Lidem ze sendvičové generace pomáhá třeba projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické Pečuj doma. Ulevuje těm, kdo se ze dne na den stanou pečujícími o nemocného seniora, přitom se musí starat o své děti a chodit do práce. Odborníci nabízejí poradenskou linku, konzultace, rychlokurzy i podpůrné skupiny. Pečující se naučí zorientovat ve své situaci i v nabízených službách, odhadnout své síly nebo správně komunikovat s opečovávaným.

Pro skloubení péče o malé děti a práce neexistují v Česku dobré podmínky
České ženy s rodičovstvím váhají. Pomoci by mohly kratší úvazky

„Nejčastěji volají lidi, kteří laicky pečují delší dobu, a už prostě nemůžou a nacházejí se v úplném chaosu,“ vylíčila lektorka kurzů seberozvoje pro pečující v projektu Mia Magenheimová.

Lektorka zároveň varovala před zanedbáváním péče o další členy rodiny, rezignací na svůj volný čas a přátele. „Kolik péče dáváme druhému, měli bychom dávat i sami sobě,“ sdělila.

Podle údajů Diakonie zhruba deset procent populace v Česku tvoří takzvaní neformální pečující, kteří se doma starají o někoho blízkého. Často jim to zabírá většinu času, proto nezvládají pracovat na plný úvazek. Bojují tak s nedostatkem peněz a také s nedostatečnou podporou ze strany státu. Legislativa totiž pojem „neformální pečující“ nezná.

V brněnském Centru pro rodinu a sociální péči má sendvičovou generaci na starost Lenka Špaková. Pro tyto lidi provozují speciální web. Na něm radí s řešením situací, do nichž se může pečující osoba dostat.

Psychologové často skloňují termín „syndrom zelené vdovy“, kterým označují deprese a vyhoření u žen v domácnosti, ilustrační snímek
Žen v domácnosti v Česku přibývá. Šťastné nejsou, často ale nemají na výběr

Také ona zdůraznila, jak důležité je, aby pečující nezanedbával svůj vlastní život. Musí mít kde načerpat energii, jinak mu hrozí psychické problémy a zdravotní potíže, sociální vyloučení nebo zničení partnerského vztahu. „Aby vše mohlo dobře fungovat, člověk se nesmí jen rozdat a zcela se v péči ztratit,“ dodala Špaková.

Není to selhání

Odborníci radí sendvičové generaci nenakládat veškerou tíhu na sebe, ale rozložit domácí péči na blízkou rodinu, případně rodinné přátele. A nebát se oslovit odlehčovací a terénní sociální služby. „Často se však dostaneme do momentu, kdy potřebujeme řešit péči teď hned, ale služby mají dlouhé čekací lhůty a omezené kapacity,“ upozornila Špaková.

Česká věda dlouhodobě není schopna dát příležitost kvalifikovaným ženám. Zbytečně tak přicházíme o potenciál, který by Česko posunul dál.
Výzkum, nebo děti? Premiantky z univerzit míří místo do vědy na mateřskou

Mnozí lidé považují za selhání, mají-li dát svého blízkého do pobytového zařízení. Jak ale vysvětlila Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center, známých jako Síť pro rodinu, ne vždy musí jít o horší variantu. Kompromisní řešení může představovat denní stacionář.