Kwek Jü Süan měřila po narození 24 centimetrů a vážila pouhých 212 gramů, což odpovídá zhruba hmotnosti většího jablka nebo středního grapefruitu. Na svět přišla předčasně jako nedonošená - zatímco obvyklé těhotenství trvá devět měsíců (40 týdnů), dívenka se narodila už po necelých 25 týdnech, tedy bezmála čtyři měsíce před plánovaným termínem. Informuje o tom BBC.

Nemoc ohrožovala plod i matku

Důvodem byla skutečnost, že její matce byla diagnostikována preeklampsie, tedy nemoc děložních cév těhotných žen, při níž se k plodu nedostává matčinými cévami dostatek živin a kyslíku. Plod začne v důsledku toho produkovat létky, jež krevní tlak matky zvyšují, aby placentou protékal dostatek potřebné krve. Tyto látky však útočí na stěnu cév matky a mohou nebezpečně poškodit životně důležité orgány v jejím těle, jako jsou ledviny, játra nebo mozek. Bez včasného lékařského zásahu tak hrozí ženě i jejímu plodu úmrtí.

Vědci řeší, zda může plod v děloze získat imunitu vůči covidu. Odpovědi překvapí

Podle singapurské národní univerzitní nemocnice měla holčička po svém předčasném narození jen omezené šance na přežití, její organismus se však dokázal s nepříznivou situací vypořádat. "Ačkoli stála proti takové přesile a musela hned při narození zvládnout tolik zdravotních komplikací, inspirovala lidi kolem sebe svou vytrvalostí a růstem. To z ní dělá opravdu mimořádné ‚covid-19 dítě‘. Je to paprsek naděje uprostřed chaosu," uvedla nemocnice ve svém prohlášení.

Během pobytu v nemocnici se novorozená holčička podrobila několika druhům léčby a byla napojena na řadu přístrojů, které jí usnadnily přežití. Podle lékařů se její zdravotní stav vyvíjí natolik dobře, že může být propuštěna do domácí péče. Nadále sice trpí chronickým plicním onemocněním a bude potřebovat pomoci s dýcháním, podle lékařů by se však měl její stav časem zlepšit.

V Tennessee se narodilo dítě, které se zásluhou vědeckého pokroku stalo svým způsobem nejstarším novorozencem na světě, ilustrační foto
Narodilo se "nejstarší" dítě na světě. V jistém smyslu je mu již 28 let

Její matku tak předčasný porod i velikost holčičky nemálo šokovaly, protože její první dítě - dnes čtyřletý chlapec - se narodilo bez problémů. 

Příběh holčičky pohnul Singapurem

Zveřejnění příběhu této holčičky vyvolalo v Singapuru velkou vlnu mezilidské solidarity, díky níž se podařilo v crowfundingové kampani vybrat více než 270,6 tisíce dolarů (přes 5,8 milionu korun), které uhradily její dlouhý pobyt v nemocnici.

Dosavadním nejmenším novorozeným dítětem na světě byla holčička v USA, která při narození v roce 2018 vážila 245 gramů. Uvádí to registr nejmenších dětí Iowské univerzity.