Turista využije především přízemí a suterén budovy, v pravé části se nalézá moderní velké informační centrum, které poskytuje kompletní turistický informační servis o regionu.

K dispozici je i internetová kavárna, ekokoutek s nabídkou bio potravin (k dostání jsou ekologicky šetrné a regionální výrobky), v infocentru si lze zakoupit jízdenky a vstupenky na aktivity v Českém i Saském Švýcarsku.

V případě zájmu tady zajišťují ubytování, průvodcovské služby a v neposlední řadě je v infocentru samozřejmě k dostání široký sortiment turistického zboží jako jsou turistické mapy, průvodci, publikace o regionu, bohatý výběr pohlednic, sběratelské suvenýry, turistické známky, plastové karty „Cesty ke hvězdám“ apod.

Otevřeno je celoročně každý den, za každého počasí od 9.00 do 17.00 hodin. Tuto expozici by si neměl nechat ujít žádný návštěvník regionu. Moderní výstava vás provede nejen historií, ale i přírodou, upozorní na jedinečné kulturní hodnoty i zajímavé osobnosti regionu.

Celá expozice je rozložena ve dvou patrech, můžete si zde vyzkoušet interaktivní a jiné exponáty jako například větrný mlýn, vystoupat na rozhlednu, nahlédnout do ledové jeskyně, vidět lososí přechody, ale i sbírku místních brouků a motýlů a další hravé exponáty.

Velmi poutavé je pětiminutové představení o utváření zdejší krajiny s názvem „Krajina zrozená z písku a moře“ (probíhá současně na třech plátnech, je doprovázené zvukem, nasvícené s ukázkou reálných hornin).

Vyvrcholení celé výstavy je v kinosále s kapacitou 50 míst. Čeká vás dvacetiminutový emotivní film s názvem Krajina tajemství (film ještě s „Pohádkou z kamene“ se dá zakoupit na infocentru). Budete mít možnost shlédnout působivé pohledy na krajinu a přírodu Českého Švýcarska, ale současně se zaposlouchat do poutavého výkladu herců Františka Němce a Vladimíra Dlouhého.

O tom, že zde návštěvníci najdou spoustu zajímavých informací svědčí fakt, že za první rok navštívilo infocentrum Českého Švýcarska téměř 40 000 návštěvníků.

Zpracoval Václav Hieke