„Projekty mají dávno připravené, ale musí je brzdit z důvodu rozpočtové kázně. Nemůžeme je pustit do soutěžní, natož realizační fáze, když netušíme, zda ně ně budeme mít,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Dopravní značení na silnici. Ilustrační snímek
Počet silničních mostů ve špatném stavu se za šestnáct let zdvojnásobil

„To, že se škrtá na konci roku, je precedens, který tady nikdy nebyl,“ řekla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Finiš na konci roku

„Škrtalo se především u těch projektů, které nejsou financovány z dotací. Největší část investičních výdajů bude na sklonku roku,“ upřesnil pro Deník Lukl. Přesto očekává, že z naplánovaných investic měst a obcí v celkovém objemu přes sto miliard korun se jich letos čtvrtina realizovat nestihne.

„Jestliže se máme z krize proinvestovat, nesmí stát neustále pokradmu ukrajovat z obecních příjmů a musíme vědět, s jakým balíkem peněz můžeme počítat,“ konstatoval Lukl.

Výpadky obecních rozpočtů způsobily třeba takzvané kompenzační bonusy, tedy podpora podnikatelům zasažených ekonomickými dopady epidemie. Obce sice o peníze nejprve přišly, stát jim ale nakonec zaplatil ještě více.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Vláda představila návrh rozpočtu na rok 2021. Počítá se schodkem 116 miliard

„Jestliže výpadky byly nějakých 5,5 miliardy korun a došlo nám 12,5 miliardy, tak to byla vratka s opravdu pěkným bonusem,“ konstatoval Lukl. Přesto se bojí, zda radnice od státu dostanou dost peněz na příští rok. Například vzhledem k návrhům na změny daňových zákonů, zrušení superhrubé mzdy či snížení daně z příjmu.

Starostové a primátoři by proto nejpozději do konce října od politiků rádi slyšeli, s jakými penězi mohou v příštím roce počítat. Obce a města totiž své rozpočty obvykle schvalují v listopadu nebo v první polovině prosince. „Sice můžeme přistoupit k nějakému rozpočtovému provizoriu, ale to nikdy není efektivní záležitost. Proto je nutné, abychom tyto podstatné záležitosti věděli včas,“ prohlásil Lukl.

Změňte stavební zákon

Svaz měst a obcí také požaduje změnu navrhovaného znění nového stavebního zákona, který v srpnu schválila vláda a jenž v říjnu začne projednávat sněmovna. Vadí mu hlavně plán na zrušení stavebních úřadů v obcích. Ty by již neměly mít vliv například na výstavbu místních komunikací. Stěžuje si i na to, že návrh neprošel standardním legislativním procesem.

Cigarety, kouření - Ilustrační foto
Zmizí z ulic nedopalky? Výrobci cigaret budou obcím přispívat na úklid

Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon navrhlo, ale kritiku odmítá. „Vedli jsme desítky jednání s představiteli připomínkových míst na všech možných úrovních, včetně té ministerské, takže nikdo nemůže mít pocit, že bychom ho snad chtěli v tomto procesu obejít,“ uvedl mluvčí ministerstva Vilém Frček.