Jmenován zatím nebyl Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Řízením ministerstva zemědělství je dočasně pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získali lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla místa tří členů vlády bez portfeje. Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

Petr Fiala.
PŘEHLEDNĚ: Přichází Fialova vláda. Kdo ode dneška vládne Česku

Zeman minulý pátek oznámil, že odmítá jmenovat Lipavského ministrem zahraničí. Vyčetl mu vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce nebo nízkou kvalifikaci. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Dnes při ceremoniálu kancléř Vratislav Mynář Lipavského nejprve nazval magistrem, následně se opravil a uvedl, že je bakalář.

„Přeji vám, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, ale není. Před vámi je příležitost vyrovnat se s covidem, energetickou krizí a také s hospodařením státu. Na této příležitosti se buď uděláte, nebo odděláte, jak říkával Petr Nečas. Přeji vám to první," okomentoval při jmenování prezident Zeman.

Fiala tak jakožto nový premiér oficiálně přebral zodpovědnost za dění v zemi. „Voliči nám dali důvěru a vložili do nás naději na změnu a lepší budoucnost pro ně i další generace. Nezačínáme v lehké situaci, čelíme obrovským problémům," uvedl Fiala.

Jiní než předchozí vláda

Už v pátek se podle něj uskuteční první jednání vlády, kde si ministři rozdají první úkoly. „Čeká nás spousta práce, kterou chceme dělat jinak než naši předchůdci. Chceme mluvit jasně a nechat za sebe také mluvit výsledky naší práce. Novou vládu tvoří tým složený z lidí se zkušenostmi, nadáním a kompetencí. Jsme přesvědčen, že to společně zvládneme," dodal Fiala.

Premiér v demisi Andrej Babiš, vicepremiérka Alena Schillerové, vicepremiér Karla Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili na poslední tiskové konferenci ve svých funkcích, 17. prosince 2021 v Praze.
Covid, důchody i nezaměstnanost. Babišův kabinet zhodnotil své funkční období

Jmenování kabinetu se nezvykle neuskutečnilo na Pražském hradě, ale v Lánech, kde od konce listopadu prezident pobývá po své měsíc a půl dlouhé hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici.

Premiér s ministry po ceremoniálu zamířili položit věnec k hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, na závěr společně zazpívali českou hymnu. Odpoledne se ve Strakově akademii uskutečnilo první zhruba hodinové jednání a tisková konferenci. Poté začal Fiala uvádět ministry do úřadů, což bude pokračovat v sobotu.

Havlovská zahraniční politika

O důvěru hodlá kabinet požádat poslance v polovině ledna, ve Sněmovně má většinu 108 hlasů. Do té doby plánuje dopracovat své programové prohlášení. V programové části koaliční smlouvy slibuje nová koalice například prosazení důchodové reformy, růst výdajů na obranu i na kulturu nebo pravidelnou valorizaci plateb do zdravotnictví za tzv. státní pojištěnce, tedy například děti, penzisty a nezaměstnané. Strany se zavázaly udržet učitelské platy nejméně na 130 procentech průměrné mzdy. Chtějí také obnovit "havlovskou" zahraniční politiku zaměřenou na podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti.

Na kabinet čekají některá bezodkladná rozhodnutí, zejména ohledně boje s epidemií covidu-19. Bez žádosti vlády a jejího schválení poslanci přestane o Vánocích platit nouzový stav, kabinet tak podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) musí už dnes rozhodnout, zda žádost do Sněmovny pošle. Přepracovat se vláda chystá také státní rozpočet na příští rok. Končící kabinet navrhl rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nastupující chce deficit snížit pod 300 miliard.