Martina Zákonová: Moje zahrada? Prostě idylka.
1. cena v kategorii zahrada, absolutní vítězka soutěže

„Do soutěže mě bez mého vědomí přihlásil manžel a děti. Neměla jsem o tom tušení,“ usmívá se dvaačtyřicetiletá obchodní zástupkyně Martina Zákonová, výherkyně Velké jarní soutěže Deníku.

Za tři dny její zahrada pod ústeckým vrchem Malé Sedlo „nasbírala“ 1350 hlasů. „Hlasovali asi hlavně kamarádi, kolegové z práce“.

Na terasovité zahradě pracuje rodina již pět let. „Na začátku to tady vypadalo jako v džungli. Nálety, v noci tu ryla divoká prasata, ujížděly nám svahy“.

A teď? Bazén, na terase zastřešený altánek, jemuž Martina Zákonová říká „letní byt“, dřevěná studna jako narozeninové překvapení, fontánka na dálkové ovládání. A navíc úžasný výhled na Ústí.

„Zahrada ale stále není hotová, ještě chybí dodělat dvě její nejvrchnější „patra“.Pro zahrady jste hlasovali zde.

Jiří Klempa: Jiříček a Pepíček jsou pány domu
2. cena v kategorii rodinný důmDomek v Libochovanech na Litoměřicku koupili Klempovi před osmi lety a přestavěli na dvougenerační bydlení. Vlastně třígenerační: domek je totiž uzpůsoben pro co největší potěšení vnuků, Jiříčka (3,5 roku) a Pepíčka (2 roky).

„Původně to byl maminčin nápad a myslím, že velice dobrý,“ říká otec dětí, Jiří Klempa. „Kluci se v domečcích vyblbnou a vyřádí dosytosti. A občas tam s nimi skočím i já.“ U dětské pohádkové minivesničky nechybí ani bazén a trampolína.

Pro rodinné domy jste hlasovali zde.
Ladislav Pertl: Nádherné podkroví za rok dřiny. Stálo to za to
3. místo v kategoriích rodinný dům, kuchyně a koupelnyTicho a nádherná vůně rozkvetlých stromů a květin. Útulný obývák přechází volně, oddělený jen barem a vinotékou, v kuchyni, z postele v pomerančově vymalované ložnici se dá dívat z okna ve zkoseném stropě.

Prostorná koupelna s rohovou vanou a místo se našlo i na útulný pokojíček, kde bude jednou dětský pokoj. Tak to je dům Pertlových v Hradišti na Teplicku.

„Na počátku byl nápad, sprchový kout a dva stoly,“ začal své vyprávění sympatický učitel odborného výcviku oboru kuchař z teplické hotelovky, Ladislav Pertl.

O tom, jak vlastníma rukama společně s tatínkem změnili nevyužitou půdu v nádherný podkrovní byt. Po večerech malovali, vymýšleli a zase měnili, jak velký prostor optimálně rozdělit příčkami.

Pak se pustili do práce, které věnovali celý rok všechen volný čas, včetně víkendů.

„Stálo to za to,“ říká a je na svou práci a bydlení hrdý. I proto se zúčastnil naší soutěže, jen se zahradou to na „medaili“ nedotáhl. „A to jsem kvůli soutěži „ukecal“ maminku, zboural její starý skleník a na jeho místě během měsíce vybudoval jezírko. V tom už teď stříká vodotrysk a plavou ryby“.Pro kuchyně jste hlasovali zde, pro koupelny pak zde a pro chalupy zde.

A jak to vidí celebrity Ústeckého kraje?

Petra Černocká, herečka, Kytlice
„Chalupa v Kytlicích jsou pro mě vzpomínky na dětství. Rodiče ji koupili krátce po válce a vozili mě tam v kočárku. Dneska je pro mě místem, kde si odpočinu: kamarádi, zábava, převleky do vílích obleků, běhání po lese. Nedalekou Českou Kamenici jsem si vybrala za místo své svatby. A zda pobyt na chalupě má na mě omlazující účinky? Tak to tedy ne. Na chalupě vždycky nastydnu a otečou mi tam kotníky.“

David Deyl, pop zpěvák, Chlumec
„Rád mám naši rodinnou chalupu v Kunraticích u Šluknova, kde jsem strávil dětství. Mám na to místo nádherné vzpomínky, vlastně celý Šluknovský výběžek je nádherný, plný lesů a nepoškozené přírody. Na chalupě hlavně relaxuji, snažím se vypnout od normálního denního režimu a skládat nové písně. Ostatně, vznikla tam i většina skladeb z mé první sólové desky Hlavolam, které jsem letos zpíval na turné Deníku Sportovec roku.“

Fero Fenič, režisér a ředitel festivalu Feboifest, Staré Splavy
„Od poloviny 90.let jsem hledal v Čechách místo, kde bych si k pražskému hektickému životu vytvořil klidné zázemí pro svou práci i trávení volného času. Když jsem pak poprvé zastavil s autem na břehu Máchova jezera, kde se tyčily nádherné borovice a do dálky se vlnila hladina jezera a nekonečné lesy za ní, věděl jsem, že je to ono. Teď už tady žiji několik let, rád jezdím po zdejším kraji na kole.“

Jolana Smyčková, herečka Divadla Semafor, Praha
„Odpočívat jezdím do Ústí nad Labem, kde máme řadový domek se zahrádkou. V létě je tam spousta ovoce, takže nemáme nouzi o vitamíny. Zahrádku ocení i naši dva pudlíci. Loni jsme domek zateplili a dali pěknou okrovou omítku. Poblíž je hrad Střekov - moc příjemná procházka. Strávila jsem tu dětství, to místo pro mě bude vždycky, doma.“

Josef Carda, herec, má chalupu na Litoměřicku
„K chalupě mám silný vztah. Zřejmě je to dáno tím, že jsme si tam téměř vše dělali s manželkou sami. Když člověk vezme do ruky každou cihlu, hned se na celé stavení dívá jinak. Litoměřicko a České středohoří považuji za jeden z nejhezčích koutů naší země. Je to ideální krajina pro turistiku a cykloturistiku. Úžasný je už výhled při příjezdu po dálnici od Prahy, nádherné panorama.“

Květa Fialová, herečka, Chřibská
„Na chalupu jezdím nejčastěji na Vánoce nebo o letních prázdninách. Neustále jsem vázána k divadlu, hraji skoro denně. Když se do Chřibské dostanu, tak relaxuji, užívám si pohodu a klid. V okolí je nádherná příroda a velmi milí lidé. Chřibskou a její okolí si oblíbila i má dcera, která tam jezdí mnohem častěji. Chalupa jsou pro mě také vzpomínky na dceřino dětství. S manželem jsme tam trávili mnohem více času.“

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VELKÉ JARNÍ SOUTĚŽE NAJDETE ZDE!