Počet aktuálně nakažených stoupal od začátku března do 11. dubna, kdy kulminoval na 4736 případech. Následně počet aktivních případů klesal a přibližně od poloviny května s drobnými výkyvy stagnoval. Opět růst začal v červnu, zejména v jeho druhé polovině. O uplynulém víkendu počet aktuálně nemocných přesáhl dosavadní dubnové maximum. Dnes ráno se dostal na 5046 případů, přes den tedy mírně klesl.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Vojtěch zadal audit této statistiky. Má podezření, že vyléčení se v datech objevují pozdě. "Těch 5000 případů je třeba brát trošku s rezervou. Zadal jsem dnes audit těch dat, která jsou prezentována, protože máme podezření, že jsou v celkových datech necháváni i vyléčení pacienti, kteří nejsou vyřazeni," uvedl. Pokud jsou nemocní doma, tak se jejich vyléčení ne vždy v datech objeví.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 66 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 43 případů na 100 tisíc obyvatel.

V Čechách je nejvýraznější ohnisko nákazy na Jablonecku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 23 nakažených na 100 tisíc obyvatel. V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Zhoršuje se také situace v hlavním městě a okolí. V Praze je za posledních sedm dní 14 nakažených na 100 tisíc obyvatel. V Praze-západ je zhruba 17 nakažených a v Praze-východ 16 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Hygienici evidují například 68 nakažených po party v jednom z pražských nočních klubů. Více než padesát lidí se nakazilo přímo v klubu, další nakažení jsou jejich rodinní příslušníci a blízcí.

Klub Techtle Mechtle na Vinohradské ulici
Covidové techtle mechtle. V baru se nakazilo 68 lidí, až 200 míří do karantény

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer jedná s Vojtěchem o aktuálním vývoji epidemie. Předseda vlády kritizuje pomalé budování vlastní sítě laboratoří pod kontrolou státu, soukromé podle něj fungují příliš pomalu. Řekl, že se mu vývoj kolem covidu-19 nelíbí a stát asi bude muset konat rychle.

Nemoc covid-19 má u většiny nakažených lehký průběh. Počet hospitalizovaných se dnes snížil o sedm na 141, v těžkém stavu je 22 z nich.