Dodal, že při projednávání vládního balíčku nebudou poslanci ANO obstruovat, ale vést konstruktivní debatu. „ODS slibovala, že nebude navyšovat daně, ale zvyšuje je,“ podotkl expremiér Andrej Babiš v úterní debatě Deníku.

Vláda plánuje zrušit školkovné. Velká chyby, reagují někteří daňoví poradci i odboráři. Ilustrační foto
Konec školkovného uškodí rodinám, varují poradci i odboráři. Vyjmenovali důvody

Nejsilnější vládní straně se podle něj nepovedlo prosadit nic, neboť nula procent DPH na knihy prosadila předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a zachování nulové spotřební daně na tiché víno KDU-ČSL.

Opoziční lídr se podivil také nad tím, jak chtějí pětikoaliční ministři ušetřit více než 54 miliard korun na dotacích, když při současném vládnutí „dotace téměř neexistují“.

Záznam debaty Deníku s Andrejem Babišem:

Zdroj: Deník

Šel bych příkladem, tvrdí Babiš

Kdyby se hnutí ANO opět dostalo k moci, vedle snižování daní by Babiš podle svých slov též propustil kolem stovky lidí z Úřadu vlády či zmrazil platy politiků. „Šetřil bych, šel bych příkladem,“ deklaroval. 

Jak uvedla moderátorka Kateřina Perknerová, samostatnou kapitolou je důchodová reforma. K ní se bývalý premiér vyjádří při červnové debatě Deníku. Nyní k ní poznamenal, že ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) neumí zabojovat za důchodce.

Vládní konsolidační balíček podporuje 51 procent Čechů
Vládní úsporný balíček? Polovina Čechů je pro, podle většiny ale přichází pozdě

Politici hnutí ANO už dřív, s poukazem na inflaci a složitou sociální situaci některých seniorů, kritizovali snížení valorizace důchodu, kterému se snažili zabránit dlouhými sněmovními projevy. Podali i stížnost na Ústavní soud, který se tím bude zabývat.

Úsporný balíček Babiš již dříve nazval daňovou loupeží. „Vláda je u moci pět set patnáct dnů a dodnes neznáme její program,“ opřel se do premiéra Petra Fialy a jeho ministrů. Dodal, že téma, s kterým vládní koalice ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Pirátů vyhrála volby, byl Antibabiš. U kabinetu, který v minulosti vedl, naopak vyzdvihl EET, kontrolní hlášení, snižování daní či čerpání evropských peněz.