Zahanbit se nedá ani Chomutov, kde celoroční program společně tvoří muzea i město. První příležitost k výletu do historie už měli děti a rodiče, kteří se v rámci akce Rodinné zápolení setkali s dvojníkem prezidenta Masaryka. „Je jako živý, opravdu neskutečná podoba,“ říká Chomutovanka Věra Časná.

Prvního prezidenta samostatného státu vysílá za dětmi Muzeum československého opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. „Na každé akci budeme mít informační stánek, který připomíná výročí vzniku Československa, a pokaždé si připravíme nové hrané scénky,“ říká předseda muzea Jiří Piramovský. Zájemci si mohou prohlédnout třeba dobové podklady, plakáty a dokumenty.

V duchu první republiky se ponesou i jinak středověce laděné Chomutovské slavnosti. O víkendu 12. a 13. května na náměstí 1. máje vystřídají šermíře a šašky kabaretní umělci, kapela s repertoárem staropražských písniček a překvapení pro pivaře. „V sobotu se bude ochutnávat pivo pro prezidenta Masaryka, které uvaří chomutovský pivovar,“ říká mluvčí Chomutova Tomáš Branda.

Kdo dá přednost před potěchou chuťových buněk a zábavou raději vědění, nesmí vynechat návštěvu oblastního muzea. To si pro letošní rok připravilo rovnou tři výstavy. Dvě autorské a jednu zapůjčenou. Výstava s názvem Od pádu orla k českému lvu ukáže, jak pád monarchie a vznik nové republiky vnímali obyvatelé Chomutova, většinou německé národnosti.

Druhá výstava Velká válka a naše legie se věnuje konci války a představí legionářské dějiny Chomutovanů. Ti vytvořili dokonce i vlastní 92. pěší pluk. Jaké byly naopak válečné a poválečné osudy a především strasti civilního obyvatelstva, ukáže v muzeu putovní výstava studentů ústecké univerzity s názvem Rok 1918 na Ústecku.

A protože 28. říjen letos připadá na víkendový den, zopakuje si město slavnosti ještě jednou. Náměstí 1. máje ozdobí staré vlajky, plakáty, cedule či reklamy. “Lidé si budou moci prohlédnout dobový vojenský tábor a dobový život legionářů, rakousko-uherské armády a československých vojáků,” uzavírá náměstek primátora David Dinda.

K vidění bude i kovárna, polní kuchyně či kino, kde se promítnou snímky o vzniku republiky. A možná přijde i prezident.

Kdy a kde si výročí připomenout?

Prezident Masaryk
V průběhu celého roku na akcích Rodinného zápolení.

Chomutovské slavnosti
12. – 13. května, náměstí 1. máje

Výstava Od pádu orla k českému lvu
1. září až 11. listopadu, Oblastní muzeum Chomutov

Velká válka a naše legie
22. září do 28. října, Oblastní muzeum Chomutov

Rok 1918 na Ústecku
od 4. října, Oblastní muzeum Chomutov

Oslavy republiky
28. října, náměstí 1. máje