Na SŠ se letos vedle dětí z populačně silného ročníku budou hlásit také uchazeči z řad ukrajinských uprchlíků, kteří budou mít pro přijímací zkoušky upravené podmínky. Vyplývá to z informací na webu ministerstva a odpovědí mluvčí resortu Anety Lednové na dotazy ČTK.
Podle údajů MŠMT k září 2022 navštěvuje devátý ročník 106 339 žáků, přičemž počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95 198 dětí, o rok dříve to bylo 90 286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79 703 deváťáků.

Už loni si mnozí zájemci o studium na střední školy stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Problém se týkal hlavně Prahy, letos experti očekávají převis zájemců o vzdělání i v dalších městech.
Zájemce o středoškolské studium s maturitou čekají jednotné přijímací zkoušky, které centrálně zadává a vyhodnocuje Cermat. Přihlášku si zájemci mohou podat na dvě školy, případně ještě navíc na sportovní gymnázia. Letos se zkoušky do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou a pro obory nástavbového studia budou konat 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Jednotná zkouška se skládá z písemného testu z českého jazyka a matematiky.
Čísla posílí studenti z Ukrajiny
Počty uchazečů o studium na českých SŠ letos navýší také Ukrajinci, kteří do Česka přicestovali kvůli válce ve své domovině. Resort dříve na svém webu informoval, že se v září 2022 na druhém stupni ZŠ učilo 16 761 ukrajinských azylantů. Uprchlíci z válkou zasažené země budou z rozhodnutí úřadu skládat jednotné přijímací zkoušky na SŠ v upravené podobě.
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) v srpnu 2022 avizoval vznik speciálních center v Praze a v Brně, v nichž by ukrajinští školáci skládali přijímací a další zkoušky. Lednová nyní ČTK sdělila, že resort zřízení těchto center v plánu nemá a přijímací zkoušky budou Ukrajinci plnit v prostorách škol.

Pro ukrajinské azylanty nebude povinná přijímací zkouška z češtiny, pokud o její zrušení požádají spolu s podáním přihlášky na SŠ. Potřebnou znalost češtiny u nich budou pracovníci školy prověřovat ústním pohovorem. Písemný test jednotné přijímací zkoušky z matematiky zase budou moci mít v ukrajinském jazyce. Škola pro uprchlíky bude moci v ukrajinštině připravit také školní část přijímací zkoušky. Tu mají jen některé SŠ, které nabízejí maturitní obory, a koná se v termínu od 12. do 28. dubna.
Pokud škola své přijímací zkoušky Ukrajincům nepřeloží a zkouška bude v češtině, budou mít ukrajinští běženci na přijímací test o čtvrtinu více času než ostatní uchazeči a budou moci využívat překladový slovník.