O nové variantě informovala na svém webu například BBC. První potvrzené případy nové mutace, která dostala název B.1.1.529, ale říká se jí řeckým písmenem ný, oznámily úřady v jedné z provincií v Jižní Africe. Vědci odhadují, že už se nebezpečná varianta rozšířila do většiny profincií. Na kontinentu také začíná být vedle ostatních mutací ný dominantní.

V mezinárodních databázích jsou zatím zaznamenány případy v Jihoafrické republice, v Botswaně a Hongkongu. První případ nákazy poté potvrdil Izrael, a to u člověka, který se do země vrátil z jihoafrického Malawi.

V pátek odpoledne se pak nákaza potvrdila také u pacientky v belgické Lovani. Jde o první potvrzený případ v Evropě. Nakaženou je podle RTBF mladá dospělá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko. Nemá údajně žádnou vazbu na Jihoafrickou republiku, která eviduje výraznější šíření nové, potenciálně nebezpečné varianty. Žena nebyla očkovaná proti covidu-19 ani až dosud nikdy neměla potvrzenou infekci virem SARS-CoV-2.

Belgický virolog Marc Van Ranst, jehož laboratoř úzce spolupracuje s agenturou pro veřejné zdraví Sciensano, předtím informoval, že Belgie v souvislosti s variantou B.1.1.529 analyzovala "dva podezřelé vzorky". Později na twitteru uvedl, že v jednom případě se nákaza potvrdila čtyři dny po nástupu příznaků covidu-19. Aniž by specifikoval pohlaví pacienta doplnil, že daná osoba se 11. listopadu vrátila z Egypta.

Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, velmi nezvyklou konstelaci mutací, na spike proteinech jich může mít až dvaatřicet. Kvůli tomu by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. „Nová varianta je skutečně důvodem k obavám. Její šíření do Asie naznačuje, že by mohla být rozšířenější, než ukazuje sekvenování vzorků,“ popsal virolog Tom Peacock působící na Imperial College v Londýně.


Nová varianta covidu.Nová varianta covidu. Zdroj grafiky: Financial TimesZdroj: Deník/Financial Times

Nejhorší varianta, jakou kdy viděli

Podle BBC mutaci B.1.1.529 řada vědců popisuje jako nejhorší variantu, jakou za dosavadní epidemii kdy viděli. Světová zdravotnická organizace jí v pátek zřejmě přidělí také řecké kódové označení, podobně jako variantám alfa a delta.

Vánoční trhy na Náměstí Míru v Praze. V letošním roce se kvůli vládním nařízením neuskuteční…
PŘEHLEDNĚ: Co se od pátku mění. Omezení se týká barů, trhů, alkoholu i kultury

Na novou hrozbu se již připravuje také česká vláda. Česko od soboty zakáže vstup lidem, kteří byli v posledních 14 dnech v Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii. Čeští občané se z těchto zemí mohou vracet za zpřísněných epidemiologických podmínek.

„Jihoafrické úřady potvrdily šíření nové mutace koronaviru, která vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná. Ze zkušenosti víme, jak rychle se vir dokáže šířit. Řešíme opatření, jak zabránit šíření tohoto viru v ČR. Ještě v pátek představíme konkrétní kroky, které přijmeme," uvedl na svém twitterovém účtu dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Laboratoře v Česku ani Evropě k pátečnímu poledni nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). "O vlastnostech této varianty ještě není mnoho známo, míru nebezpečnosti v tuto chvíli není možné komentovat," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Hlavním opatřením proti jejímu šíření je podle ní karanténa při příletu a příjezdu ze země s potvrzeným výskytem nové varianty B1.1.529.

Ministerstvo zdravotnictví a SZÚ jsou napojení na systém včasného varování, který zaručuje, že kdyby byla nová varianta zachycená v některé z evropských zemí nebo zemí Světové zdravotnické organizace (WHO), Česko se to dozví prakticky ihned.

Nová opatření už chystá i řada dalších států. Evropská komise podle předsedkyně Ursuly von der Leyenové kvůli šíření varianty navrhne zastavit lety z jihu Afriky. Také Německo podle místních médií označí JAR za oblast s mutacemi koronaviru, což znemožní cestování. Šéf úřadu kancléřky Helge Braun očekává zákaz letů.

Velká Británie podobně přidala šest afrických zemí na takzvaný červený seznam a pozastavila lety z nich. K podobnému kroku přistoupilo i Japonsko.

Singapur kvůli nové mutaci koronaviru neumožní vstup do země lidem, kteří nedávno navštívili Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mosambik, Namibii a Svazijsko. Opatření se nevztahuje na občany Singapuru a na lidi, kteří mají v Singapuru povolení k trvalému pobytu. Hraniční kontroly cestujícím z JAR a dalších pěti afrických zemí zpřísní Japonsko. Informuje o tom agentura Reuters.

Odběry vzorků pro testování na koronavirus - ilustrační foto.
Nejvyšší počet od začátku pandemie. Testy odhalily 27 tisíc nakažených covidem

Horší než delta

Před nebezpečnou supervariantou už varoval také epidemiolog Rastislav Maďar. „To co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i variantu delta," varoval odborník.

Koronavirus SARS-CoV-2 stejně jako ostatní viry neustále mutuje. Podle agentury AP však mnohé nové varianty často nakonec vymizí. Ty, které mohou mít vážnější dopady na zdraví lidí, přitom není reálné dopředu rozeznat. 

Původní variantu, která se v roce 2019 objevila v čínském Wuchanu, postupem času vytlačily nakažlivější mutace. Dříve se označovaly podle zemí, v nichž se objevily, nyní je však WHO pojmenovává podle písmen řecké abecedy. Alfa varianta pocházející z Británie se stala čtyřikrát nakažlivější než původní virus, na jaře pak začala převládat ještě 2,5 krát nakažlivější delta. Na svědomí má aktuálně přibližně 95 procent případů v Česku.