Předchozí
1 z 5
Další

Spisovatelka a jogínka Martina Doležalová objela svět

Jsem spisovatelka. Právě mi vyšla čtvrtá kniha s názvem Plovoucí po hvězdách. Jsem také jogínka. Objela jsem svět, abych se (aspoň na čas) vrátila ke kořenům. Narodila jsem se v Klášterci nad Ohří sedm let před revolucí. Hned po Gymnáziu v Kadani jsem utíkala, chtěla jsem do „velkého světa“. A tak přišel můj přesun do Chomutova, kde jsem rok dělala redaktorku zpravodajství na radiu Agara.

Martina DoležalováZdroj: archiv Martiny Doležalové

Užívala jsem si tehdy téměř osmdesátitisícovou poslechovost a setkávání se slavnými hvězdami, mezi nimiž pro mě vedli mistr Karel Gott, šarmantní, pokorný a důstojný, tehdejší mega popové star Tatu, přímočarý i zadumaný Richard Müller či důvtipní Mig 21 a Monkey Business. Spala jsem tak čtyři hodiny denně, protože se „pořád něco dělo“.

Martina DoležalováZdroj: archiv Martiny Doležalové

Po roce mě začaly pálit toulavé boty a tehdy poprvé jsem si je nasadila. A odjela do Londýna, kde jsem pracovala jako au pair, baby sitter a posléze jako osobní asistentka. Když jsem procestovala celou Anglii a kus Skotska, uvážila jsem, že přišel čas začít studovat – na Univerzitě Karlově. Praha mě pohltila na čtyři a půl roku, než jsem zas odešla, tentokrát přes studijní Erasmus do Dublinu.

Martina DoležalováZdroj: archiv Martiny Doležalové

Když jsem projela Irsko a Severní Irsko, vrátila jsem se dostudovat a zahájila svou jedenáctiletou kariéru na VŠCHT: která mě nejspíš udržela tak dlouho i proto, že mi dávala možnost každý rok na dva měsíce vycestovat, někdy i na placené stáže: do Francie, Anglie, Vietnamu. Mezi tím vším jsem se podívala do dvou států severní Afriky, Izraele, Kanady, USA a projela značnou část Evropy. Napsala jsem tři beletristické knihy a stala se instruktorkou jógy.

Martina DoležalováZdroj: archiv Martiny Doležalové

Čím víc jsem se věnovala jógové praxi a východním naukám a čím intenzivněji mi zároveň do života vstupoval šamanský kulturní odkaz, tím zřetelněji mi docházelo: musím se vydat na pořádnou, dlouhou cestu – cestu sebe samé, skrze sebe samu, za sebou samou (Bhagavad Gítá). Všechno jsem uzavřela, prodala, rozdala a odjela na cestu kolem světa, která zahrnovala Austrálii, Jihovýchodní Asii, Jižní, Centrální i Severní Ameriku a Blízký východ.

Martina DoležalováZdroj: archiv Martiny Doležalové