Účastníci rallye veteránů vyrazí na do poslední chvíle utajovanou trať ze žitavského náměstí, a to v sobotu 10. července.

Na řidiče automobilů a motocyklů čeká náročná a zároveň na vyhlídky bohatá cesta Žitavským pohořím a Libereckým krajem. Trať je plná ostrých zatáček a těžkých stoupání, která prověří nejenom vozidla.

„Už nyní můžeme prozradit, že cesta v Čechách povede mimo jiné přes Ještěd a jednou ze zastávek bude zámek Sychrov,“ říká Michael Risch, zástupce Lions klubu v Žitavě.

Zároveň dodává, že cesta Saskem vede přes Oybin, kde císař Karel IV. ve 14. století založil klášter, a přes městečko Lückendorf.

Přihlášeny mohou být vozy, motocykly, velorexy a nákladní vozy starší 25 let. Pro ty, co nemají vlastní dopravní prostředek, je připravena možnost spolujízdy u řidičů, kteří k tomu svolí.

Zájemci z řad řidičů i spolujezdců se mohou přihlásit přes formulář na webových stránkách, které mají také českou verzi. Pořadateli závodu jsou nadšenci z klubů Automuzeum.cz Liberec a Lions v Žitavě.

Překvapení do poslední chvíle

V uplynulých letech se závodu vždy účastnilo kolem šedesáti vozidel, přičemž nejstarším vozem byl vloni Ford A vyrobený v roce 1924.

Jeden ze závodníků dokonce urazil 546 km, aby se rallye mohl zúčastnit. Nakonec však skončil zklamaný v půli závodního pole.

V průběhu závodu na všechny vždy čeká překvapení na trase v podobě malého občerstvení, úkolu či třeba prohlídky zámku nebo jiné pamětihodnosti.

Podrobnosti a to, co je pro závodníky letos nachystáno, pořadatelé přísně tají.

Technické podmínky závodu

K účasti jsou oprávněna veškerá vozidla, která byla přihlášena do provozu do 10. července 1985. Každé ze zúčastněných vozidel musí odpovídat pravidlům na veřejných komunikacích a být přihlášeno, případně vybaveno registrační značkou na dobu určitou.

Řidiči musí být držiteli platného řidičského oprávnění, které musí mít u sebe. Jeho platnost před startem pořadatelé zkontrolují. Vozidla mohou být obsazena takovým počtem osob, který odpovídá počtu míst ve vozidle. Počet účastníků rallye je omezen na maximálně 100 vozidel.

Akce je charitou

Lions-Club Zittau je společenství sdružující občany z podnikatelské, obchodní a politické sféry regionu. Výnosy z akcí pořádaných tímto klubem putují přímo na určené projekty, například na dary dětským domovům, kulturním zařízením či jsou předány dobročinným sdružením a organizacím.

Užitečné informace: Program Oldtimer-Rallye

7.30 – technická přejímka, vydání plánu cesty
9.00 – start závodu, jezdci budou vyjíždět na trať v časovém intervalu 60 vteřin, trasa se pojede podle knihy jízd a před technickou přejímkou nebude zveřejněna
18.00 – vyhlášení vítězů, následuje společná večeře a hudební program

Startovné:
Třída 1: Motocykly

Řidič - 30 euro
Spolujezdec - 25 euro
Třída 2: Třístopá vozidla, osobní a nákladní automobily do 3,5 tuny
Řidič - 35 euro
Spolujezdec - 25 euro
Každý další spolujezdec - 20 euro
Třída 3: Nákladní automobily nad 3,5 tuny
Řidič - 35 euro
Spolujezdec - 25 euro
Každý další spolujezdec - 20 euro

Internetové stránky www.oberlausitz-rallye.de mají i českou verzi. K přihlášení můžete použít on-line formulář nebo si na e-mailové adrese info@oberlausitz-rallye.de vyžádat zaslání přihlašovacího formuláře.

LIONS-Club Zittau e.V., Clublokal: Kurhaus Jonsdorf, Auf der Heide 9, 02796 Kurort Jonsdorf

Zpracovali Jan Hašek a Lída Veselá