Za další plněné sliby označil premiér Petr Fiala navrhovanou důchodovou reformu či investice do infrastruktury. Na dotaz moderátorky Kateřiny Perknerové týkající se slibů ODS nezvyšovat daně odpověděl, že kabinet nezvýší celkovou daňovou zátěž.

Prohlásil, že loni vláda daňovou zátěž snížila o třicet miliard korun, podle odborů dokonce o padesát miliard. „Příští rok ji navýšíme o jednatřicet miliard korun,“ uvedl Fiala v tradiční debatě Deníku. Zátěž tak podle něj zůstane zhruba stejná.

Vláda ve svém daňovém balíčku počítá se zdražením dálniční známky.
Daňový balíček: Dvě sazby DPH, dražší dálniční známka i vyšší daň z nemovitosti

Vláda podle předsedy kabinetu také o třetinu zvýšila příjmy a o dvě třetiny snížila výdaje, což má zajistit udržitelnost veřejných financí. „Čelíme ruské agresi na Ukrajině a vyšším cenám energií či potravin, to má dopady na státní rozpočet,“ hájil nejnovější kroky.

Zmrazí si politici platy? 

Na dotaz moderátorky, která tlumočila dotazy čtenářů, zda si politici sníží či zmrazí mzdy, Fiala odpověděl, že ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změnu automatu na valorizaci platů ústavních činitelů. „Tak, aby navyšování bylo výrazně nižší než dynamika valorizace penzí,“ řekl.

Na celý záznam debaty s premiérem Petrem Fialou u úsporném balíčku se podívejte zde:

Zdroj: Deník

Bude to podle něj symbolické gesto. Jiné kroky mají na státní rozpočet větší vliv. „Chceme jít příkladem. Snížili jsme o pět procent provozní prostředky na činnost státních úřadů a objem mzdových prostředků o dvě procenta,“ zmínil předseda kabinetu.

Stojí i za návrhem na zavedení dvou sazeb na DPH (základní jednadvaceti a sníženou dvanáctiprocentní) místo stávajících tří. „Zjednoduší to daňový systém,“ sdělil.

Kdo využívá školkovné?

Premiér se vyjádřil i ke školkovnému. Čtenáři Deníku totiž vybrali otázku, zda jeho zrušení nejde proti záměrům prorodinné politiky. Podle Fialy se jedná o slevu na dani, na kterou lidé s nižšími příjmy nedosáhnou a využívají spíš jiných úlev.

Fiala rovněž uvedl, že vláda chce pomoci spíše lidem, kteří to potřebují, než těm, kteří si dovedou pomoci sami. „Problém je nedostatek míst v mateřských školách,“ doplnil.

Vláda představila důchodovou reformu. Dotkne se předčasných penzí, minimální penze i věku odchodu do důchodu. Všechny změny najdete v článku.
Důchodová reforma přehledně: Co vše se změní. Jak to bude s předčasnou penzí

Moderátorka vznesla i dotaz manželů Matouškových, proč zvýšení zátěže osobám samostatně výdělečně činným nezohledňuje nízkopříjmové živnostníky, kteří jen tak tak vyjdou. Fiala řekl, že tyto lidi naopak opatření chrání, aby v budoucnu měli vyšší důchod.

Dodal, že OSVČ s nízkými příjmy budou nově odvádět tolik, jakoby by brali minimální mzdu, která letos činí 17 300 korun měsíčně. Nedovede si podle svých slov představit, že někdo dlouhodobě podniká a nevydělá si takovou částku.