Vystrčil návštěvou Tchaj-wanu podpoří tamní demokracii
Předseda Senátu Miloš Vystrčil, druhý nejvyšší ústavního činitel, bude nejvýše postaveným politikem EU, který ostrov za poslední půlstoletí navštívil. Cestu podpořily desítky západních politiků, čeští vládní představitelé a prezident Miloš Zeman s ní ale nesouhlasí.
Je to z mnoha pohledů zcela mimořádná zahraničí cesta. Z diplomatického hlediska jde o překročení dosavadního tabu. Na Tchaj-wan, který se považuje za samostatný stát, ale jejž Čína označuje za svoji součást, v posledním půlstoletí jezdili ze zemí EU jen neoficiální delegace nebo bývalí politici. I velký příznivec Tchaj-wanu Václav Havel navštívil ostrov až v roce 2004, tedy v době, kdy už byl „bývalým prezidentem“.
Oficiální česká zahraniční politika Tchaj-wan jako samostatný stát neuznává, byť udržuje s ostrovem čilé obchodní a kulturní styky.
„Naším cílem je také snaha ukázat, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí a že naše parlamentní diplomacie je diplomacií, která má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak to kdysi nastavil Václav Havel,“ zdůvodnil cestu na Tchaj-wan sám předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Budeme spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje, nebo nepřeje,“ dodal s poukazem na demokratický politický systém na Tchaj-wanu.
Podpora politiků
Vystrčila přes varování Číny doprovodí představitelé více než třicítky významných českých firem, zástupců Akademie věd i vysokých škol. Součástí devadesátičlenné delegace bude také pražský primátor Zdeněk Hřib, který Tchaj-wan navštívil už loni. Praha uzavřela partnerství s tamní metropolí Tai-pei.
Vystrčilova cesta se těší velkému zájmu i podpoře v mnoha zemích. Petici na její podporu podepsala čtyřicítka politiků západních států – například europoslankyně a bývalá šéfka polské diplomacie Anna Fotygová nebo poslanec Bundestagu za liberály Marcus Faber.
První Evropané
Protože Tchaj-wan patří mezi nejvýznamnější investory v Česku, slibuje si Vystrčil, že české firmy uzavřou celou řadu zajímavých kontraktů. Budou k tomu mít mimořádnou příležitost. Od vypuknutí pandemie koronaviru půjde o první delegaci z Evropy, která dostane povolení ke vstupu na ostrov. Ovšem za mimořádných hygienických opatření, k nimž patří několik PCR testů před odletem i po příletu.
Tchaj-wan patří k světovým premiantům zvládnutí epidemie. Země neuzavřela ekonomiku a zvládla epidemii s pouhými sedmi případy úmrtí na covid-19.
Deník spolu se zpravodajským serverem Deník.cz vám prostřednictvím našeho zpravodaje Luboše Palaty budou od soboty přinášet celý týden pravidelné exkluzivní zpravodajství a reportážní postřehy z historicky významné cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Buďte u toho a vyhrajte s Deníkem!
VÝHERNÍ SERIÁL O TCHAJ-WANU
Od soboty 29. srpna poběží celý týden jak v tištěném Deníku, tak zde na našem webu seriál představující tento krásný asijský ostrov v Tichém oceánu. Na konci seriálu, v sobotu 5. září, bude zveřejněn test o Tchaj-wanu. Zapojte se do něj i vy! Pravidelně nás celý týden čtěte a zvýšíte šanci na výhru. Deset z vás se může těšit na zajímavé ceny pocházející přímo z Tchaj-wanu.
MIMOŘÁDNÁ CESTA
Cesta druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu Vystrčila je historická z hlediska Česka, Tchaj-wanu, ale i světové diplomacie. Jde o nejvýznamnější evropskou návštěvu Tchaj-wanu za posledních padesát let. A na jaká témata se můžete v Deníku těšit? Podívejte se do našeho přehledu.