Do Velkého Března je velice dobré spojení, a to buď autobusem nebo vláčkem motoráčkem, dokonce je zde dlouhé roky v provozu přívoz, který může být romantickou tečkou za krásným výletem a prohlídkou místního krásného zámečku.

Městečko je také proslulé pivovarem, kde se vaří velice dobré pivo Březňák.

Krom jiného je zde nevelký, ale moc krásný zámek, který vřele doporučuji navštívit. Velkobřezenský zámek leží na úbočí Zámeckého vrchu, který se vyznačuje tím, že v jeho nitru je rozsáhlá Loupežnická jeskyně. Je to státem chráněná přírodní památka.

Překrásný park

Samotný zámek je obklopený vzorně udržovaným zámeckým parkem, kde krom rybníčku, vodotrysků, kuželníku, panského bazénu je k vidění celá řada vzácných stromů, keřů a květin.

Park je upravený část v anglickém a část ve francouzském stylu a láká k romantické procházce a posezení na lavičkách, odkud je hezká podívaná jak na samotný zámek, tak i nádherné okolí Velkého Března a Labského údolí.

Zámek není rozsáhlý, ale je vzorně udržovaný a sympatická slečna či paní průvodkyně vás ráda seznámí s historií i interiérem. Na zámku se konají také noční prohlídky, různé oslavy a hlavně svatby.

Podle mého názoru je tato krásná památka často dost opomíjena a přitom je jednou z nejhezčích a nejudržovanějších v okresu Ústí nad Labem.

A troufám si tvrdit, že i v České republice. Půvabné a skvěle zařízené zámecké interiéry jsou vybavené dobovým nábytkem.

To vše nám připomene život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století.

Na zámku ve Velkém Březně pobývala také Žofie Chotková, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Ti byli spolu v roce 1914 zastřeleni při sarajevském atentátu, jímž začala I. světová válka.

Bezvadnou prohlídku zámku ukončíte ve věži zámku, odkud je nádherný výhled jak na samotné městečko a blízké okolí, tak i na vršky Českého středohoří, kde dominuje Buková hora a na protějším břehu Labe skalnatý masiv Kozí vrch.

Své osobité kouzlo má i jedinečné a krásné Labské údolí. Po prohlídce zámku se můžete osvěžit v místní zámecké kavárně a vychutnávat si nejen kávičku, ale i krásu zdejšího parku.

Tento nenáročný výlet vřele doporučuji, moc rád se sem vracívám.

Užitečné informace

HRADECKOZÁMECKÁ NOC se uskuteční v noci ze 4. na 5. září 2010 také na Státním zámku Velké Březno.

Program začíná v 18.00 hodin divadelní pohádkou pro děti „Za pohádkou na zámek“ a pokračuje Komentovanou prohlídkou podvečerního zámeckého parku v 19.00 hodin. Obsahuje například i Mimořádnou procházku zámkem doplněnou degustací vybraných vín (22.00).

Po půlnoci zámkem provází Bílý pán a program zakončí v 1.00 hodin návštěvníci S kastelánem po nočním zámku.

ZPRACOVAL Vladimír Švajgl