K dalšímu zpřísnění došlo v roce 2018, kdy v žádosti přibyly nové položky. „Došlo k tomu na základě politické objednávky po zpřísnění dávek, a to v době, kdy objem příspěvků na bydlení klesal,“ uvedl vedoucí programu Dluhové poradenství v organizaci Člověk v tísni Daniel Hůle.

I díky složité byrokracii velká část domácností sociální dávky nepobírá, ač na ně má nárok. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA CERGE-EI) z roku 2022. Upozornila také, že největší rozdíl mezi nárokem a pobíráním existuje u příspěvku na bydlení. Ten má přitom největší potenciál snižovat míru ohrožení chudobou. „V sociálně vyloučených lokalitách by na něj měla mít nárok přibližně polovina domácností, jeho pobírání ale reportuje pouze 12 procent z nich,“ uvedla.

V současné době, kdy kvůli inflaci a stoupajícím cenám energií upadá do chudoby stále více domácností, ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo se zjednodušením žádosti. To platí od 1. července, kdy je možné vyplnit formulář on-line z domova přímo na webu ministerstva.

Některé dříve požadované informace si stát zjistí sám, žádost se již nepodává každý rok, ale pouze jednou. O příspěvek lze požádat až tři měsíce zpětně. V případě nejasností je žadatelům k dispozici infolinka nebo instruktážní video. Nárok na dávku mají ti, kdo za náklady na bydlení utratí více než 30 procent svých příjmů, v Praze činí limit 35 procent. Od října se se navíc budou prokazovat náklady na bydlení a příjmy rodiny jendvakrát ročně, dosud to bylo každý čtvrt rok.

Teplárny bytovým družstvům a SVJ doporučují, aby si udělaly dostatečnou finanční rezervu a už nyní připravily obyvatele domů na zvýšení záloh
Bytová družstva zvednou zálohy. Udělejte to co nejdřív, radí teplárny

Ministerstvo si nechalo udělat rychlý průzkum a zjistilo, že z celkového počtu 1 300 uživatelů, kteří nový formulář vyplnili, považuje nyní žádost za mnohem jednodušší 98 procent. Téměř 75 procent dotázaných rozumělo všem pokynům a přibližně stejné procento z nich nepotřebovalo žádnou pomoc. Aplikaci hodnotí jako podařenou i lidé nad 70 let, kteří doposud museli vyplňovat formulář ručně.

„Mnoho domácností dosud o přídavek nepožádalo právě z důvodu složité administrace. To je klíčový problém, který jsme napravili. Nárůst nových žadatelů lze očekávat například po začátku topné sezóny. Pak půjde objektivněji posoudit reálnou pomoc příspěvku na bydlení českým domácnostem,“ uvedla tisková mluvčí rezortu Eva Davidová.

Zdroj: Youtube

Daniel Hůle zjednodušení žádosti oceňuje, zároveň ale dodává: „Že jde žádat on-line je fajn, ale potřebujete k tomu bankovní identitu, kterou zase chudí lidé často nemají a lidé s exekuci ani mít prakticky nemohou. Hlavní problém ale je, že vláda odmítá valorizovat náklady na bydlení."

„Pro naše klienty to není zjednodušení, nemají eObčanky, datové schránky anebo jinou elektronickou identitu, která je k podání žádosti on-line potřeba. Proto budou i nadále využívat papírovou formu a doklady předávat osobně,“ uvedla Monika Pazderová, vedoucí sociální pracovnice z přerovské pobočky SOS dětských vesniček. Ty pomáhají rodinám ohroženým odebráním dítěte.

Podíl domácností pod hranicí chudoby v sociálně vyloučených lokalitách bez započítání sociálních dávek je 56,5 %. Díky pobírání sociálních dávek se tento podíl snižuje na necelých 52 %. Kdyby domácnosti pobíraly všechny sociální dávky, na které mají nárok, snížilo by se ohrožení chudobou na 45,6 %. Část domácností má tak nízké příjmy, že je systém dávek sice nevytáhne nad hranici chudoby, ale výrazně je této hranici přiblíží. Největší rozdíl mezi nárokem a pobíráním existuje u příspěvku na bydlení, velký rozdíl najdeme i u dávek hmotné nouze a přídavků na děti.

Zdroj: IDEA CERGE-EI