lékaře – operatéra nemocnice.

„Nyní rozšiřujeme výrobu a chceme vytvořit dalších přibližně patnáct pracovních míst na pozicích krejčí, šička a střihačka, a to ale i bez zdravotního omezení,“ říká Tomáš Horáček.