VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvice: zabiják moderní doby. Jak na ni?

Ústecký kraj - Neurologická oddělení nemocnic Krajské zdravotní v Děčíně, Chomutově, Ústí nad Labem a v Teplicích vás během Dnů otevřených dveří preventivně vyšetří.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Jen několikaminutové vyšetření dokáže napovědět, zda je člověk ohrožen rizikem vzniku mozkové příhody.Foto: DENÍK/Petr Škotko

Znovu se učit chodit, mluvit, psát. Pro dospělého člověka hrůzná představa. Strach z takzvaného mozkového infarktu je však, bohužel, na místě…

Víte, že mozkové příhody jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás?

V České republice jich je 250 až 300 na 100 tisíc obyvatel. Strašák mrtvice, jak se cévní mozkové příhodě lidově říká, je obzvláště v Ústeckém kraji s vysokým výskytem civilizačních chorob opodstatnělý. I celé Česko má jeden z nejvyšších počtů cévních mozkových příhod na světě.

Třicet dnů pro léčbu a prevenci

Na nebezpečí a možnosti, jak mu předcházet, upozorňuje Světový den pro CMP (cévní mozkové příhody), který je v ČR již pošesté rozšířen o kampaň „30 dnů pro léčbu a prevenci CMP“.

Vyhlásila ji Celebrovaskulární sekce Neurologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve dnech od 26. dubna do 27. května 2010. Do kampaně se zapojí také Krajská zdravotní, a. s. v nemocnicích v Chomutově, Teplicích, Děčíně a Ústí nad Labem.

Tato čtyři neurologická oddělení jsou akreditovanými pracovišti, se statutem iktového centra (centra pro diagnostiku, prevenci a terapii cévních mozkových příhod) a jsou zařazena do mezinárodního registru pracovišť, provádějících systémovou trombolýzu v léčbě mozkového infarktu (SITS).

Přijít můžete na čtyři místa

„Na neurologických odděleních chomutovské, teplické, děčínské a letos poprvé i ústecké nemocnice se uskuteční dny otevřených dveří. V Nemocnici Děčín proběhne tento den 29. dubna, v Nemocnici Chomutov 5. května, v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem 6. května a v Nemocnici Teplice proběhne den otevřených dveří 27. května,“ informoval mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Pro příchozí zájemce budou připraveny nejen osvětové aktivity, ale také informační materiály, možnost změření krevního tlaku, krevního cukru i cholesterolu, zhodnocení rizikového profilu, vyšetření krkavic ultrazvukem a v neposlední řadě konzultace s odborníky na cévní mozkové příhody.

Hipo a canisterapie v Teplicích

Závěrečná akce projektu, pořádaná v teplické nemocnici, navíc představí hipoterapii, canisterapii, na programu bude prezentace integrovaného záchranného systému, ukázky výcviku služebních psů, ukázky první pomoci, prezentaci neziskových organizací, sdružujících pacienty postižené různými neurologickými nemocemi, přednášku o Vietnamu, ukázky paralympijských sportů, online přenos operace krkavice, ale také módní přehlídku zdravotnických uniforem a mnohé další.

Příčiny a příznaky CMP

Příčinou mozkového infarktu je nejčastěji skleroza tepen a omezení průtoku tepnou vyvolané jejím uzávěrem nebo zúžením. Porucha průtoku krve může vznikat na přívodných i nitrolebních tepnách. Příčinou často bývá i úlomek krevní sraženiny, který blokuje průtok krve mozkovou tepnou.

Krvácení vzniká prasknutím mozkové tepny, mnohdy skleroticky změněné. Příčinou bývá velmi často špatně léčená, nebo neléčená hypertenze – vysoký krevní tlak. Klinické projevy CMP závisí na postižené oblasti mozku. Může se objevit porucha řeči, slabost, ochrnutí nebo porucha citlivosti končetin na jedné polovině těla, pokles ústního koutku.

Příznakem mozkové příhody mohou být také poruchy rovnováhy , závratě (někdy spojené se zvracením), poruchy koordinace, zrakové poruchy, bolesti hlavy, někdy i ztráta vědomí. Mnoho lidí má po CMP závažné trvalé následky často proto, že nejsou včas a správně léčeni. Podstatná je i prevence. Ovlivnění řady rizikových faktorů záleží jen na nás.

Co je cévní mozková příhoda?

Cévní mozková příhoda (CMP), mrtvice, iktus je postižení mozkové tkáně vyvolané buď omezením průtoku krve (ischémie, infarkt), nebo prasknutím tepny a následným krvácením. Cévní onemocnění mozku představují v současné době jeden ze stěžejních problémů zdravotnictví.

CMP jsou v České republice hlavní příčinou trvalé invalidity, druhou nejčastější příčinou úmrtí, demence a významnou příčinou deprese a epilepsie u dospělých.

V posledních letech je pozorován vzrůstající trend počtu CMP, a to jak u seniorů, tak i u lidí produktivního věku. Každý rok postihne CMP v naší republice přibližně 30 000 až 35 000 lidí.

CMP se může dostavit v každém věku, nejčastěji postihuje osoby po pětašedesátce, velkou hrozbu, ale představuje již pro osoby nad 55 let a v ČR je velmi vysoký počet CMP i u lidí ve věku od 49 do 65 let.

Ten je dvakrát až třikrát vyšší oproti zemím západní a severní Evropy.

I když je diagnostika, léčba i prevence CMP interdisciplinárním úkolem, je to neurologie, která má hlavní a integrující roli v komplexní péči o pacienta s touto diagnózou.

Úspěch přinese jen včasná léčba

V současné době existuje v péči a léčbě CMP řada postupů a trendů, které významně zvyšují šance jak na přežití, tak zejména na zvýšení počtu nezávislých a soběstačných pacientů po CMP.

Ale to jen v případě, pokud jsou léčebná opatření zahájena včas (například trombolýza do čtyři a půl hodiny od vzniku prvých příznaků) a na adekvátním pracovišti, tedy na iktové jednotce, iktovém centru neurologických oddělení.

Je žádoucí, aby o CMP bylo u laické i odborné veřejnosti stejné povědomí, jako o koronárních příhodách. Velmi důležitá je také rehabilitace a prevence.

Fungovat bude e–mailová poradna

Během konání „30 dnů“ bude přístupná e-mailová poradna info@mozkovaprihoda.cz, na kterou mohou zájemci psát své dotazy na odborníky z iktových pracovišť.

Informační portál www. mozkovaprihoda.cz nabízí mimo poraden také kompletní informace o problematice CMP zaměřené na Českou republiku.

Více informací naleznete také na adresách www.ictus. cz, www.cmp.cz.

Autor: Ivo Chrástecký

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(17 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci Kreslička elektrických zařízení. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: info@etuprojekt.cz, , Místo výkonu práce - Chomutov, , Požadujeme - znalost práce na PC, MS Office. Pracoviště: Etu projekt s.r.o. - pracoviště, Lipská, č.p. 4696, 430 01 Chomutov 1. Informace: Eva Voštová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč(15 000 Kč)

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 775 438 492 (životopis s sebou), Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 775 438 492, , Místo výkonu práce - Okořín č.p. 10, 431 14 Strupčice + celá ČR, , Svařování v ochranné atmosféře (CO2), případně obalenou elektrodou.. Pracoviště: Impavido s.r.o. - pracoviště, 431 14 Strupčice. Informace: Gabriel Kiš-Čaji, +420 725 778 424.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník(15 000 Kč)

Stavební zámečníci zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 775 438 492 (životopis s sebou), Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 775 438 492, , Místo výkonu práce - Okořín č.p. 10, 431 14 Strupčice + celá ČR, , Práce na lešení na montážích.. Pracoviště: Impavido s.r.o. - pracoviště, 431 14 Strupčice. Informace: Gabriel Kiš-Čaji, +420 725 778 424.

Dělnické profese - Dělnické profese Balič(12 500 Kč)

Ruční baliči Ruční baliči, plniči a etiketovači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - Dar Corporation s.r.o., Na Moráni 1335,Chomutov, , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - provozovna, Na Moráni, č.p. 1362, 430 01 Chomutov 1. Informace: Michaela Fialová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chomutovské náměstí 1. máje. Zmizí i světelná reklama Baťa a nápis Mc Roy, který zve klienty do personální společnosti?
4

Z historického centra Chomutova mizí reklamy. Podnikatelé se bouří

Videosouhrn Deníku – úterý 20. února 2018

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté si zahrají o olympijskou medaili. V dramatické bitvě porazili USA

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uf, to bylo drama! Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje, když porazili tým USA 3:2 po samostatných nájezdech. Američané ale byli tuhé sousto, i když národní tým byl po většinu zápasu lepší.

Ája opět přišla o prstík. Děti sochu využívají jako prolézačku

Kadaň - Děti na ceduli s upozorněním nedbají. Autor bude muset ručku soše dívenky znovu opravit.

OBRAZEM: Verva s Petráskem v brance padla v přípravě s Chomutovem

Litvínov – S uzdraveným Michaelem Petráskem v brance šli litvínovští hokejisté do přípravného derby se sousedním Chomutovem. Zápas lépe vyšel Pirátům, kteří v Litvínově vyhráli 4:3. Odveta severočeského derby je na programu hned ve čtvrtek a hraje se v Chomutově (17.30).

Vlak, který jezdí z Ústí do Klášterce, bude mít výluku

Klášterec nad Ohří - Některé vlaky nebudou po dobu částečné výluky na trati stavět v zastávkách Duchcov, Chotějovice a Želénky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT