Kino Aussig je jednou z akcí 12. Dnů české a německé kultury.

„Českému divákovi se díky našemu festivalu Kino Aussig otevírá možnost bezprostředního kontaktu s německou filmovou tvorbou posledních dvou let, jejíž témata jsou českému divákovi často daleko bližší než látka zámořské provenience. Snažili jsme se vybrat takové filmy, které jdou nad rámec obvyklé nabídky v české distribuci,“ uvedl za Collegium Bohemicum jeho kulturní manažer Zbyšek Brůj.

Vrcholem festivalu bude uvedení filmu Gerdino mlčení (10. listopadu), který popisuje osud německé Židovky Gerdy Schrageové od dětství až po dospívání, navždy poznamenaný uvězněním v Osvětimi.

Jeho promítání se zúčastní i režisérka filmu Britta Wauerová s autorem literární předlohy Knutem Elstermannem.

„Publikum tak dostane jedinečnou možnost diskutovat s oběma tvůrci hned po zhlédnutí snímku. Samotného mě velmi zajímá, jak je s filmovou verzí své knihy spokojen pan Elstermann. Společná diskuze obohacená o bezprostřední dojmy diváků nabízí prostor zajímavým názorovým konfrontacím,“ odhaluje Zbyšek Brůj.

Součástí Kina Aussig bude v Ústí nad Labem již zdomácnělý česko-německý kabaret „Eňo Ňuňo Eintopf“, pořádaný 5. listopadu v Klubu Circus. Na jednom pódiu se při něm střetávají čeští a němečtí herci, muzikanti, básníci a performeři, aby prostřednictvím svého umění a improvizace našli společnou řeč a pobavili přitom diváky i sami sebe.

Obě akce finančně podpořil a spoluorganizoval Goethe-Institut Praha. Záštitu nad filmovou řadou Kino Aussig převzala také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Akce proběhne jako součást 12. Dnů české a německé kultury.

Užitečné informace

18. 10. ve 20 hodin „Lila lila“, režie A. Gsponer, SRN/Švýcarsko 2009
Nenápadný a nesmělý číšník David Kern se zamiluje do studentky literatury Marie. Jenže ta by ráda dala své srdce nějakému velkému spisovateli. David si náhodou na bleším trhu koupí starý stolek a v jeho nitru objeví rukopis románu. Přepíše ho do počítače a dá přečíst Marii. Té se „jeho“ dílo líbí natolik, že ho pošle nakladateli a z Davida je ze dne na den hvězda. Získá si i lásku svojí vyvolené? A co se stane, když se objeví pravý autor? Film byl natočen podle literární předlohy Martina Sutera.

27. 10. ve 20 hodin „Cizinka“, režie Feo Aladağ, SRN 2010
Umay se narodila v Berlíně, ale přestěhovala se s manželem do Istanbulu. V 25 letech ho opouští a spolu se synkem utíká do Německa, kde, jak doufá, povede s podporou své rodiny normální život bez násilí a ponížení. Ta je ale zatížena tradicemi, a když chce její vlastní bratr unést jejího synka zpět do Turecka, rozhodne se odejít do azylového domu pro ženy a začít sama. Snaží se postavit se na vlastní nohy, ale nedokáže se zcela oprostit od své rodiny, což pro ni bude mít tragické následky. Sibel Kekilli (Umay) získala v roce 2010 cenu pro nejlepší německou herečku.

3. 11. ve 20 hodin „Dáma s pěti obry“, režie Vadim Jendreyko, SRN/Švýcarsko 2009 Swetlana Geier je považována za nejlepší překladatelku ruské literatury do němčiny. Ve svých 85 letech dokončila překlad největších děl Dostojevského, takzvaných pěti obrů. Zároveň je to charismatická osobnost se silným osobním příběhem. Za války pracovala pro Němce v obsazeném Kyjevě jako překladatelka. Roku 1943 opustila Ukrajinu a už se tam nikdy nevrátila. Její otec se stal obětí stalinistických čistek. Na konci života se Swetlana vrací na místa svého mládí. Dokument.

10. 11. ve 20 hodin „Gerdino mlčení“, režie Britta Wauerová, SRN 2008
Obdivuhodný portrét hlavní protagonistky Gerdy Schrage, německé Židovky, popisující její osud od dětství a dospívání v Berlíně přes hrůzy Osvětimi až po nový život v New Yorku. Film byl natočen podle knižní předlohy Knuta Elstermanna, který bude společně s režisérkou Brittou Wauerovou po projekci odpovídat na otázky publika.
Místo projekcí: Experimentální prostor Mumie, Velká Hradební 50 (naproti hlavnímu vchodu do Krajského úřadu Ústí nad Labem)
Vstup: 70/50 Kč.

Filmy jsou v původním znění s českými titulky.

www:collegiumbohemicum.cz/kalendar-akci/
Více informací poskytne kulturní manažea Collegia Bohemica Zbyšek Brůj, bruj@collegiumbohemicum.cz, 475 282 642 475 282 642 , 777 043 489 777 043 489.