Omezit styky s Ruskem se rozhodl například Jihočeský kraj. Ten až do čtvrtka spolupracoval se Sverdlovskou oblastí, pátou nejlidnatější v Ruské federaci. Na základě partnerství tak například mohla Alšova galerie na jihu Čech vystavovat 36 maleb zapůjčených z Muzea umění v Jekatěrinburgu. „Nelze se však tvářit, že i když jde o umění, že se jedná o něco zcela jiného. Tak to není. Je to stejné, jako bychom v roce 1939 pořádali výstavu německých malířů se slovy, že je to v pořádku, že jejich malby jsou pěkné,“ říká hejtman Martin Kuba (ODS).

Stejně učinil i Jihomoravský kraj. Ten vystavil stopku společným aktivitám se čtyřmi ruskými regiony: Chanty-Mansijský okruh, Leningradská oblast Tatarstán a Nižegorodská oblast. „Dění na Ukrajině považujeme za porušení mezinárodního práva a jsem přesvědčen, že i na regionální úrovni je potřeba ukázat svůj názor. Tedy že nesouhlasíme s chováním Ruska a stojíme za Ukrajinou. Jedná se o faktické přerušení všech kontaktů a aktivit,“ poznamenává hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Ukončit spolupráci s ruskými městy se rozhodla i Praha. Zastupitelé na svém posledním jednání jednomyslně schválili usnesení „prověření možnosti odstoupit od partnerských svazků Prahy s Moskvou a Petrohradem". Brno je v tomto dále. Radní na svém čtvrtečním mimořádném zasedání odhlasovali vypovězení partnerských smluv s Moskvou a Voroněží.

Obyvatelé Kyjeva se skrývají před ruskými útoky ve stanicích metra
Odborníci: Pozor na falešné sbírky na Ukrajinu, peníze mohou posílat i Rusku

Naopak Rakovničtí patří mezi města, která omezila spolupráci s těmi ruskými už před osmi lety. „Partnerskou spolupráci jsme ukončili už v roce 2014 po anexi Krymu. Od té doby jsme se již neviděli,“ připomíná místostarosta města Jan Švácha (TOP 09).

Svaz měst a obcí České republiky nebude na města a obce apelovat, aby tak konaly také. „Dělají to zcela automaticky. Někteří partnerské spolupráce jen omezují, jiné ruší,“ potvrzuje předseda svazu František Lukl.

Filharmonie i výzkumák

K reakci na dění na Ukrajině přistoupila i Akademie klasické hudby, která pořádá festival Dvořákova Praha. Zrušila vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva, jenž měl dirigovat 9. září koncert Mnichovských filharmoniků s violoncellistou Truslem Mørkem. Ruský dirigent totiž v minulosti zcela otevřeně podporoval agresivní zahraniční politiku Ruska a samotného prezidenta V. Putina. „Momentální dění na Ukrajině nemůžeme ignorovat a nechat bez reakce a projevu solidarity nejen vůči nevinným obětem nastupující války. Situace se týká nás všech, kteří žijeme pro demokracii, byť bychom politiku od umění raději chtěli oddělovat,“ vysvětlil ředitel pořádající akademie Robert Kolář.

Desítky lidí v pátek čekaly před brněnskými pobočkami ruské banky Sberbank. Na mnohé z nich se však nedostalo, banka své pobočky ve dvě odpoledne zavřela.
Pobočky ruské banky v Brně byly v obležení. Do Heršpické zavolali i strážníky

K omezení spolupráce a ukončení obchodních vztahů se rozhodl také Výzkumný ústav železniční. Ten je specializovanou firmou na poskytování odborných služeb v oblasti posuzování, certifikace a zkušebnictví železničních vozidel, systémů a dopravy. Zákazníky má i z Ruska či Běloruska. „Útok na Ukrajinu, kde máme mnohé a vážené obchodní partnery, považujeme za amorální, bezohledný a barbarský – je útokem na nezávislost Ukrajiny,“ píše mimo jiné v tiskovém prohlášení mluvčí Radka Pretlová.

Spolupráci s Ruskem přerušuje i firma Zetor Tractors. Kvůli omezené obchodní spolupráci očekává firma až 14procentní propad v tržbách. Finanční poradci a také firmy v Česku stejně tak začínají bojkotovat pobočky ruské Sberbank. V reakci na to si její čeští klienti začínají vybírat peníze a rušit účty. Sberbank tak v pátek po obědě uzavřela své pobočky. Jedná se ale o banku registrovanou v Česku, řídí se českým právem a její vklady jsou pojištěny podle zákona až do výše sto tisíc euro (2,5 milionu korun).  

Protiruská mánie?

Není reakce samospráv či firem přehnaná? Podle politologa Daniela Kroupy v tomto případě nelze hovořit i uplatňování tzv. kolektivní viny. Kraje a instituce podle něj vyjadřují solidaritu. „Je správné dát najevo organizacím v Rusku svůj nesouhlas, a to i třeba touto formou. V Rusku, a i v Bělorusku se totiž lidé nedozvědí ze státních médiích o tom, jaké je stanovisko evropských zemí k ukrajinskému konfliktu. A z tohoto hlediska to má i svoji informační hodnotu,“ říká Kroupa.

Zdroj: DeníkO to, zbránit aplikaci kolektivní viny, se snaží i české ministerstvo školství. Pro učitele připravilo návod, jak by měli s žáky probrat současnou situaci na Ukrajině. „Rozesíláme metodický pokyn a dopis ministra pro učitele tak, aby se snažili žákům vše vysvětlovat a abychom zabránili xenofobii," uvedl v pátek ministr školství Petr Gazdík (STAN).