První případ se objevil v Bordeaux, druhý pak v oblasti Paříže, upřesnila pro server BBC francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzyn. Zdůraznila, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci. 

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Rozhovor s Čechem žijícím v uzavřeném Wu-chanu:

Daniel Pekárek studuje v uzavřeném Wu-chanu.
Čech z epidemií uzavřeném Wu-chanu: Mám strach. Budu se to snažit přežít v bytě

Některé země, včetně Itálie, Británie či Srbska, zavedly na letištích oddělené prostory pro pasažéry cestující z postižených oblastí. Ve Spojeném království se při kontrolách několika vytipovaných osob zatím onemocnění novým koronavirem nepotvrdilo. Místní úřady se však obávají, že se virus v zemi pravděpodobně brzy objeví.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady kvůli výskytu nákazy uzavřely.

Podle lékařů vyvolává nový koronavirus onemocnění s příznaky chřipky. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Wu-chan patří mezi nejmodernější města v Číně. Nyní se tam ale bez roušky nevyplatí vycházet ven, což dobře ví i Daniel Pekárek. Další snímky jsou z rodinných alb.
Otec Čecha uvízlého v Číně: Z té epidemie je špatný. Věří ale, že to odezní

Čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru evidují 26 obětí. Poprvé se virus objevil na konci loňského roku v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Nemocí se v Číně nakazilo nejméně 830 lidí. Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej. Tato v jiné zemi těžko představitelná opatření, jejichž cílem je zabránit dalšímu šíření nákazy, dopadla na desítky milionů lidí.

V dalších asijských státech

Případy úmrtí způsobených koronavirem už nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i ze dvou dalších regionů nejlidnatější země světa. Onemocnění bylo potvrzeno i v několika zemích mimo Čínu, zejména v asijských státech.

Ve Wu-chanu narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů. Jejím vzorem je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.

Pracovník v ochranném oděvu dává instrukce cestující v pekingském metru
Čína hlásí další mrtvé s koronavirem. Oběti jsou i mimo centrální provincii

Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady.

Na veřejných prostranstvích ve Wu-chanu, kde běžně panuje čilý ruch, je neobvyklý klid. Lidé musí povinně ven nosit ochranné roušky, zavřené jsou stanice metra, nádraží i letiště a policie kontroluje auta přijíždějící do města. Lidé se podle všeho řídí výzvami úřadů, aby ve snaze zastavit šíření viru zůstali doma. Pokud by toto nefungovalo, má čínská komunistická strana jeden z nejrozsáhlejších systémů sledování a sociální kontroly na světě, napsala agentura AP.

Nebezpečný koronavirus zasáhl města v Číně. S cestovním ruchem by se ale mohl rozšířit i jinam.
Epidemiolog: Nákaza hrozí i u nás. Číňané přiletí z oslav nového lunárního roku

Největší asijský výrobce oděvů Fast Retailing oznámil, že v souvislosti s opatřeními přijatými proti šíření nákazy koronavirem dočasně uzavřel 17 prodejen své značky Uniqlo ve Wu-chanu. V Číně, která je pro tuto japonskou firmu klíčovým trhem, má celkem 750 obchodů. Podle agentury Reuters americká síť rychlého občerstvení McDonald´s ode dneška uzavírá restaurace v pěti městech v provincii Chu-pej.

Čína bojuje s novým smrtícím virem vyvolávajícím pneumonii
Virus z Číny? Nebezpečí hrozí hlavně kardiakům a lidem s oslabenou imunitou

Úřady v Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených koronavirem, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj. Peking také zrušil veškeré hromadné akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Návštěvníci se nedostanou do pekingského Zakázaného města ani na úsek Velké čínské zdi nedaleko čínské metropole nebo do šanghajského Disneylandu, kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.