Dopoledne vyřídit v Chomutově jednání, pak nasednout v Pesvicích do letadla a večer si zajít do londýnské restaurace.

Tak by mohl vypadat den obchodníka, který podniká v našem okrese. Pesvické letiště chce totiž získat statut mezinárodního letiště a využívat by ho mohli hlavně byznysmeni.

Do Ústeckého kraje by tak mohly létat stroje i ze států mimo Schengenskou dohodu, tedy například Velké Británie, Balkánu, Ruska i mimoevropských států.

„Usilujeme o to už několik let. Dělali jsme si průzkum a zájem tu je,“ říká Ondřej Jungmann z Aeroklubu Chomutov, který pesvické letiště provozuje.


Manažeři ze zón


Malými několikamístnými letadly by cestovali například manažeři podniků v průmyslových zónách, ale mohli by ho využívat i turisté.
Chomutov není daleko od Ruzyně, tam však podle Jungmanna kvůli vytíženosti malá letadla nevidí rádi. Další možností jsou Karlovy Vary. Pokud by například obchodník z Ruska chtěl přistát v Pesvicích, tak může, ale předtím se musí zastavit právě ve Varech nebo Praze u celní kontroly.

Pokud Pesvice uspějí, budou jediným letištěm s mimoschengenským statutem v Ústeckém kraji. A dobrá dostupnost autem z něj dělá atraktivní dopravní spojení. Žádost poputuje na ministerstva, ale Aeroklub potřebuje i souhlas města. To tuto možnost vítá. Podobně jako letci vidí přínos hlavně pro obchodníky z firem v průmyslových zónách. „Je to v souladu s naší studií na rozvoj dopravní infrastruktury na Chomutovsku, takže žádost podpoříme,“ uvedl náměstek chomutovského primátora Jan Řehák.


Spousta papírů


Jak podotýká Ondřej Jungmann z Aeroklubu, splnění všech podmínek a vyřízení formalit je během (v Pesvicích spíše letem) na dlouhou trať. Na malém letišti, kde nyní přistávají především sportovní letci, by se museli udělat velké úpravy.

Kromě budky pro celníky se úpravě nevyhne přistávací plocha, což je nyní přírodní louka. „Zrovna teď ji urovnáváme, rozryla nám ji divoká prasata,“ popisuje Ondřej Jungmann.

Letiště Aeroklub upravuje postupně, například loni dostal z fondu hejtmanky Ústeckého kraje dotaci na výstavbu hangáru šest milionů korun.