VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvice: zabiják moderní doby. Jak na ni?

Ústecký kraj - Neurologická oddělení nemocnic Krajské zdravotní v Děčíně, Chomutově, Ústí nad Labem a v Teplicích vás během Dnů otevřených dveří preventivně vyšetří.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Jen několikaminutové vyšetření dokáže napovědět, zda je člověk ohrožen rizikem vzniku mozkové příhody.Foto: DENÍK/Petr Škotko

Znovu se učit chodit, mluvit, psát. Pro dospělého člověka hrůzná představa. Strach z takzvaného mozkového infarktu je však, bohužel, na místě…

Víte, že mozkové příhody jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás?

V České republice jich je 250 až 300 na 100 tisíc obyvatel. Strašák mrtvice, jak se cévní mozkové příhodě lidově říká, je obzvláště v Ústeckém kraji s vysokým výskytem civilizačních chorob opodstatnělý. I celé Česko má jeden z nejvyšších počtů cévních mozkových příhod na světě.

Třicet dnů pro léčbu a prevenci

Na nebezpečí a možnosti, jak mu předcházet, upozorňuje Světový den pro CMP (cévní mozkové příhody), který je v ČR již pošesté rozšířen o kampaň „30 dnů pro léčbu a prevenci CMP“.

Vyhlásila ji Celebrovaskulární sekce Neurologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve dnech od 26. dubna do 27. května 2010. Do kampaně se zapojí také Krajská zdravotní, a. s. v nemocnicích v Chomutově, Teplicích, Děčíně a Ústí nad Labem.

Tato čtyři neurologická oddělení jsou akreditovanými pracovišti, se statutem iktového centra (centra pro diagnostiku, prevenci a terapii cévních mozkových příhod) a jsou zařazena do mezinárodního registru pracovišť, provádějících systémovou trombolýzu v léčbě mozkového infarktu (SITS).

Přijít můžete na čtyři místa

„Na neurologických odděleních chomutovské, teplické, děčínské a letos poprvé i ústecké nemocnice se uskuteční dny otevřených dveří. V Nemocnici Děčín proběhne tento den 29. dubna, v Nemocnici Chomutov 5. května, v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem 6. května a v Nemocnici Teplice proběhne den otevřených dveří 27. května,“ informoval mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Pro příchozí zájemce budou připraveny nejen osvětové aktivity, ale také informační materiály, možnost změření krevního tlaku, krevního cukru i cholesterolu, zhodnocení rizikového profilu, vyšetření krkavic ultrazvukem a v neposlední řadě konzultace s odborníky na cévní mozkové příhody.

Hipo a canisterapie v Teplicích

Závěrečná akce projektu, pořádaná v teplické nemocnici, navíc představí hipoterapii, canisterapii, na programu bude prezentace integrovaného záchranného systému, ukázky výcviku služebních psů, ukázky první pomoci, prezentaci neziskových organizací, sdružujících pacienty postižené různými neurologickými nemocemi, přednášku o Vietnamu, ukázky paralympijských sportů, online přenos operace krkavice, ale také módní přehlídku zdravotnických uniforem a mnohé další.

Příčiny a příznaky CMP

Příčinou mozkového infarktu je nejčastěji skleroza tepen a omezení průtoku tepnou vyvolané jejím uzávěrem nebo zúžením. Porucha průtoku krve může vznikat na přívodných i nitrolebních tepnách. Příčinou často bývá i úlomek krevní sraženiny, který blokuje průtok krve mozkovou tepnou.

Krvácení vzniká prasknutím mozkové tepny, mnohdy skleroticky změněné. Příčinou bývá velmi často špatně léčená, nebo neléčená hypertenze – vysoký krevní tlak. Klinické projevy CMP závisí na postižené oblasti mozku. Může se objevit porucha řeči, slabost, ochrnutí nebo porucha citlivosti končetin na jedné polovině těla, pokles ústního koutku.

Příznakem mozkové příhody mohou být také poruchy rovnováhy , závratě (někdy spojené se zvracením), poruchy koordinace, zrakové poruchy, bolesti hlavy, někdy i ztráta vědomí. Mnoho lidí má po CMP závažné trvalé následky často proto, že nejsou včas a správně léčeni. Podstatná je i prevence. Ovlivnění řady rizikových faktorů záleží jen na nás.

Co je cévní mozková příhoda?

Cévní mozková příhoda (CMP), mrtvice, iktus je postižení mozkové tkáně vyvolané buď omezením průtoku krve (ischémie, infarkt), nebo prasknutím tepny a následným krvácením. Cévní onemocnění mozku představují v současné době jeden ze stěžejních problémů zdravotnictví.

CMP jsou v České republice hlavní příčinou trvalé invalidity, druhou nejčastější příčinou úmrtí, demence a významnou příčinou deprese a epilepsie u dospělých.

V posledních letech je pozorován vzrůstající trend počtu CMP, a to jak u seniorů, tak i u lidí produktivního věku. Každý rok postihne CMP v naší republice přibližně 30 000 až 35 000 lidí.

CMP se může dostavit v každém věku, nejčastěji postihuje osoby po pětašedesátce, velkou hrozbu, ale představuje již pro osoby nad 55 let a v ČR je velmi vysoký počet CMP i u lidí ve věku od 49 do 65 let.

Ten je dvakrát až třikrát vyšší oproti zemím západní a severní Evropy.

I když je diagnostika, léčba i prevence CMP interdisciplinárním úkolem, je to neurologie, která má hlavní a integrující roli v komplexní péči o pacienta s touto diagnózou.

Úspěch přinese jen včasná léčba

V současné době existuje v péči a léčbě CMP řada postupů a trendů, které významně zvyšují šance jak na přežití, tak zejména na zvýšení počtu nezávislých a soběstačných pacientů po CMP.

Ale to jen v případě, pokud jsou léčebná opatření zahájena včas (například trombolýza do čtyři a půl hodiny od vzniku prvých příznaků) a na adekvátním pracovišti, tedy na iktové jednotce, iktovém centru neurologických oddělení.

Je žádoucí, aby o CMP bylo u laické i odborné veřejnosti stejné povědomí, jako o koronárních příhodách. Velmi důležitá je také rehabilitace a prevence.

Fungovat bude e–mailová poradna

Během konání „30 dnů“ bude přístupná e-mailová poradna info@mozkovaprihoda.cz, na kterou mohou zájemci psát své dotazy na odborníky z iktových pracovišť.

Informační portál www. mozkovaprihoda.cz nabízí mimo poraden také kompletní informace o problematice CMP zaměřené na Českou republiku.

Více informací naleznete také na adresách www.ictus. cz, www.cmp.cz.

Autor: Ivo Chrástecký

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - ENCZ a.s., Zaječická 1857, Jirkov, okr. Chomutov dle pokynu zaměstnavatele Dar Coporation s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - pracoviště encz a.s., Zaječická, č.p. 1857, 431 11 Jirkov 1. Informace: Michaela Fialová, .

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenští kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PÁTEK od 10:00 do 13:00 hod. (životopis s sebou), nebo v případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: GBNLGB@gmail.com, nebo volat na tel. č. 603 570 894 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Krátkodobé zaměstnání cizinců podle § 92 zákoníku práce, , Požadujeme - znalost RJ. Pracoviště: Inslav s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 690, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martin Jiránek, +420 603 570 894.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 10 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka do mateřské školy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: materska__skola@volny.cz, nebo volat na tel.č. 602 164 275 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Mateřská škola Hora Sv.Šebestiána, okres Chomutov, , Požadujeme - vyučení v oboru kuchař/ka , , Jedná se o 0,7 pracovní úvazek.. Pracoviště: Mateřská škola hora sv.šebestiána, okres chomutov, 431 82 Hora Svatého Šebestiána. Informace: Michaela Káňová, +420 602 164 275.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič silničních motorových vozidel, obsluha stavebních a speciálních strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email:sekretariat@abcchomutov.cz nebo, volat na tel.č.: 474 624 387 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - ABC Chomutov spol. s r.o., Beethovenova č.p. 3889/1, 430 01 Chomutov , , Zjednodušená specifikace pracovní náplně - řízení, údržba a opravy silničních motorových vozidel všech hmotností (do 3,5 tuny; 3,5 až 12 tun; nad 12 tun), obsluha stavebních a speciálních strojů v rozsahu příslušných oprávnění (např. autojeřábů, kolových rypadel, nakladačů atd.). Pracoviště: Abc chomutov spol. s r.o. - pracoviště chomutov, Beethovenova, č.p. 3889, 430 01 Chomutov 1. Informace: Jan Vaněk, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Droužkovicím chybí parkovací místa, proto staví nová

Tentokrát se ve vzpomínkách vrátíme k ničivému orkánu, který zasáhl obec Loučnou pod Klínovcem a část Krušných hor .

Jak jsme žili v Československu: Ničivý orkán v Loučné pod Klínovcem

Výluka mezi Krupkou a Teplicemi potrvá téměř měsíc

Klášterec nad Ohří - Cestující, kteří využívají vlak na trati Ústí nad Labem - Klášterec nad Ohří v úseku Krupka - Bohosudov - Teplice v Čechách musí od příštího týdne počítat s výlukou.

Nepořádek a vyloupené zahrádky. Račetice se bouří kvůli rumunským dělníkům

Račetice - Na kontrolu za sběrači okurek dorazila i cizinecká policie a inspektoři.

Tři poutníci provedou klášterem za tajemného svitu svíček

Kadaň - I v letošním roce Městské muzeum v Kadani připravilo kostýmované prohlídky ve františkánském klášteře.

Kemp na Kamencovém jezeře stoupá v hodnocení. Získal čtvrtou hvězdu

Chomutov - Mimořádný důvod k oslavě mají na Kamencovém jezeře. Místní autokemp totiž od Asociace kempů ČR poprvé získal hodnocení se čtyřmi hvězdami. Dosud byl pouze tříhvězdičkový.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT