Ten případ se zděšením sledoval celý svět. Počátkem loňského září nahlásili rodiče dvaadvacetileté americké blogerky Gabby Petitové, že se jejich dcera pohřešuje. Gabby zmizela v jednom z národních parků poté, co se tam vypravila se svým snoubencem Brianem Laundriem. Když bylo po několika týdnech pátrání objeveno její uškrcené tělo, a snoubenec zmizel neznámo kam, veřejnost měla jasno - zabíjel Brian. Tuto teorii ještě posílilo zjištění, že ve vztahu dvou mladých lidí panovalo domácí násilí.

Vyšetřovatelé případu sice Briana neobvinili, vyhlásili však po mladíkovi pátrání. I to nakonec skončilo, stejně jako v případu jeho snoubenky, tragicky. Po několika měsících našli pouze Brianovu mrtvolu, respektive kostru.

Zavražděná blogerka Gabby Petitová.
Případ Gabby je i po nalezení těl stále záhadou. Otevřel ale důležitá témata

Místo odpovědí se tak svět dočkal pouze nových otázek. Zabíjel on? Jak zemřel? Proč bylo tělo v tak pokročilém stádiu rozkladu? Nyní je konečně jasno. Vyšetřovatelé totiž zveřejnili detaily z Brianovy pitvy i podrobnosti o tom, co si zapsal v notesu, který byl nalezen poblíž jeho mrtvoly. „Při prozkoumání notesu bylo objeveno písemné vyjádření pana Laundrieho, ve kterém na sebe bere odpovědnost za smrt slečny Petitové," uvedla v tiskové zprávě pobočka FBI v Denveru.

Podle všeho tak měla veřejnost o identitě vraha mladé blogerky pravdu. Laundrie byl podle mnoha komentátorů svým chováním podezřelý od počátku - vrátil se z dovolené bez snoubenky, nikoho neinformoval o tom, kde je, a když po ní bylo vyhlášeno pátrání, odmítl mluvit s policisty a utekl. Jelikož však policisté ani FBI Laundrieho oficiálně neoznačili za hlavního podezřelého, jeho podíl na smrti Gabby zůstával pouze v rovině spekulací.

Nyní už je vše jinak. Případ bude uzavřen s tím, že zabíjel Laundrie. „V tomto případě byly provedeny všechny potřebné vyšetřovací úkony. Vyšetřování neodhalilo, že by se kromě Briana Laundrieho angažovaly v tragické smrti Gabby Petitové i jiné osoby," vyjádřil se zvláštní agent FBI Michael Schneider.

Tělo ohlodané od zvěře

Laundrie však do vězení za zabití své snoubenky nepůjde. Když byly po zdlouhavém pátrání objeveny jeho kosterní ostatky, právní zástupce informoval jeho rodiče, že se Brian Laundrie pravděpodobně zastřelil. Přesto byla jeho smrt obestřená záhadou. Jelikož z těla mladého muže zůstala pouze kostra, a ani ta nebyla v dobrém stavu, vyšetřovatelé smrt zastřelením nemohli stoprocentně potvrdit. Nyní už je ale i v tomto směru jasno.

Minulý týden totiž policisté zveřejnili podrobnou zprávu z Laundrieho pitvy. „Zpráva potvrdila, že se Laundrie zabil střelou do hlavy. Z těla zůstala pouze kostra, a kvůli činnosti divé zvěře a hlodavců. Kosti byly okousané například od kojotů či potkanů," píše CNN.

Gabby Petitová a Brian Laundrie.
Případ zavražděné blogerky: Snoubenec Petitové se zastřelil, ukázala pitva

Pátrání po Laundriem či jeho těle bylo od počátku silně medializováno. Nejdříve se předpokládalo, že se Laundrie skrývá nebo mu při útěku před spravedlností pomáhají rodiče. Až když bylo po více než měsíc trvajícím pátrání objeveno jeho tělo, vyšlo najevo, proč byly pátrací týmy tak dlouho neúspěšné. Laundrie se totiž zastřelil v oblasti, která bývá pravidelně zaplavována. Jeho kostra tak ležela v místě, kde po téměř celou dobu pátrání byla voda.

Podle toxikologické zprávy se Laundrie rozhodl zemřít při plném vědomí, v době smrti totiž v sobě neměl žádné návykové látky ani léky.

Policie na pranýři

Případ Gabby Petitové a Briana Laundrieho se tak zveřejněním podrobných zpráv definitivně uzavírá. Pro vyšetřovatele ale po něm zůstane trpká pachuť. Policie je totiž v souvislosti se smrtí mladé blogerky a vyšetřováním pod palbou kritiky.

Ta, která směřuje přímo k vyšetřovatelům případu, se týká jejich jednání v souvislosti s Laundriem. „Přestože v současnosti je Laundrie považován za jediného podezřelého z vraždy Petitové, vyšetřovatelé jej před jeho smrtí jako podezřelého nevedli a po celou dobu jej nazývali 'osobou zájmu'," připomíná magazín People. Podle vysvětlení vyšetřovatelů v dané době znamenal pojem "osoba zájmu" člověka, který mohl poskytnout zásadní informace pro rozuzlení případu, a to jak z pozice vraha, tak z pozice korunního svědka. Přístup vyšetřovatelů k osobě Laundrieho se tak podle některých zdrojů neshodoval s veřejným míněním ohledně smrti Petitové.

Tato kritika je ovšem pouze drobností vzhledem k jinému "přešlapu" policie. Jako problémové vidí americká veřejnost konání silniční hlídky, která kontrolovala Petitovou a Laundrieho několik týdnů předtím, než byla Gabby zavražděna. Celý postup hlídky byl natočen služební kamerou jednoho z policistů a zveřejněn byl už před několika měsíci. Policisté byli k Laundriemu a Petitové přivoláni poté, co někdo ohlásil vášnivou hádku páru.

Joel Rifkin vraždil prostitutky, jejich těla pak rozřezal
Z šikanovaného kluka monstrem. Hlavu první oběti nacpal do plechovky od barvy

Podle kamerového záznamu policisté zastavili auto Petitové, v němž našli silně rozrušenou a plačící mladou ženu a neklidného Laundrieho. Zjevně vystresovaná Petitová se přiznala, že Laundrieho uhodila při vzájemné hádce. Pár ale nakonec policisty uklidnil slovy, že se miluje, a že nechtějí, aby byl kdokoliv z nich z něčeho obviněn. Policisté událost zaprotokolovali a Petitové a Laundriemu doporučili, aby noc strávili odděleně.

Po zveřejnění záznamu veřejnost začala postup policistů kritizovat. Podle kritiků bylo jasně vidět, že vztah je problémový a pravděpodobně v něm hraje roli domácí násilí. Policisté rovněž podle nich měli konat jinak, a pokud by se tak stalo, mohla Petitová ještě žít.

Kritikům nyní dal částečně za pravdu vyšetřovací orgán. „Nezávislý vyšetřovací orgán určil, že dva policisté, kteří 12. srpna loňského roku zastavili dodávku Petitové v Utahu, by měli být potrestáni za několik 'neúmyslných chyb'. Policejní důstojníci souhlasili, že nevznesou obvinění vůči Petitové, která se přiznala, že Laundrieho udeřila, pokud pár slíbí, že stráví noc odděleně. Současné vyšetřování shrnulo, že policisté tím, že obvinění nevznesli, zanedbali své povinnosti," píše CNN.

Definitivní konec

Gabby Petitovou i Briana Laundrieho již jejich rodiny pohřbily. Podle právního zástupce rodiny Laundrieho Steva Bertolina byla mezi rodiči obou mrtvých mladých lidí dosažena mimosoudní dohoda o tom, jak si pozůstalí rozdělí majetek snoubenců. Rodiny vzájemně komunikují pouze prostřednictvím právních zástupců.

Rodiče Gabby Petitové totiž výrazně kritizovali právě rodiče Briana Laundrieho, že syna kryjí a rovněž že nepomáhají při pátrání po Gabby v době, kdy ještě byla pohřešovaná. Laundrieho rodina odmítla ve věci veřejně vystoupit, podle všeho policistům rovněž poskytla falešné informace o tom, kdy Brian Laundrie odešel z domu. Nakonec ale pomohla při pátrání po něm a ostatky mladého muže byly nalezeny právě v místě, které označil za pravděpodobné místo pobytu jeho otec. Proti rodičům Briana Laundrieho do dnešního dne nebyla vznesena žádná obvinění.

Časová přímka

Americký server CNN sestavil časovou přímku událostí, které vedly ke zmizení a nalezení Gabby Petitové. (zdroj: CNN, modifikováno Deníkem)

Červen 2021
- Snoubenci Gabby Petitová a Brian Laundrie vyrazili na výlet po amerických národních parcích v upravené bílé dodávce Ford;
- v plánu byla cesta na západní pobřeží a návštěva národních parků v západních státech Ameriky;
- cestu Petitová sdílela na sociálních sítích a s rodinou, pravidelná komunikace ustala koncem srpna.

Srpen 2021
- Policie se ve městě Moab v Utahu setkala 12. srpna s párem, který se měl údajně pohádat, z tohoto setkání vzniklo video nahrané na služební kameru;
- toho dne mělo dojít v průběhu hádky i na rvačku, pár následně uvedl, že jsou velmi zamilovaní a zasnoubení, rovněž nechtěli, aby se incident řešil jako kriminální čin;
- pár se podle informací CNN na doporučení policistů na noc rozdělil;
- policisté popsali Petitovou jako zmatenou a emocionální;
- policisté situaci nevyhodnotili jako domácí násilí, ale spíše jako „krizi duševního zdraví“;
- podle policejní zprávy měli oba dva své mobilní telefony.

Poslední týden srpna
- Poslední kontakt mezi Petitovou a její rodinou měl proběhnout v posledním týdnu v srpnu;
- předpokládá se, že se v té době měla zdržovat v Národním parku Grand Teton ve Wyomingu;
- poslední zprávu měla rodina Petitové obdržet 30. srpna, podle právníka rodiny se však domnívají, že tato zpráva již nebyla od ní;
- 24. srpna Petitová volala se svou matkou pomocí videohovoru – uvedla, že opouštějí Utah a míří do Wyomingu;
- 25. srpna si Petitová vyměnila řadů zpráv se svou matkou, rodina se domnívá, že v té době byla již v oblastí pohoří Teton;
- 27. srpna si Petitová vyměnila další řadu zpráv se svou matkou, rodina se domnívá, že byla stále v pohoří Teton;
- 30. srpna obdržela rodina poslední zprávu od Gabby Petitové, pochybují však, že by tuto zprávu napsala ona, podle právníka zpráva zněla „V Yosemite není signál“.

Středa 1. září 2021
- snoubenec Petitové se vrátil do města North Port, kde on, Petitová i jeho rodiče bydleli;
- dodávku, ve které cestovali, policie nalezla později u Laundrieho doma, policisté budou stopy v autě analyzovat.

Sobota 11. září 2021
- Poté, co se rodině Petitové žijící ve státě New York nepodařilo s Gabby spojit, nahlásili její zmizení;
- policie ten den navštívila jejího snoubence v North Portu a požádala o rozhovor s ním a jeho rodinou;
- podle policejního mluvčího Joshe Taylora „v podstatě jen předali informace svým právníkům“.

Čtvrtek 16. žáří 2021
- Podle právníka Petitových žádala rodina jejího snoubence a jeho rodinu o spolupráci;
- „Pokud máte ještě nějaký zbytek slušnosti, prosím řekněte, kde se Gabby nachází. Řekněte, jestli hledáme na správném místě. Jediné, co chceme je, aby se Gabby vrátila,“ uvedl právník Stafford, zástupce Petitových;
- rodina Laundrieho podle Stafforda odmítla začátkem září na žádosti a otázky rodiny Petitové odpovídat.

Pátek 17. září 2021
- Po několika dnech snahy policie přiměla rodinu jejího snoubence k řeči, ta uvedla, že Briana Laundrieho od úterý neviděla;
- podle právníka rodiny Laundrieových se neví, kde se nachází;
- FBI se v současnosti u Briana Landrieho doma snaží zjistit, kde by mohl být;
- lokální a federální úřady zahajují hledání Briana Laundrieho;
- je hledán jako pohřešovaný, ne jako podezřelý;
- podle rodiny Petitové se schovává.

Sobota 18. září 2021
- Policie zahájila hledání Briana Laundrieho v rezervaci Carlton na Floridě;
- současně FBI prohledávala pohoří Teton ve Wyomingu, kde hledala Gabby Petitovou.

Neděle 19. září 2021
- FBI oznámila nález ostatků, které odpovídali popisu dvaadvacetileté Petitové;

Pondělí 20. září 2021
- FBI vyslechla rodiče snoubence Gabby Petitové
- po výslechu byli Christopher and Roberta Laundrieovi odvezeni ze svého domu, ten následně FBI několik hodin prohledávala
- podle policie skončilo hledání stop v národním parku, kde se podle některých indícii mohl Brian Laundrie nacházet

Úterý 21. září 2021
- koroner podle FBI potvrdil, že nalezené ostatky mladé ženy v národním parku patří Gabby Petitové, zároveň uvedl, že byla zavražděna
- přesnou příčinu smrti úřady zveřejní až po pitvě

Čtvrtek 23. září 2021
- soud ve státě Wyoming, kde společně byli Laundrie a Petitová, a kde se našlo tělo blogerky, vydal federální zatykač na Briana Laundrieho. Týká se zneužití cizího účtu a kreditní karty - Laundrie podle textu příkazu k zatčení využil účet a PIN kód, které nejsou jeho, a vybral více než tisíc dolarů

Neděle 26. září 2021
- na newyorském Long Islandu se uskutečnilo poslední rozloučení s Gabby Petitovou, kromě rodiny a známých na něj dorazily stovky lidí, kterých se dotkl tragický příběh

Počátek října 2021
- nové důkazy ukázaly, že Brian Laundrie z domu zmizel již v pondělí 13. září, ne v úterý 14. září, jak později tvrdili policistům jeho rodiče. Tuto informaci potvrdil i právník rodiny Laundriových
- ve floridské rezervaci, kdy by se mohl zdržovat Brian Laundrie, bylo objeveno nedávno použité tábořiště

12. října 2021
- patolog uvedl, že Gabby Petitová byla uškrcená
- naznačil také, že mohla být obětí domácího násilí
- pátrání po Brianovi Laundriem je nadále neúspěšné, policisté jej zatím formálně se smrtí Gabby Petitové nespojili

20. října 2021
- vyšetřovatelé oznámili, že ve floridské rezervaci, kde pátrali po Brianovi Laundriem, byl nalezen jeho batoh a notebook. Obě věci se nacházely v blízkosti podle všeho lidských ostatků
- ostatky zatím nebyly ztotožněny, není jasné ani to, v jakém stavu jsou

21. října 2021
- FBI potvrdila, že ostatky nalezené o den dříve patří Brianovi Laundriemu a snoubenec Gabby Petitové je tedy prokazatelně mrtvý
- příčina ani termín jeho smrti zatím nejsou jasné
- podle informací od nejmenovaných zdrojů, které získala americká média, je Laundrie mrtvý zřejmě již delší dobu - jednalo se totiž o "kosterní ostatky"

23. listopadu 2021
- právní zástupce rodiny Briana Laundrieho uvedl, že mladý muž podle prvotních výsledků pitvy spáchal sebevraždu. Konkrétně střelou do hlavy. Oficiálně to ale potvrzeno nebylo

únor 2022
- FBI zveřejnila obsah zápisků z notesu nalezeného u těla Briana Laundrieho. V notesu napsal, že je zodpovědný za smrt snoubenky Gabby Petitové
- vyšetřovatelé rovněž zveřejnili podrobnou, 47-stránkovou zprávu z pitvy Laundrieho ostatků. Pitva ukázala, že se skutečně střelil do hlavy a že v době smrti v sobě neměl alkohol, drogy ani léky. Nalezení jeho pouze kosterních ostatků bylo zdůvodněno tím, že tělo sežrala divoká zvěř a hlodavci, dokazují to kousance na Laundrieho kostech
- podle FBI bude případ do několika týdnů oficiálně uzavřen s tím, že Gabby Petitovou uškrtil její snoubenec Brian Laundrie, který je jediným podezřelým, a že Laundrie spáchal sebevraždu