VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvice: zabiják moderní doby. Jak na ni?

Ústecký kraj - Neurologická oddělení nemocnic Krajské zdravotní v Děčíně, Chomutově, Ústí nad Labem a v Teplicích vás během Dnů otevřených dveří preventivně vyšetří.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Jen několikaminutové vyšetření dokáže napovědět, zda je člověk ohrožen rizikem vzniku mozkové příhody.Foto: DENÍK/Petr Škotko

Znovu se učit chodit, mluvit, psát. Pro dospělého člověka hrůzná představa. Strach z takzvaného mozkového infarktu je však, bohužel, na místě…

Víte, že mozkové příhody jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás?

V České republice jich je 250 až 300 na 100 tisíc obyvatel. Strašák mrtvice, jak se cévní mozkové příhodě lidově říká, je obzvláště v Ústeckém kraji s vysokým výskytem civilizačních chorob opodstatnělý. I celé Česko má jeden z nejvyšších počtů cévních mozkových příhod na světě.

Třicet dnů pro léčbu a prevenci

Na nebezpečí a možnosti, jak mu předcházet, upozorňuje Světový den pro CMP (cévní mozkové příhody), který je v ČR již pošesté rozšířen o kampaň „30 dnů pro léčbu a prevenci CMP“.

Vyhlásila ji Celebrovaskulární sekce Neurologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve dnech od 26. dubna do 27. května 2010. Do kampaně se zapojí také Krajská zdravotní, a. s. v nemocnicích v Chomutově, Teplicích, Děčíně a Ústí nad Labem.

Tato čtyři neurologická oddělení jsou akreditovanými pracovišti, se statutem iktového centra (centra pro diagnostiku, prevenci a terapii cévních mozkových příhod) a jsou zařazena do mezinárodního registru pracovišť, provádějících systémovou trombolýzu v léčbě mozkového infarktu (SITS).

Přijít můžete na čtyři místa

„Na neurologických odděleních chomutovské, teplické, děčínské a letos poprvé i ústecké nemocnice se uskuteční dny otevřených dveří. V Nemocnici Děčín proběhne tento den 29. dubna, v Nemocnici Chomutov 5. května, v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem 6. května a v Nemocnici Teplice proběhne den otevřených dveří 27. května,“ informoval mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Pro příchozí zájemce budou připraveny nejen osvětové aktivity, ale také informační materiály, možnost změření krevního tlaku, krevního cukru i cholesterolu, zhodnocení rizikového profilu, vyšetření krkavic ultrazvukem a v neposlední řadě konzultace s odborníky na cévní mozkové příhody.

Hipo a canisterapie v Teplicích

Závěrečná akce projektu, pořádaná v teplické nemocnici, navíc představí hipoterapii, canisterapii, na programu bude prezentace integrovaného záchranného systému, ukázky výcviku služebních psů, ukázky první pomoci, prezentaci neziskových organizací, sdružujících pacienty postižené různými neurologickými nemocemi, přednášku o Vietnamu, ukázky paralympijských sportů, online přenos operace krkavice, ale také módní přehlídku zdravotnických uniforem a mnohé další.

Příčiny a příznaky CMP

Příčinou mozkového infarktu je nejčastěji skleroza tepen a omezení průtoku tepnou vyvolané jejím uzávěrem nebo zúžením. Porucha průtoku krve může vznikat na přívodných i nitrolebních tepnách. Příčinou často bývá i úlomek krevní sraženiny, který blokuje průtok krve mozkovou tepnou.

Krvácení vzniká prasknutím mozkové tepny, mnohdy skleroticky změněné. Příčinou bývá velmi často špatně léčená, nebo neléčená hypertenze – vysoký krevní tlak. Klinické projevy CMP závisí na postižené oblasti mozku. Může se objevit porucha řeči, slabost, ochrnutí nebo porucha citlivosti končetin na jedné polovině těla, pokles ústního koutku.

Příznakem mozkové příhody mohou být také poruchy rovnováhy , závratě (někdy spojené se zvracením), poruchy koordinace, zrakové poruchy, bolesti hlavy, někdy i ztráta vědomí. Mnoho lidí má po CMP závažné trvalé následky často proto, že nejsou včas a správně léčeni. Podstatná je i prevence. Ovlivnění řady rizikových faktorů záleží jen na nás.

Co je cévní mozková příhoda?

Cévní mozková příhoda (CMP), mrtvice, iktus je postižení mozkové tkáně vyvolané buď omezením průtoku krve (ischémie, infarkt), nebo prasknutím tepny a následným krvácením. Cévní onemocnění mozku představují v současné době jeden ze stěžejních problémů zdravotnictví.

CMP jsou v České republice hlavní příčinou trvalé invalidity, druhou nejčastější příčinou úmrtí, demence a významnou příčinou deprese a epilepsie u dospělých.

V posledních letech je pozorován vzrůstající trend počtu CMP, a to jak u seniorů, tak i u lidí produktivního věku. Každý rok postihne CMP v naší republice přibližně 30 000 až 35 000 lidí.

CMP se může dostavit v každém věku, nejčastěji postihuje osoby po pětašedesátce, velkou hrozbu, ale představuje již pro osoby nad 55 let a v ČR je velmi vysoký počet CMP i u lidí ve věku od 49 do 65 let.

Ten je dvakrát až třikrát vyšší oproti zemím západní a severní Evropy.

I když je diagnostika, léčba i prevence CMP interdisciplinárním úkolem, je to neurologie, která má hlavní a integrující roli v komplexní péči o pacienta s touto diagnózou.

Úspěch přinese jen včasná léčba

V současné době existuje v péči a léčbě CMP řada postupů a trendů, které významně zvyšují šance jak na přežití, tak zejména na zvýšení počtu nezávislých a soběstačných pacientů po CMP.

Ale to jen v případě, pokud jsou léčebná opatření zahájena včas (například trombolýza do čtyři a půl hodiny od vzniku prvých příznaků) a na adekvátním pracovišti, tedy na iktové jednotce, iktovém centru neurologických oddělení.

Je žádoucí, aby o CMP bylo u laické i odborné veřejnosti stejné povědomí, jako o koronárních příhodách. Velmi důležitá je také rehabilitace a prevence.

Fungovat bude e–mailová poradna

Během konání „30 dnů“ bude přístupná e-mailová poradna info@mozkovaprihoda.cz, na kterou mohou zájemci psát své dotazy na odborníky z iktových pracovišť.

Informační portál www. mozkovaprihoda.cz nabízí mimo poraden také kompletní informace o problematice CMP zaměřené na Českou republiku.

Více informací naleznete také na adresách www.ictus. cz, www.cmp.cz.

Autor: Ivo Chrástecký

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 30 000 Kč

Ostatní stavební technici Pracovník/ice obchodního oddělení, přípravář/ka staveb. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: martin.plastiak@jampl.cz, , Místo výkonu práce - Prunéřov 386, Kadaň., , Požadujeme - podmínkou je orientace v rozpočtování stavebních zakázek, schopnost práce na PC na úrovni ERP a rozpočtovacích systémů., U zájemců oceníme organizační schopnosti, schopnost plánovat, samostatnost., Pracovník bude odpovědný za realizaci zakázek menšího rozsahu (údržba a menší stavební práce) včetně alokace kapacit a kontroly kvality díla., , Nabízíme - první úvazek na dobu určitou, následně prodloužení na dobu neurčitou, Odměňování dle hrubého hospodářského výsledku svěřených středisek (příprava práce, nákup/prodej). Stravenky.. Pracoviště: Jampl - psv s.r.o. - pracoviště epru ii. - objekt naproti vlakovému nádraží, 432 01 Kadaň 1. Informace: Martin Plaštiak, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: info@sfs-alutech.cz, , Místo výkonu práce - SFS Alutech, s.r.o., Beethovenova č.p. 5765, Chomutov , , Požadujeme - uživatelská znalost na PC, NJ slovem i písmem podmínkou, AJ nebo RJ výhodou. Pracoviště: Sfs alutech, s.r.o., Beethovenova, č.p. 5765, 430 01 Chomutov 1. Informace: Alena Schneiderová, +420 474 620 134.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v pondělí od 9:00 do 11:00 hod. na adresu místa výkonu práce - životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Pražská č.p. 5492, 430 01 Chomutov , , Nabízíme - služební telefon i k soukromým účelům, vánoční prémie 4000 Kč, individuální ocenění dle práce a zadaných úkolů, osobní hodnocení do výše 10 000 kč měsíčně ke mzdě, , , Pracovní doba je PO - PA od 8,00 - 16,30 hod.. Pracoviště: Oldřich procházka - pobočka, Pražská, č.p. 5492, 430 01 Chomutov 1. Informace: Oldřich Procházka, +420 777 300 062.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v úterý od 10:00 do 12:00 hod. (životopis s sebou) na adresu místa výkonu , nebo zaslat strukturovaný životopis na email: jirikrahulik@tiscali.cz nebo volat na tel.č.: 777 773 914 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Prunéřov, U chladících věží EPRU II, , Požadujeme - ŘP sk. B, praxe v oboru min. 3 roky. Pracoviště: Jiří krahulík, Golovinova, č.p. 1349, 432 01 Kadaň 1. Informace: Gabriela Šálková, +420 777 773 914.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chomutov se přidal k Noci kostelů.
14

FOTO: Čtení z Bible i prohlídka při svíčkách. Kostely měly v noci otevřeno

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Stát zakáže podomní prodej energií. Kvůli šmejdům

Severní Čechy - Zapomeňte na předražené hrnce, prošívané deky a různé předváděcí akce. Takzvaní „šmejdi“ si našli nový zlatý důl: „prodávají“ elektřinu či plyn. Většinou seniorům při podomním prodeji a někdy i přes telefon.

Pokoj na Dočesnou? Pozdě! Musíte shánět rok dopředu

Žatec - Hotely mají plno už tři měsíce před slavnostmi piva a chmele v Žatci. Rychle ubývají volná místa i v okolí.

Nahotiny ve schránce: Muž poctil své sousedky, pak se obnažil na balkoně

Chomutov - Výtržníkovi hrozí až dva roky ve vězení. Další nemrava se ukájil v Kadaňské u popelnic.

Policie pátrá pátrá po zloději kabelek. Poznáte ho?

Chomutov - Ukradl kabelku rovnou z auta. Chomutovští policisté pátrají po muži, který 24. března odcizil kabelku ženě z otevřeného auta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT