VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Imunologie: Je to tak trochu jako šamanství

Severní Čechy /FOTOGALERIE/ - Za expertkou na obranyschopnost organismu Karolou Haasovou se jezdí léčit do severních Čech pacienti z celé země.

2.10.2010
SDÍLEJ:

NEJVĚTŠÍ KONÍČEK. V osmdesdátých letech závodně lyžovala za ústeckou Spolchemii, dnes jezdí jen pro radost. Na kopcích českých hor, kam se stále vrací.Foto: Archiv Karoly Haasové

Každý lékař chce být chirurgem. Proč vy jste dala přednost neatraktivní imunologii?
Tak to prr. Není neatraktivní!

Promiňte, ale laikovi se tak může jevit.
S pojmem imunita, tedy obranyschopnost organismu, jsem se poprvé setkala prostřednictvím odborných knih o infekčních onemocněních, které jsem okukovala v naší rodinné knihovně. Maminka Libuše Haasová pracovala totiž přes třicet let jako lékařka na infekčním oddělení ústecké nemocnice. Fascinoval mě fakt, že tak malinké organismy jako jsou viry, bakterie, paraziti, houby… dokáží usmrtit, zničit a znetvořit miliony lidí.

To jste na úvod použila silný kalibr. Miliony lidí usmrcených při pandemii…
Víte, ty malinkaté organismy dokáží měnit dějiny, ať chceme nebo ne. Jsou větší pohromou než války.
Například na španělskou chřipku v roce 1918 zemřelo více lidí než v první světové válce. Tak úžasné detektivky jako byly životní příběhy prvních lovců mikrobů, kteří hledali a bojovali s neviditelným nepřítelem a často při tomto boji položili své životy, by nenapsala snad ani Agatha Christie.
Fascinovalo mě, že kolem nás existují miliardy dalších organismů, které nevidíme, ale které ovlivňují jak v dobrém , tak ve zlém, náš život. A přes mikrobiologii, což je zkoumání tohoto neviditelného světa, byl jen krůček k imunologii. Mimochodem oproti vámi zmiňované chirurgii je imunologie slečnou v oboru, protože je to velmi mladý obor, který vznikl v osmdesátých letech.

Jakoby imunologie byla šamanství.
V jistém smyslu ano. Má prsty ve všech lékařských oborech.

Takže jste se zamilovala do zkoumání mikrosvětů?
To ano. Ona totiž komplexní imunologie pokrývá velmi široké spektrum otázek. Od oplodnění a těhotenství k problémům stárnutí, od očkování k maligním nádorům a transplantacím. Imunologie se ve dvacátém století velmi rychle vyvíjela ruku v ruce s technickým pokrokem. A nyní opravdu víme, že ovlivňuje každou lékařskou disciplínu. Postupem času , díky přibývání takzvaných civilizačních chorob, se po boku imunologie vyvíjela alergologie a dnes tvoří sobě rovné obory.

A jsme u praxe. Jací pacienti vyhledávají vaši pomoc?
Dnes typický pacient , který zavítá do našeho Centra imunologie a mikrobiologie při zdravotním ústavu vypadá takto: nejčastěji na jaře slzící, kýchající a smrkající člověk. Stěžuje si, že tyto problémy ho postihují jen v určitém období a rok od roku více. K tomu je unavený, často ho škrábe v krku a trpí více na záněty horních cest dýchacích.
Probereme s pacientem všechny zdravotní problémy a v případě nutnosti odebereme krev, provedeme výtěry či takzvanou spirometrii a odešleme do našich laboratoří, které jsou ve stejné budově. Je to velká výhoda , neboť lékař může sám odečítat výsledky, je přímým účastníkem celého procesu u „svého“ pacienta. Na našem oddělení se nemůže stát, že pacient je anonymní.

Omlouvám se za ten výraz, ale to je docela nuda. Při zkoumání mikrosvětů jsem si představovala větší dobrodružství.
Líčím nejčastější a nejběžnější příznaky, se kterými se každodenně setkáváme. Ale samozřejmě, že imunologie má zajímavější rozměry. Tak například k nám přišel pán, který se domníval, že brzy zemře, protože má rakovinu.

A to nehledal onkologa - specialistu, nýbrž imunologa?
Hledal. Přijel z nejmenovaného zdravotnického zařízení v Praze. Tam podstoupil vyšetření a po odebrání jeho plicní tkáně mu diagnostikovali možný plicní nádor. Se svými obtížemi se trápil už čtvrt roku. A pak dorazil k nám.
Vyšetřili jsme ho, zjistili celkovou anamnézu - mimo jiné i to, že pán pracuje jako hajný, podstoupil vyšetření spočívající v testování krve, moči, slin a podobně. Laboratorní výsledky ukázaly na onemocnění vyvolané parazitem - larvou škrkavky (toxocarou).

Kdo je…
Karola Haasová
(1964) se narodila v Ústí nad Labem. Vystudovala III. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy.

Od roku 1988 pracuje v Centru imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Je vedoucí oddělení vakcín. Zabývá se imunologií, alergologií a mikrobiologií. Maminka, která ji přivedla k imunologii, byla známá ústecká lékařka Libuše Haasová.

Byla jedním z iniciátorů petice za zachování samostatného Zdravotního ústavu v Ústí. První bitvu jsme vyhráli, válka ale ještě neskončila, říká o kauze.

O politiku se vždy zajímala, neboť nesnáší komunistický režim. Cítí se být ústeckým patriotem, kterému není jedno, v jakém městě žije, a proto se aktivně zapojila do komunální politiky. Dvě volební období působila jako neplacená ústecká radní za Unii svobody. Věnovala se sociální oblasti a soustředila se na možnosti získání finančních prostředků od státu. V nadcházejících komunálních volbách kandiduje jako nezávislá za TOP 09 v Ústí nad Labem.

Je vdaná a s manželem Luďkem Masopustem mají dvě děti – patnáctiletou Terezu a desetiletou Sáru.

Co je to za nemoc?
Toxocarosa se přenáší na člověka od zvířat.
I proto je důležité, že s každým pacientem probíráme vše, včetně toho, kde pracuje - třeba jako tento pán. Je hajným, který je neustále obklopen zvířaty. Toxocarosa má rezervoár ve zvířatech a člověk se nakazí potravinovou cestou vajíčky, která se s výkaly dostanou do vnějšího prostředí.

Jak hajný dopadl?
Dostal lék, který ničí larvy škrkavek, a jeho „rakovina“ byla za dva měsíce vyléčena.

A umí imunologie pomoci při skutečném nádorovém onemocnění?
To víte, že ano. Největší problém většiny nádorových onemocnění je včasné rozpoznání. Celý život se v našem organismu tvoří nádorové buňky, ale náš imunitní systém je schopen je rozeznat a zlikvidovat.
Jestliže ale nastane situace, kdy nádorových buněk je mnoho, imunitní systém se vyčerpá a již nebojuje. Nádor má pak prostor růst a metastázovat dál do organismu. V tomto stádiu je již nutné invazivní řešení – chirurgické, chemoterapie či aktinoterapie.

Kdy tedy imunologie může pomoci? Co by člověk měl dělat, aby riziko, že svůj imunitní systém vyčerpá, snížil na minimum?
Jestli člověk netrpí dalšími interními onemocněními – například cukrovkou, může svůj zdravotní stav zásadně ovlivnit, a to od narození. Aby se náš imunitní systém po narození správně vyvíjel, potřebuje antigenní podněty. Pryč jsou tedy teorie o prospěšnosti aseptického prostředí například zakazování soužití se zvířaty, roušky u matek po porodech atd. Důležitost kojení snad nemusím ani zmiňovat.
V průběhu dětství a dospívání je sport a životospráva nesmírně důležitým faktorem. V případě, kdy je podezření například na alergické onemocnění, je nutné tuto situaci řešit včas, neboť alergie je celoživotní nemoc a je nutno o ni pečovat. Dále se neobejdeme bez fyzické a duševní rovnováhy – musíme se naučit poslouchat naše tělo i duši. Touto péčí můžeme zabránit, že jiná třeba interní i nádorová onemocnění nepřekročí náš práh. Jestliže se tak stane, pacient může navštívit imunologa, alergologa a ten mu po nezbytných vyšetřeních nasadí léčbu, která pomůže upravit jeho imunitní systém.

V čem konkrétně tedy léčíte jinak než běžní lékaři?
V našem centru jsme schopni přímo z vlastního materiálu pacienta například výtěry z krku a nosu, stěr z píštěle a z vyšetření moče vyrobit bakteriální autovakcínu v kapkové či injekční formě.
Princip terapie touto vakcínou je podobný jako při očkování – do těla dodáváme část těla bakterie takzvaný antigen, který vyvolá imunitní odpověď. Prostředek je maximálně šetřící vůči organismu, neobsahuje jiné chemické látky než sterilní vodu a antigeny bakterií. Vzhledem k tomu, že vakcíny náleží k imunomodulačním preparátům, doporučujeme před aplikací základní imunologické vyšetření. Je vhodné zjistit momentální stav imunitního systému.

Skutečně vyrábíte jen přípravky z krve, moči pacientů? Slyšela jsem o léku, který se vyrábí z krve prasat a vzešel z ústeckého zdravotního ústavu…
To je Imunor (transfer faktor), přípravek z bílých krvinek vepřů, které jsou nejbližší krvinkám člověka. Imunor slouží k podpoře obranyschopnosti člověka hlavně při opakovaných infekcích. Přípravek vznikl v ústeckém zdravotním ústavu pod vedením docenta Josefa Richtera.

Léčíte v Ústí i nějaké VIP pacienty?
U nás léčíme zejména pacienty z celého Ústeckého kraje, ale i z celé České republiky. A ano i VIP, ale konkrétní jména vám neřeknu s ohledem na lékařské tajemství. Ale léčíme u nás populární zpěváky, herce, tanečníky, sportovce i politiky.

ZPRACOVALA Monika Sandorová

2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - NK Production s.r.o., Husova 4798, Chomutov, okr. Chomutov dle pokynu zaměstnavatele BZ Support s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Bz support s.r.o. - pobočka, Dukelská, č.p. 1266, 430 01 Chomutov 1. Informace: Michaela Fialová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník/ice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis a motivační dopis uchazeč zašle na e-mailovou adresu: vedouci.saskaminek.svetlozs@seznam.cz, do předmětu e-mailu uchazeč uvede své celé jméno a heslo "uchazeč - výběrové řízení Kamínek" a to nejpozději do 20. 12. 2018. Uchazeči, kteří postoupí z prvního kola výběrového řízení (na základě životopisu a motivačního dopisu) budou pozváni na ústní pohovor, který proběhne dne 10. 01. 2019 v dopoledních hodinách. Zaměstnavatel si vyhrazuje právo vyřadit z výběrového řízení uchazeče nesplňující kvalifikační předpoklady a uchazeče, kteří nezašlou motivační dopis., , Místo výkonu práce - SC Kamínek, Školní pěšina 5249, Chomutov, 43004, , Nabízíme volné pracovní místo do Služby pro rodiny s dětmi - SC Kamínek, Hledáme samostatného pracovníka s iniciativním přístupem a komunikačními schopnostmi. Týmového hráče s uživatelskou znalostí PC, s ochotou k dalšímu vzdělávání a rozvoji v oboru sociální práce. , Požadujeme odbornou způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, U pracovní smlouvy je vysoká pravděpodobnost prodloužení.. Pracoviště: Sociální centrum kamínek, Školní pěšina, č.p. 5249, 430 04 Chomutov 4. Informace: Monika Peřinová, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč Stavební zámečníci Stavební zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na e-mail: prace@jampl.cz, , Místo výkonu práce - Elektrárna Prunéřov (vedle nádraží, objekt nemá adresu), , První úvazek na dobu určitou, následně prodloužení na dobu neurčitou. Výše nástupní mzdy se bude odvíjet od délky praxe a dalších faktorů., Praxe nutná pro přijetí za podmínek v inzerátu - absolventa a další pracovníky bez praxe je možné přijmout, avšak ne za podmínek v tomto inzerátu., ŘP skupiny B výhodou., , Nabízíme - odměňování na základě výkonu, stravenky, možnost osobního rozvoje, možnost zajištění ubytování a příspěvku na bydlení (pro dojíždějící). Pracoviště: Jampl - psv s.r.o. - pracoviště epru ii. - objekt naproti vlakovému nádraží, 432 01 Kadaň 1. Informace: Martin Plaštiak, . Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 17 000 Kč Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha a prodej v občerstvení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání., , Místo výkonu práce - EFRIN KEBAB + dle potřeb zaměstnavatele, , Požadujeme - řidičský průkaz sk. B, znalost arabského jazyka ( popř. i kurdština). Pracoviště: Bahjat sido, Jana Švermy, č.p. 8, 432 01 Kadaň 1. Informace: Bahjat Sido, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Snoubenci z Klášterce už vědí, kdo bude v jejich velký den stát u oltáře

Futsalisté baníku (zelení) tentokrát nezaváhali.

Baník Chomutov se proti Legii Příbram pochlapil

Kickboxeři Kosagymu Kadaň zářili na Evropském poháru

Kadaň – Z Evropského Poháru v Polsku (Tarczyn, nedaleko Varšavy), přivezla výprava Kosagym Kadaň spoustu skvělých úspěchů. Tým vybojoval pro české barvy pětkrát zlato, pětkrát stříbro a dvakrát bronz.

Jirkovský kostel sv. Jiljí je dnes a zítra otevřený veřejnosti k návštěvě

Jirkov - Nádherný interiér kostela sv. Jiljí v Jirkově veřejnost příliš často nevídá. Bývá otevřený většinou jen při mších a dalších speciálních příležitostech.

OBRAZEM: Blatno ladí do Vánoc. Atmosféru vykouzlil koncert i Mikuláš

Blatno – Užít si dosyta adventní a vánoční atmosféru se rozhodli v obci Blatno. Až do Štědrého dne tu probíhá řada tematických akcí.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT