VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Kina zažívají s filmy opět návštěvnický boom

Jirkov - Fotoreportér Deníku se na jeden den stal promítačem v jirkovském kině, kde pouštěl český film: Ještě větší blbec, než jsme doufali.

18.6.2010
SDÍLEJ:

V modrém plášti jsem v jirkovském kině připravoval film Ještě větší blbec, než jsme doufali. Slepení dvou konců filmů je hračka jen zdánlivá, jde o precizní a náročný úkon.Foto: pro Deník Miloš Kubelka

Život stříbrnému plátnu doslova zasvětili mnozí lidé, věnující se promítání filmů. Ne jinak je tomu i s jirkovským správcem kina Milošem Kubelkou, který se projekcí filmů věnuje šestnáctou sezónu.

Na vlastní kůži jsem se na jeden den stal promítačem v kině Jirkov. Pokud bych se chtěl promítáním filmů ale živit, musel bych nejprve odpromítat pod dohledem zkušeného „promítače“ celkem 50 filmů a teprve poté bych mohl jít ke speciálním zkouškám.

A až po jejich zdárném absolvování bych se stal oficiálním promítačem s licencí. Velký pozor si budoucí promítač musí dát i na to, aby se film neválel po zemi, a aby mu nevypadl z cívky.

„Takový prohřešek se při zkoušce neodpouští. Adept by od zkoušky v takovém případě vyletěl,“ říká šéf jirkovského kina Kubelka.

O tom, že promítání není hned tak pro každého jsem se přesvědčil v vzápětí. Čekal mě totiž nelehký úkol. Připravit film Ještě větší blbec, než jsme doufali s Luďkem Sobotou k podvečerní projekci.

V promítací kabině na mě čekají dva projektory. „Než však osadíme cívky s filmem na „mašiny“ musíme si film připravit, slepit, popřípadě nastříhat. A hlavně zkontrolovat, aby například nešel pozpátku nebo se nepromítal vzhůru nohama,“ vysvětluje šéf jirkovského kina Kubelka.

Na jednu velkou cívku se vejde asi hodina filmu. Jde řádově o stovky metrů. Jedna vteřina totiž znamená pětadvacet filmových políček, což je asi čtyřicet centimetrů dlouhý pás.

Lepení filmu je jednou z nejčastějších činností promítače a jde také o dost precizní a náročný úkon. K tomu slouží promítačům takzvaná lepička s řezačkou a děrovačkou. Zkušený promítač už má prolnutí filmu a jeho nastavení v oko.

„Nejprve musíte zjistit v jakém místě budeme film slepovat, kde ho odřízneme tak aby se obraz krásně prolnul a přechod byl hladký a synchronizoval se zvukem,“ říká promítač Kubelka. K označení zářezu pak promítačům slouží obyčejná fixa.

Na moderním filmovém pásu je vedle obrazu zaznamenáván i zvuk a další stopy například pro digitální promítání. Filmy si promítači navzájem přeposílají od distributorů, o to máme lehčí práci, neboť už víme, kde kolega před námi pospojoval určité díly.

Co slepení, to značka na filmu. Je to pak pro dalšího promítače jakési vodítko,“ vysvětluje provozovatel jirkovského kina. Upozorňuje ale, že v tomto případě musejí být promítači hodně pozorní. „Může se totiž stát, že slepí k sobě oba díly, ale každý může mít jinou stranu, ať už vodorovně nebo svisle. To by pak ve finále náhle obraz přeskočil a byl by vzhůru nohama, nebo by šel pozpátku. Takové chyby by se neměly stávat, pokud promítač při lepení filmů dává pozor,“ říká Kubelka.

Správně udělat dírky právě slepeného filmu, to chce i pevnou ruku. Stejně jako převíjení filmu z jedné cívky na druhý. Na čtvrtý pokus konečně mám oba díly filmů slepeny a tak můžu cívku konečně nasadit na projektor.

Ještě předtím, ale musím film přetočit. Malér. Neopatrným rychlým točením cívky se mi nechtěně podařilo filmový pás přetrhnout na jiném místě. Do ruky tak beru opět řezačku, slepovačku a děrovačku. Celý nesnadný úkon s filmem tak musím provést znovu. Dávám si více pozor. Po několika minutách je film přetočený. Konečně.

V promítací kabině jsou vždy dvě mašiny. Film vždy začíná na té levé. Když dojde jeden díl do konce, automaticky se přepne na druhý projektor, který ve vteřině začne promítat. Divák v sále tak ani nepozná, že se zapla právě druhá promítačka.

„Jde o moderní technologicky vyspělé promítací projektory. Dokáží z filmového pásku nejen tlumit světla v sále, otevírat oponu ale i přepínat zvuk. Jeden takový projektor vyjde až na 370 tisíc korun. Například špatně založený film dokáže poškodit speciální snímač zvuku nebo objektiv. Promítač proto vždy musí dbát zvýšené pozornosti při každé manipulaci nejen s projektorem, ale i s filmem.

„Výkonná lampa by dokázala po zahřátí explodovat. Tady je opatrnost na místě, existuje nebezpečí požáru i vážného zranění,“ řekl Miloš Kubelka.

Promítací projektor má až čtyři různé objektivy. To podle požadavků na film, od širokoúhlého až po 16:9, který se využívá nejčastěji. A co dělají promítači v průběhu projekce?

„Jak kdo. Někdo sleduje celý děj filmu, někdo si čte knihu a podobně. Pokud totiž promítáte film už po desáté, pak už tolik záživný není,“ směje se promítač Jaroslav Lanár z jirkovského kina. Jeho kolega David Vaníček přiznal, že v promítací kabině může být občas i nuda.

Projekce je totiž automatická. Poté, co promítač osadí film na mašinu, už se nemusí o nic starat, až do závěrečných titulků. Třetí z jirkovských promítačů Milan Pavlata ale zdůraznil, že promítač nesedí jen v kabině. „Po osazení filmu zapneme reklamu v sále a jdeme trhat lístky,“ říká.

Éra stříbrného plátna se pomalu vrací. I přes rozvoj DVD filmů začínají lidé chodit opět do kin.

„Sledování filmů v obýváku a na velkoplošném plátně v dobře ozvučeném sále, to je obrovský rozdíl. Kina si opět získávají diváky. Je to i tím, že se začínají točit skvělé české filmy. Příkladem je současný filmový hit Ženy v pokušení. Po dlouhé době jsme měli několik dnů za sebou vyprodáno. Někteří zájemci se ani nedostali do sálu a to jsme museli půjčovat i židle. Takový návštěvnický boom nepamatuji za posledních deset let.

Autor: Jan Vraný

18.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Ostatní technici v oblasti telekomunikací a radiokomunikací Servisní technik slaboproudých systémů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: abelovsky@kabel1it.cz, , Místo výkonu práce - KABEL 1 informační technologie s.r.o. - provozovna, Petlérská č.p. 699, Miřetice u Klášterce nad Ohří, , Náplň práce - komunikace, spolupráce, rozvoj a upevňování vztahů s vybranými zákazníky, koordinace činností související s instalací a obměnou slaboproudých (zabezpečovacích) systémů, výkon poradenské a kontrolní činnosti v slaboproudých (zabezpečovacích) systémů, , , Požadujeme - praxe v oboru slaboproudých zabezpečovacích systémů velkou výhodou, uživatelská znalost MS Office (MS Word, MS Excel, MS Outlook Express, MS PowerPoint), lepší znalost MS Excel - kontingenční tabulky a grafy výhodou, řidičský průkaz skupiny "B", výborné organizační schopnosti, prezentační a komunikační dovednosti, aktivita, iniciativa, flexibilita, ochota a smysl ke spolupráci, , , Nabízíme - práci ve stabilní dynamicky se rozvíjející společnosti, prostor pro seberealizaci a další vzdělávání, mzdu odpovídající praxi a zkušenostem, služební NTB, mobil. Pracoviště: Kabel 1 informační technologie s.r.o. - provozovna, Petlérská, č.p. 699, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: David Abelovský, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 22 000 Kč

Obchodní zástupci prodejce. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy zasílat na radka.mikusova@storex.cz s označením "prodejce CV"., , Místo výkonu práce - Chomutov, Hálkova 4715, , Požadujeme - řidičské oprávnění B, obchodní dovednosti, praxe s vedením kolektivu výhodou. Praxe v obchodní sféře vítána... Pracoviště: Storex fst, spol. s r.o. - provozovna chomutov, Hálkova, č.p. 4715, 430 01 Chomutov 1. Informace: Radka Mikušová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 16 000 Kč

Stavební technici provozní Asistent/ka stavbyvedoucího. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: stayr@dssspol.cz, nebo volat na tel.č.: 724 354 131 v době 7,00 - 15,00 hod. a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Perštejn, , Požadujeme - řidičský průkaz B, znalost word, excel, flexibilita, vhodné i pro absolventy SSŠ, Příprava staveb. Pracoviště: Druhá severočeská stavební společnost spol. s r.o. - pracoviště, 431 63 Perštejn. Informace: Josef Štayr, +420 724 354 131.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání na adresu: Dukelská 1266/51, Chomutov každé pondělí mezi 13:00 - 15:00 hod. (životopis s sebou), , Místo výkonu práce - Na Moráni č.p. 1362/12, 430 01 Chomutov 1 + Praha + zahraniční cesty, , Požadujeme - znalost Anglického jazyka, výhodou certifikát na výrobu italské zmrzliny, příjemné vystupování a komunikativnost,. Pracoviště: Bimyr s.r.o., Na Moráni, č.p. 1362, 430 01 Chomutov 1. Informace: Michaela Fialová, +420 775 080 873.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěž Dívka Talent 2018 v Domě kultury v Ústí zahájila celou sérii soutěží v ČR.
39

FOTO: Krásné dívky zaplavily Dům kultury. Korunku získala Adriana Brabencová

Nové vlaky Českých drah RegioShark
9

Dráhy nakoupí vlaky za 20 miliard, chtějí si udržet krajské kontrakty

Letošní zima je jednou z nejteplejších v Čechách od 18. století

Severní Čechy - Průměrná teplota letošní zimy je 3,1 stupně, což je hodnota téměř tři stupně nad dlouhodobým průměrem. Díky tomu je jednou z nejteplejších v Česku od konce 18. století.

Odklady poškozují šestileté děti. Mohou u nich vyústit v odpor vůči vzdělávání

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ – V dubnu začínají zápisy do první třídy. Přestože poprvé zasednou do školních lavic děti, které absolvovaly povinný rok předškolní výchovy, očekává se opět pětina odkladů

OBRAZEM: Chlupáči vstávat! Zoopark probudil medvědy ze zimního spánku

Chomutov - S prvními sněhovými vločkami odešli do svých nor za sladkým spánkem, probuzení ale vypadalo stejně jako před několika měsíci.

Na motoristy bez povinného ručení dopadá ruka zákona

Severní Čechy - Jezdit autem na veřejných silnicích bez pojištění je jistě silná káva. Navzdory veškerému riziku je však takových lidí i dnes dost. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT