Na SŠ se letos vedle dětí z populačně silného ročníku budou hlásit také uchazeči z řad ukrajinských uprchlíků, kteří budou mít pro přijímací zkoušky upravené podmínky. Vyplývá to z informací na webu ministerstva a odpovědí mluvčí resortu Anety Lednové na dotazy ČTK.

Podle údajů MŠMT k září 2022 navštěvuje devátý ročník 106 339 žáků, přičemž počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95 198 dětí, o rok dříve to bylo 90 286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79 703 deváťáků.

Méně než měsíc zbývá většině deváťáků k podání přihlášky na střední školu. Ilustrační snímek
Deváťáky čeká boj o místo na střední. Řešení vidí i v zápisu do zahraničí

Už loni si mnozí zájemci o studium na střední školy stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Problém se týkal hlavně Prahy, letos experti očekávají převis zájemců o vzdělání i v dalších městech.

Zájemce o středoškolské studium s maturitou čekají jednotné přijímací zkoušky, které centrálně zadává a vyhodnocuje Cermat. Přihlášku si zájemci mohou podat na dvě školy, případně ještě navíc na sportovní gymnázia. Letos se zkoušky do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou a pro obory nástavbového studia budou konat 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Jednotná zkouška se skládá z písemného testu z českého jazyka a matematiky.

Čísla posílí studenti z Ukrajiny

Počty uchazečů o studium na českých SŠ letos navýší také Ukrajinci, kteří do Česka přicestovali kvůli válce ve své domovině. Resort dříve na svém webu informoval, že se v září 2022 na druhém stupni ZŠ učilo 16 761 ukrajinských azylantů. Uprchlíci z válkou zasažené země budou z rozhodnutí úřadu skládat jednotné přijímací zkoušky na SŠ v upravené podobě.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) v srpnu 2022 avizoval vznik speciálních center v Praze a v Brně, v nichž by ukrajinští školáci skládali přijímací a další zkoušky. Lednová nyní ČTK sdělila, že resort zřízení těchto center v plánu nemá a přijímací zkoušky budou Ukrajinci plnit v prostorách škol.

Z výsledků šetření vyplynulo, že české děti mají skvělé podmínky pro vlastní vzdělávání. Chybí jim však dostatečná motivace.
Podmínky českého vzdělávání se zlepšují. Škola však třetinu dětí vůbec nebaví

Pro ukrajinské azylanty nebude povinná přijímací zkouška z češtiny, pokud o její zrušení požádají spolu s podáním přihlášky na SŠ. Potřebnou znalost češtiny u nich budou pracovníci školy prověřovat ústním pohovorem. Písemný test jednotné přijímací zkoušky z matematiky zase budou moci mít v ukrajinském jazyce. Škola pro uprchlíky bude moci v ukrajinštině připravit také školní část přijímací zkoušky. Tu mají jen některé SŠ, které nabízejí maturitní obory, a koná se v termínu od 12. do 28. dubna.

Pokud škola své přijímací zkoušky Ukrajincům nepřeloží a zkouška bude v češtině, budou mít ukrajinští běženci na přijímací test o čtvrtinu více času než ostatní uchazeči a budou moci využívat překladový slovník.