Od pramene řeky, položeného vysoko v Krkonoších, až po své ústí urazí Labe celkem 1165 kilometrů, přičemž zhruba třetina této délky připadá na území České republiky.
V Děčíně začíná kouzelný a bizarní skalní svět Národního parku České Švýcarsko a Labské pískovce na německé straně. Tyto skalní přírodní úkazy vznikly v průběhu 100 milionů let zvětráváním a abrazí. Části krajiny dnes tvoří Národní park Saské Švýcarsko, který patří mezi zvláště chráněná území.
Kdo hledá kromě přírodních krás také kulturní zážitky, měl by si udělat čas na zajímavosti ležící trochu stranou cyklostezky. V městečku Krippen míjejí cyklisté památník Friedricha Gottloba Kellera a v Centru národního parku v Bad Schandau mohou využít zvukové a obrazové techniky a nechat se provést Českosaským Švýcarskem.
Stezka pokračuje do Königsteinu, kde stojí za zastávku zdejší proslavená pevnost, dále lázeňským městečkem Kurort Rathen přes Wehlen až do Pirny. Tam se vyplatí procházka historickým centrem a také prohlídka kostela Panny Marie. Ten, kdo se cestou dostatečně nenasytil krásami okolí, může dojet až do Drážďan a navštívit některé ze zdejších vyhlášených pamětihodností.
Podél cyklostezky je celá řada penzionů a restaurací, které se specializují na cyklisty. V mnoha zařízeních si lze kola také vypůjčit.
Turistika v parku Saské Švýcarsko
Rozložité stolové hory se střídají s výraznými sopečnými kužely a mezi nimi ční ze svěží zeleně ojedinělé skalní útvary. Takové prožitky doprovázejí návštěvníky Saského Švýcarska na více než 400 kilometrech značených turistických tras.
Každý rok tento národní park navštíví neuvěřitelné dva miliony lidí, kteří tu hledají nedotčenou a jedinečnou přírodu. V Zadním Saském Švýcarsku, stejně jako v okolí Bastei, se nacházejí obě hlavní zóny parku.
Značené stezky, vedoucí touto oblastí, jsou dobře napojeny na infrastrukturu cestovního ruchu. Turisté si mohou vybrat trasy různých délek a různého stupně náročnosti v závislosti na jejich kondici a volném času. Snad nejznámější turistickou trasou je Malířská stezka, která je dlouhá 112 kilometrů. Kdo se tedy chce vydat po stopách slavných malířů K. D. Friedricha či Ludvíka Richtera, může po jednotlivých etapách poznat nádherná místa, která inspirovala a fascinovala nejen tyto muže.
Na pravé straně Labe vás stezka zavede podél strmých skal do hlubokých roklí a po schodech a žebřících k místům s nejhezčími výhledy v regionu. Levý břeh řeky se naproti tomu vyznačuje otevřeným charakterem krajiny.