Předchozí
1 z 4
Další

Jmenuji se Iva Šimková a řadu let se zabývám mysliveckým troubením. Dostala jsem to k tomu tak, že jsem si vzala za muže myslivce, i když jsem sama s myslivostí neměla nic společného a o troubení jsem nevěděla vůbec nic. Teprve v roce 1992 kdy se v České republice tato činnost začala rozvíjet, jsme sestavili nejdříve rodinné trio a poté se k nám přidali tři další.

Iva ŠimkováZdroj: Miroslav Rada

S ním jsme založili první trubačský soubor pod názvem Krušnohorské lesnice, se kterým jsme v roce 1994 byli na první mezinárodní soutěži, kde bylo prvních pět českých souborů. Potom následovala řada národních a mezinárodních soutěží i mimo republiku, třeba v Rakousku. Ale po tragickém úmrtí dvou členů se soubor rozpadl. Já jsem začala učit na Základní umělecké škole Jirkov lesní roh. Prvními mými trubači byla Anežka a Štěpán Brziakovi a k nim sem přesvědčila i jejich matku, která troubí dodnes.

Iva ŠimkováZdroj: Miroslav Rada

Nejlepším odrazovým můstkem pro tento hudební nástroj se mi jevila lesnice. Od toho už byl jen krátký krůček k nabrání žáků s tímto zaměřením. Jakmile jsem měla žáky, hned jsem přemlouvala někoho z rodičů aby začal hrát se svým dítětem. A to se mi v několika případech podařilo, velmi záhy vznikl soubor který si dal jméno Halali.  Jelikož pro dětské trubače nebyl dostatek hudební literatury, sepsala jsem šestnáct skladbiček, které vyšly pod názvem Lesní hrátky se zvířátky.

Iva ŠimkováZdroj: Miroslav Rada

Soubor má nyní jedenáct členů. Hráli jsme například na mysliveckých slavnostech na Křivoklátě, akcích Mladý trubač na výstavě Natura Viva, parforsní Kňour – na Lučinách, trubačské soutěži, Myslivecké slavnosti na Červeném Hrádku a řadě dalších. A samozřejmě na mysliveckých plesech. Účastníme se i soutěží, kde obsazujeme velmi pěkná místa. Například na Křivoklátě se stala Veronika Zachová lauerátkou Křivoklátu a průběžně naši členové obsazují přední místa.

Iva ŠimkováZdroj: Miroslav Rada