Pokud je index rizika PES tři a více dnů vyšší než úroveň současného stupně pohotovosti, měla vláda podle metodiky PES zvážit přechod na vyšší stupeň. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pondělí po jednání vlády řekl, že ministerstvo zatím nenavrhuje přechod do čtvrtého stupně. Zároveň ministerstvo od středy částečně zpřísňuje opatření proti covidu-19 oproti krokům daným tabulkou opatření PES pro třetí stupeň. Omezilo například otevírací dobu restaurací. Když ministerstvo PES v polovině listopadu zavádělo, uváděl Blatný, že má systém pomoci k větší čitelnosti situace a předvídatelnosti opatření.

Ministerstvo rovněž připravuje změnu výpočtu indexu PES, kdy se budou kromě tzv. PCR testů na covid-19 započítávat i rychlejší antigenní testy. Podle Blatného to zlepší rizikové skóre PES.

Host v jedné z ostravských restauraci. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Zkrácená provozní doba barů a další. Jak vláda od středy přitvrdí

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje vytrvale několik dní. Už od čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15.000 případů, klesaly.

V pondělí stoupl jak počet nových případů nákazy, tak jejich podíl na počtu provedených testů. Zatímco v neděli byl na zhruba 17,3 procenta, v pondělí se dostal na 20,7 procenta. V minulém týdnu podíl značně kolísal - od přibližně 16 procent až na téměř 26 procent.

K pondělku byl rovněž zaznamenán nárůst počtu lidí, kteří kvůli covidu-19 skončili v nemocnicích. Hospitalizovaných v pondělí přibylo oproti neděli o více než dvě stovky na 4348, z nichž přes 550 je ve vážném stavu. Hospitalizovaných je stále výrazně méně než před měsícem, kdy bylo v nemocnicích kolem 8300 lidí s covidem-19, tedy nejvíc od začátku epidemie.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno dohromady přes 551.000 případů covidu-19. Celkový počet zemřelých lidí s covidem-19 v pondělí dosáhl 9036. V posledních dnech se počty úmrtí za den držely pod jednou stovkou, zatímco ještě v první polovině listopadu se pohybovaly až kolem dvou stovek. Covidem-19 aktuálně v zemi trpí přes 57.000 lidí.

Bývalý prezident Václav Klaus 17. listopadu 2020 na Národní třídě v Praze hovoří s novináři
Došlo i na ně. Klaus, Prymula a Faltýnek dostanou pokutu, neměli roušky

Nejrozsáhlejší šíření nákazy bylo v poslední době zaznamenáno na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 517 případů covidu-19. Rizikový index PES je k dnešku nejvyšší v Ústeckém kraji, kde dosáhl 76 bodů. To už je na spodní hranici pro nejvyšší pátý stupeň pohotovosti v protiepidemickém systému. Nejnižší je index nadále v Praze se 49 body, což se blíží k rozmezí druhého a třetího stupně.

Zatímco rizikové skóre celého Česka se už od 19. listopadu pohybuje kolem 60 bodů, tedy na pomezí třetího a čtvrtého stupně, mezi jednotlivými kraji jsou výraznější rozdíly. Kromě Ústeckého kraje, kde je skóre už nad hranicí pátého stupně, se k nejvyššímu stupni blíží i Karlovarský, Zlínský, Olomoucký a Liberecký kraj. Ve všech těchto regionech je index rizika nad 70 body. Rozmezí pro pátý stupeň činí 76 až 100 bodů. Většina regionů má index rizika na úrovni čtvrtého stupně - mezi 61 a 75 body. Na třetím stupni, který zatím v Česku dál oficiálně platí, je pouze Praha.