Dvacet profesionálních hasičů obdrželo v úterý odpoledne vyznamenání z rukou ministra vnitra Radka Johna, generálního ředitele Hasičského záchranného systému Miroslava Štěpána a policejního prezidenta Oldřicha Martinů s poslancem Petrem Skokanem.

Ti zároveň v Turnově předali finanční odměny pětačtyřiceti členům policie a hasičských sborů z Libereckého a Ústeckého kraje za to, že nasadili vlastní životy při záchraně lidí postižených letošními povodněmi a jejich majetku.

„Po tři týdny jsem měl možnost vidět na vlastní oči, jak úžasně funguje Integrovaný záchranný systém, který je odborníky považován za nejlepší na světě. Už se nedivím, že nás žádají ze Slovenska, abychom jim pomohli vybudovat něco podobného a předali jim hlavně naše rozsáhlé zkušenosti.
O těch se prý už ví i v Karibiku,“ podotkl k přítomným ministr John.

„Ale bez dokonale vycvičených a obětavých lidí by celý systém nebyl k ničemu,“ dodal.

„Teprve při setkání s ženou policisty, které voda úplně vyplavila celý dům, jsem viděl celou absurdnost situace, kdy vlastně nikdo nepomáhá těm, jejichž muži právě zachraňují životy ostatním. Uvědomil jsem si, že i v této finančně vypjaté době musíme sáhnout do ministerských peněz a pomoci lidem, kteří bez ohledu na své rodiny a vlastní nebezpečí zachraňují jiné,“ uzavřel John.

Místo ohněm zažil křest vodou

Generál Miroslav Štěpán rovněž ocenil mistrovství a statečnost všech příslušníků obou profesionálních složek, kteří vedle záchrany životů lidí dokázali zabránit i obrovským materiálním škodám. „Nezažil jsem letos podle očekávání křest ohněm, ale vodou,“ dodal rozpačitě.

Policejní prezident Oldřich Martinů také krátce poděkoval za morální přístup všech profesionálů, bez nějž by sebelepší technika nebyla postiženým v tak vypjaté situaci nic platná. Martinů současně poděkoval i ministru Johnovi, že i při tak razantních úsporách celé vlády dokázal uvolněním nemalých finančních prostředků nahradit škody těmto lidem.

„Snad konečně přichází doba, kdy český národ už dokáže poděkovat svým hrdinům za jejich činy ještě za jejich života.
Jsem rád, že snad i toto neblahé dědictví se nám podařilo změnit,“ uzavřel slavnostní okamžik poslanec Petr Skokan těsně před udělením vyznamenání a předáním finančních odměn v sídle objektu Hasičského záchranného sboru Na Trávnicích.

Autor Otakar Grund